Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 22.10.2006, 02:15
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ayrıca aktardığın makaleyi postaya,

verenlerin kimliği belirsiz olduğu yazılmakta.

Bu kişiler her hangi birisi olabilir, bir gazetecide olabilir, bir Alman Faşisti ve Irkçısıda olabilir, bir Krimanalde olabilir, bir Türk ırkçısı ve Faşistide olabilir. Bir haber tuzağıda olabilir vs,.

Bu tür makaleler ile kimden geldiği ne olduğu belli olmayan şeyler ile bir toplumu, bir ülkeyi, bir dini kötüleyenler, ancak o tür ilişkiler içinde bulunan zihniyetler içinde olanlardırlar. Aklı başında olan bir insan bu tür girişimleri bir Kriminal vaka olarak görür ve Polise, savcılığa bildirir...
Alt 22.10.2006, 09:49
Benutzerbild von benekalice
benekalice benekalice ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard Olay saglam argüman bulmak

Bu konu üzerinde tartismalarda, Almanlara baska devletlerin soykirimlarini veya yaptigi hatalarini öne sürünce, bir dehsetin baska bir dehsetle yok edilemeyecegini tak diye söylüyebiliyorlar.

Yani Fransizlarin yaptigi kötülükleri önlerine sürmek, hatirlara getirmek gerekir ama bunun yaninda TR"de böyle birseyin olmadigina dair kanit göstermek gerekiyor. Yani soykirima dair belgeler göstermeleri gerekiyor. Yani saglam argümanlar bulmak gerekiyor.
Alt 22.10.2006, 20:11
unknown

Standard Sen ola Orhan !.. Sen ola..

Bu benim Hayatim da Gördügüm En igrenc,en ucuz NOBEL Edebiyat ödülü..
Nobel i Kirletmenin Bir Türk e nasip olmasi ne aci..
Tarihe
Nobel Ödülü ugruna Milletini satan " TEK YAZAR " olarak gectin..

Bu Gün Cok anlamli Orhancigim;

Milyonlarca Türk ü Bir anda Potansiyel Suclu ilan eden " Demokratik (!) yasa Kabul edildi..
Ve sen Nobel edebiyat ödülü aldin )

Tesadüf Olmali..

Insanliga ihanet ile Milletine Inahetin ayni Güne cakismasi..

Ve Böyle Mikroplarin Yanlizca Türk milletine ait olmasi..

Neden Acaba ?..
Bunun bir yaniti var mi ?..

CHIRAC: ÇOK MEMNUN OLDUM

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Nobel Edebiyat Ödülü"nün Orhan Pamuk"a verilmesinden "memnun olduğunu" belirtti.

Paris"te düzenlenen 7. Fransa-Almanya Ortak Bakanlar Konseyi toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Nobel Edebiyat Ödülü"nün topluma bakışı özellikle akıllıca, güçlü ve liberal olan Orhan Pamuk"a verilmesinden memnun oldum" dedi.

REHN: ARKADAŞI VE HAYRANI OLARAK KUTLUYORUM

AB Komisyonu"nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen yazar Orhan Pamuk"u, "arkadaşı ve hayranı olarak kutladığını" bildirdi.

Rehn, yaptığı yazılı açıklamada, her sanatçının yeteneği ve çalışmasıyla büyüdüğünü belirterek, "Kitaplarını okuyanlar Orhan Pamuk"un bu kapsamda ne kadar övgüye layık olduğunu bilirler. Nasıl ki yaşam için su ve hava gerekiyorsa sanatçılar için de ifade özgürlüğü kaçınılmazdır. Orhan, diğerlerinden daha fazla bu özgürlüğün ne kadar değerli ve kırılgan olduğunu bilir" dedi.

Orhan Pamuk"u geçen yıl İstanbul"da ziyaret ettiğini hatırlatan Rehn, "Mest olduğum bir tartışmadan sonra en iyi dileklerimle kendisine veda ettim. Bana "Tekrar kitap yazabilirim ve zihnimi tüm tacizlerden kurtarabilirim. Ben bir romancıyım" dedi" ifadesini kullandı.

