Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 11.04.2004, 21:27
Benutzerbild von donvonramses
donvonramses donvonramses ist offline
Neuer Benutzer

Standard tamam güzel kardesim de bu nasil

olacak, sen mümkün görüyomusun? -yani tüm müslümanlarin kuranin özüne dönüp birlik olarak uygulamasi-
sen de söyledin ki bu sadece peygamber zamaninda mümkün dü..bu da dogal, herhalde bir dinin kurucusunun zamaninda kavga olmasi beklenemez..
-kutsal kitaplarda böyle cok genel ve yoruma cok elverisli ifadeler oldugu sürece senin dediklerin mümkün degildir..
-cok güzel seyler niyet ediyosunuz her zamanki gibi ama maalesef realitätsfremd

saygilar
Alt 11.04.2004, 22:27
eniskaya

Standard aber nicht doch

ben hicte öyle görmüyorum.

Cünkü ya bugün ya yarin buna benzer bir calisma yapilacak/yapilmak zorunda.

Hatirlarsan Peygamberin zamanindada Peygambere iman etmeyenler vardi. Yani herkesin ben müslümanim demesiylen müslümanlik olmuyor.

Bir canli örnek vereyim.

GÜNCEL DİNİ MESELELER İSTİŞARE TOPLANTISI-I 15 Mayıs 2002 Büyük Tarabya Oteli/ İstanbulda Diyanet Isleri Baskanligi bir ilki gerceklestirdi ve bütün Türkiye capindaki Islam bilim adamlarini cagirarark bir toplanti gerceklestirdi.

Örnegin
Prof. Süleyman Ateş, Prof. Hayrettin KARMAN, Prof. Yaşar Nuri ÖZTÜRK, Prof. Salih AKDEMİR ve diger ehli islam alimlerinde Imzasi bulunan bir bildiri yayinlandi.

Bunu ana haberler ve tüm tartisma programlarindada ele alindi. (Ceviz kabugu....vs)

Demekki isteyince ve ihtiyac dogunca oluyor.

Bu böyle Türkiyede baslar ve gide gide form ehliyet kazanir ve sonundada bütün düydaki müslümanlari baglayan bildiri yayinlanir.

Zamanla bunun gelecegine kaniyim, bence hikaye degil gercek....

Selamlar
Alt 11.04.2004, 23:23
Benutzerbild von tugra27
tugra27 tugra27 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hamd alemlerin Rabbi Allah“a mahsu

Bizim âyetlerimize öyle kimseler iman eder ki, onlarla kendilerine öğüt verildiği zaman secdelere kapanırlar ve Rablerine “hamd“ ile tesbih ederler de büyüklük taslamazlar.32: 15

Namazlarimizin her rekatinda Fatiha Suresi’ni okuyoruz. Hamdle basliyoruz. Miracimizin basindan sonuna dek hamd halinde bulunma muradimiz icin hamd ediyoruz:

Rahmân ve Rahîm olan Allah"ın ismiyle.“Hamd” o âlemlerin Rabbi, O Rahmân ve Rahim,O, din gününün maliki Allah"ın. Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti. (Ya Rab!).Hidayet eyle bizi doğru yola, O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna; o gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.1:1-7

Inananlarin miraci olan namazin her bir rekatinda, hamd ile baslayan bu sureyi okumak esas kilindi.Evet, bizler hamd ediyoruz. Peygamberler hamd ettiler. Gecmis ümmetler ve dünya son bulana kadar bütün inananlar hamd edecekler.

Sahi, hamd ne demek? Bu birkac harflik kelimenin sakladigi tilsim ne? “Hamd, derin bir saygi ve sükran duygusu ile övmektir” diyor sözlükler. Dogru, inanan kul baska ne yapabilir ki?

Ne yapabilir?.. Kendi varligimizdan bütün kainata kadar her seyin sahibi O degil mi? ibadetlerimizin, iyiliklerimizin yaraticisi O degil mi?

Sinirsiz-sonsuz bir kudret ve rahmet kusatiyor her yani. Kullugumuzun farkina variyoruz; bu kullukta hürriyetin uclarina variyoruz. Ve hamd ediyoruz; hamd ederek kainattaki bütün varlikların ortak duasina katiliyoruz.

Sen, ölümsüz ve daima diri olan Allah"a güvenip dayan. O"nu "hamd" ile tesbih et. Kullarının günahlarından haberdar olarak O yeter.25:58

Biliyoruz, hissediyoruz; yerde ve gökte yapilan, yapilmakta olan, yapilabilecek olan bütün hamdler sadece O"na mahsus. O’na; Allah’a, Sevgililer Sevgilisi’ne...

“Hamd”, o Allah"ındır ki göklerde ne var, yerde ne varsa hep O"nundur. Ahirette de "hamd" O"nundur. O hüküm ve himet sahibidir, herşeyden haberdardır.34:1

O varken, gercek övgüye layik baska kim olabilir? Ve bütün ibadetlerin, iyiliklerin en büyük amaci, bir anlamda hamd manasini gerceklestirmek icin degilmidir? Hamd ediyoruz. Hamd, O’nun en cok sevdigi sözlerden biri.