Bugünkü Nobel ödülünün, dünya edebiyatı yanında sanatsal özgürlük ve ifade özgürlüğü açısından iyi bir haber olduğunu kaydeden Rehn, açıklamasında, "Bu aynı zamanda sadece Türkiye"de değil, Avrupa"da ve dünyanın her tarafında konuşmak, araştırmak, gerçekleri öğrenmek, düşüncelerini ve bilgisini paylaşmak isteyen, diyalog arayışında olan herkes için iyi bir haberdir" ifadelerine yer verdi.

Nasil cakmak ama ?...

TOKAI !..

)

Sevgili ATAM !..

Ben Bu vatan ve senin Kurdugun Cumhuriyet Ve Göstermis oldugun " MEDENIYET "seviyesi icin canimi ortaya koydum !..

Ama görüyorum ki Bu Medeniyet benim Papuclarimin medeniyetiy-mis !..

CANIM ATAM !..

KOMUSUM BU MEDENIYETE !..

Bilmem anlatabiliyor muyum ?..

Yazan Kişi: Alpi003
Tarih: 01-15-06 00:47

daha önce Yanit vermistim silinmis..
Konu hakkinda kisa olarak sunu söylemek istiyorum:

Enver pasa Alman dötü yalayarak Ülkemizi perisan etmistir bana göre haindir.
Ama Orhan Pamuk un yine ayni dötü/ dötleri yalayarak nobel edebiyat ödülü pesinde kosmasi Rastlanti midir ?..
San söhret hirs hevesi 90 bin Vatan evladinin tek kursun atmadan sehit olmasina sebeb olmustu..
Simdi ayni Hirs 70 milyon vatan evladinin gönüllerine darbeler vuruyor..
Hic Süphem Yok ki NOBEL in bir serefsizlik ödülü Olsaydi Onu Türk aydin (!)lari Dünya da kimseye birakmazdi..

__________________________________________________ __

***Tarih: 01-15-06 00:47***

Demek ki Persembe nin gelisi Carsamba dan belli oluyormus..

O halde " SEN OLA ORHAN !..SEN OLA "..

Hani Kendi kendime diyorum da;

Fikir özgürlüklerinin yilmaz Savascisi ve Üstelikde Nobel Ödüllü aydinimiz Orhan Pamuk Paris de Düsünce özgürlügü üzerine fetva verip Fransiz kanununu ihlal etse ?..

Olur mu ?..

)

Yakisir mi ?..

)

Sen ola Orhan !..Sen ola ..

Ha Bu arada bende Tebrik ediyorum )

Nobel Ödülünü de Pisletmek Türk aydinligina Nasip oldu )

Nasil Bilecekti Orhancigim Istanbul da yalin kilinc ifade özgürlügünü savunurken Paris de Meclisten Gecen yasanin agir inceliginde Üc tekerlekli bisikletinin karanliga takla atacagini ?..

Nasil ?..

)
Alt 22.10.2006, 20:21
unknown

Standard Orhan Pamuk u vurmali !..

Bekir COŞKUN bcoskun@hurriyet.com.tr

Orhan Pamuk’u vurmalı...

BELKİ bu başlıktaki öneri karşısında "Olur mu?" diyeceksiniz.

Olur...

Mısırlılar öyle yaptılar. İslam áleminin tek Nobel Ödülü’nü alan yazarı Necip Mahfuz’u önce her sokağa çıktığında kovaladılar. Sonra birçok kez dövdüler. Nihayet kolundan bıçakladılar, kolu sakat kaldığı için asla bir daha yazamadı.

Biz de yapabiliriz.

*

Orhan Pamuk’un "Bu topraklarda 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" şeklindeki sözlerinden dolayı bu ödülü aldığı görüşü öne çıkıyor.

Bu doğru da olabilir.

Ama; bu ülkede düşünce özgürlüğü olsaydı, işimize gelmeyen sözleri söyleyenler yargılanmasaydı, mahkeme kapısında linçlerle karşı karşıya gelmeselerdi... Kısacası herkes her şeyi korkusuzca tartışabilseydi, Orhan Pamuk’un böyle bir avantajı olabilir miydi?..

Bilemezsiniz...

Çünkü siz "Ermeni soykırımı yoktur" demeyi suç sayan Fransa’ya küfrederken, tersini söylemenin de bu ülkede çoktandır suç olduğunu aklınıza bile getirmemişsinizdir.

*

Dünyanın tanıdığı aydınlarını, ya yurtdışına kovalamış, kaçamayanları tarlalarda boğmuş, kalanları ya yakmış, ya bombayla havaya uçurmuş bir toplum, tüm kabahati başkalarına ata ata daha fazla gidemez.

Bu körlük daha çok duvarlara toslatır Türkiye’yi...

Yazıktır...

Lütfen dönüp bakın artık; sadece kendini haklı gören bu hoşgörüsüz, bu fanatik, bu ortaçağ yapısı ile daha fazla gidilmiyor.

İşte böyle olur:

Fransa’nın ilkel yasasına yeterince kızamazsınız; benzeri çoktandır bizde olduğu için...

Orhan Pamuk’un Nobel Ödülü almasına yeterince sevinemezsiniz; o ödülü ulusal söylemlerle çatışarak aldığı için...

*

Bizim kuşaklar her zaman böyle iki zıt duygunun arasında kalıp ezildi dostlar; acı ile sevincin, özgürlük ile tutsaklığın, kavga ile barışın, mutluluk ile mutsuzluğun...

Yeni kuşaklar ezilmesin.

Çocukların hatırı için...

Artık dönüp kendimize bakmamız gerekiyor.

Böyle gidilmiyor...

Gidilemez...

Haklisiniz Bekir bey;

Fakat Biz Orhan Pamuk u vurmadik..
Kinadik !..

Buna da Onu savunanlar kadar hakkimiz var !..
Düsünce Yasaklarinin kalkmasini En az sizin kadar biz de istiyoruz.
Bunu Aydinlik Ölcüsünün Milletimize Davar sürüsü, Katil damgalari olmamasini istedigimiz kadar istiyoruz.

Ödüllere giden yol milletimize ve onun degerlerine önem vererek,sahip cikarak, ve hatta Hatalar düzeltilerek olmali..

Avrupa da TÜRK olmak Dünya nin en zor islerinden biridir bekir bey siz yasamadiniz.

Evlendiginiz Insani, Kadininizi iki yil boyunca yaniniza alamazsiniz...
Nedeni Yabancilar yasasidir.

Ne hikmettir ki ayni yasa Yabanci olan Bir Isvicreli,bir Amerikali,bir kanadali icin gecerli degildir.
Sadece TÜRKler Icin gecer. Avusturya da bu böyledir.

Bunu söyleyip Avusturya ve benzeri ülkeleri yerin dibine Sokarsaniz Ödül alamazsiniz.

Ne hikmettir ki Yerin dibine Sokulan Ülke Türkiye olunca ÖDÜL Hatta " BÜYÜK ÖDÜL " söz konusudur.

"Bizim kuşaklar her zaman böyle iki zıt duygunun arasında kalıp ezildi dostlar; acı ile sevincin, özgürlük ile tutsaklığın, kavga ile barışın, mutluluk ile mutsuzluğun...

Yeni kuşaklar ezilmesin." diyorsunuz..

O halde Bir aydin yazar,Hem de cok iyi bir yazar olarak Is sizin Vicdaniniza Kaliyor.

Hoscakalin
Alt 22.10.2006, 20:28
unknown

Standard Gelmis iken..

Ramazan Bayraminizi da kutlamak isterim Canim Halkim !..

Bayraminiz Mübarek olsun Yasam boyunca sihhat afiyet ve daha nice mutlu bayramlar Niyaz ederim efendim.

Hoscakalin
Alt 22.10.2006, 20:37
Benutzerbild von oezsu
oezsu oezsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard DIKKAT!!!!!

bu memleketin ekmegini yiyip suyunu mu içiyorsun ? Bu ülkenin
ilelebet var olmasini istiyormusun? Oku o zaman .