İşte O, Allah"tır. O"ndan başka tanrı yoktur. Önünde de, sonunda da “hamd” O"nundur, hüküm O"nundur. Ve ancak O"na döndürüleceksiniz.28:70

(Resulüm!) de ki: "Hamd” olsun Allah"a, selam olsun seçkin kıldığı kullarına. Allah mı hayırlı, yoksa O"na koştukları ortaklar mı?"27: 59

Ve şöyle de: "Hamd," Allah"a mahsustur. O, âyetlerini size gösterecek, siz de onları görüp tanıyacaksınız. Rabbin, yaptıklarınızdan habersiz değildir.27:93

Doğru yolu göstermek Allah"a aittir. Onun eğrisi de vardır. Allah dileseydi, sizin hepinizi hidayete erdirirdi.16:9

Artık namaz kılın, zekat verin, Allah"a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır! 22:78
Alt 12.04.2004, 08:43
unknown

Standard tugra27

burdan kaybol
yada sadece kendince düsündügünü yaz!
copy edip yazma!
Alt 12.04.2004, 16:56
guenahkar

Standard Ich finds okay,

sonucda orada baskalarindan kopya yaptigi kendi düsüncesinede yatkin, demek ki okuduklari hosuna gidiyor ki, burada bizimle paylasmak istedi.

Dogrusunu söylemek gerekirse, keni dilinden bunlari yaza benim de daha cok hosuma giderdi!
Ama sonuca bu Forumda Katkida bulunmak istiyor, ve sen de dogruluman gerek, hele su tatil zamanlarinda Forum Konulari cok az veyada hic olmuyor!

Ve sunuda eklemek istiyorum, baskalrina suclamadan önce , SEN hangi katkilarda bulundunki ? Hosuna gitmiyorsa sende düsündüklerini bize ilet AMA su biktirici ve herzaman olan seylerden deyil :" Allah var mi ?, Aleviler Basörtü " Falan Fisatn iste.

Baklaim Göster Kendinim, bakalim ilgi görecek mi

Saygilarimla guenahkar
Alt 12.04.2004, 17:07
unknown

Standard ...........

Bu forumu hizlandiracak kisi ben degilim, Agentleri var.

Üstelik ukela bi sekilde düsünüp yazdigin bu misralara cok sinirle karsi karsiyayim.

Sanmiyorum ki Tugra, yazdiklarin hepsini okumuch yada bi incelikle düsünmüsch.

Muhakkaki kendi ismini dagitiyor, ve bir DÜSÜNCEGI tekrarliyor yazdiklariyla. Ben ahsen hepini okudum, ve Allahin Güzellikleri ve inanlarin Günahlari degip gecilebiliniyor.

Eminimki hepsi bir SITEDEN bir KISIDEN kopyalanmisch bunlarin hepi. Hic hos görmüyorum, ve görmiyecegim de.

Allah´in olup olmadigini, burda arastirmicam, cünkü o TEK ve bunu burda ispatalamama gerek yok. Alevilik Sünnilik dersen, bunu cok konustum, ve artik usaniyorum yeniden konu olarak acmaya! Benim görüsümde bir Allah, bir din ve bir insan vardir. Bu insan insandir ya bu din icin vardir, Allahin yollunda dir, yada insan degildir, ve ayrimciliga dine ve Allaha kari hareketdedir.

Sevgilerimle degil Saygilarimla...
Alt 13.04.2004, 16:52
guenahkar

Standard :)

Weißt was mir an deiner Argumentation am besten gefallen hat : " Benim görüsümde bir Allah, bir din ve bir insan vardir"

Bu lafin üzerinine diyecek bir sey yok -- &gt Respekt würde ich dazu sagen *grins*

Bak güzel :
1. das Leben ist zu kurz um sich über Forumsbeiträge aufzuregen !
2. Umso ein bessere Mensch du bist, umso besser wird der Islam in der Gesellschaftvorgestellt.
3. Forum --&gt bringen nichts , keienr wird seine Meinung ändern hier, weil jeder hier zu engstiernig ist und nicht die toleranz und den Respekt des anderen zeigt

Daher Keep smiling , reg dich net auf, davon bekommt man nur Falten
Alt 14.04.2004, 12:18
unknown

Standard Evet Allah dan utanmak ilm ile olur..

BU yüzden Bas kaldiracagin merci:
""ICTIHAD DEVRI KAPANMISTIR !..Bir Seyh den el almadan olmaz "" Diyen Mercidir.

Ilmi red ederek kendi Ilimsizliklerinden Dogan karanlikta gördükleri Rüyalari Millete DIN diye yutturmaya calisanlara bas kaldirmalisin.

O zaman bu SATANISTLIKen Kurtulup ISLAM isigina kavusacaktir MIllet.

Hoscakal
Alt 14.04.2004, 13:03
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard was ist das für eine ausdrucksweise? o.T

ohne Text
Alt 14.04.2004, 18:27
Benutzerbild von rhizome
rhizome rhizome ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Meine notorische Empfehlung...

Edward Saids "Orientalism"

Fremddefinition geht der Fremdbestimmung voraus.
:-)))
Antwort