Yahudiler Hitlerin elinden kurtulduklarinda hiçbirseyleri kalmamisti !
Birakin devlet kurmayi yiyecek ekmekleri dahi yoktu . Ancak uluslarasi camia Almanyann soykirim yaptigini kabul ettiginde yahudilere tazminat yolu açilmis oldu . Yahudiler açtiklari davalarla neredeyse tüm alman
sirketlerini ve alman bankalarini tazminata mahkum ettirdi . .Bugün satilan
bir Mercedesten bile belli oranda Israil hükümetine pay gidiyor ve bu durum
gizli degil , zaman zaman gündeme geliyor . Israil bugün dünyanin en zengin ülkelerinden biri . Ülkelerinde nükleer reaktörlerden tutun en son teknolijiye sahip uçak fabrikalari bile var . Ancak Hitler döneminde dünyanin en zengin ve en gelismis ülkesi olan Almanya bir dönem toparlanmis gibi görünse de belini dogrultamadi .Ekonomisi son 10 yildir
gittikçe kötülesiyor .

Ermenistan çok fakir bir ülke . Hiçbiseyleri yok . Açlar .
Sanayileri ,markalar hiçbiseyleri yok . Avrupanin lider ülkesi Fransanin bu soykirimi
taniyip bize tazminat davasi açilmasi yolunu açmasi bir anda tüm
diger ülkelere siçrayacak . Su an cigerci kapisinda bekleyen kediler gibi ellerinde dosya bekleyen ermenistan hükümeti açacagi binlerce tazminat davasi ile Türkiyeyi çok zor duruma düsürecek . Zaten belimiz kuruldugumuz günden beri bükük duruyor , bu tazminatlar Osmanliyi çökerten
kapitilasyonlar gibi bizi de çökertecektir .

Siyasi görüsün ne olursa olsun , bu memleketin insaniysan bu maili yayabildigin kadar yay , su bilinçsiz halkin uyarmaya çalis .

Fransiz markalarindan alisveris yapma , 3 kurus fazla ver , 2 adim
fazla yürü baska marka kullan . Cebin haysiyetinin önüne geçmesin .
Alt 22.10.2006, 20:38
Benutzerbild von oezsu
oezsu oezsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

Herkese iyi bayramlar!!!!!
Alt 22.10.2006, 21:50
unknown

Standard Orhan Pamuk a kizmamin sebebi ise:

Onun fikirlerini özgürce söyledigi icin degildir.

Hic bir Akademik ünvana sahip olmadigi halde Ülkesinin insanlarinin boynuna " Soykirim " gibi asaglik bir suclamayi tabela olarak asmasidir.

Bu Fikir Özgürlügü filan degil, bilmedigi halayda yer almaktir Komiktir Cehalettir.

Yarin Bu konu aydinliga ciktigi zaman Özür dilemesi de para etmiyecektir.

Diyeceksiniz ki Romanini yazsaydi da bu sözleri etmeseydi..

)
Yapamazdi !..
Cünkü NOBEL in ücreti buydu..
Alt 23.10.2006, 06:25
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Merhaba Alpi, bir makalede ben,

bırakayım. Elbet mutlaka böyle düşün demiyorum sana. Ama rüzgar gibi geçti olmasın değil mi ama. Pamuk Türkiye değil
Nobel edebiyat ödülünün Orhan Pamuk’a verilmesinin ardından Türkiye yaygın bir psikolojik rahatsızlık geçiriyor. Kendisini temsil etmediğini, kendisine ait olmadığını düşündüğü bir yazarın şimdi Türkiye’yi uluslararası sanat dünyasında taşıması, birçok insanı bayrağı elinden alınmış küçük çocuklara çevirdi. Biz o bayrakları hep birlikte sallamayı, birlikte marşlar söylemeyi vatandaş olma halinin doğal göstergesi sandığımız için, bayrağı alıp evirip çevireni, niye böyle davrandığımızı sorgulayanları yadırgıyoruz. Ne var ki sanatçı denen insan kategorisi tam da bu iş için var... Onların işlevi kendilerinden ve yakın çevrelerinden hareketle ürettikleri gözlemler vasıtasıyla evrensel insan doğasına a dokunabilmeleri. Bunu milliyetçi ve cemaatçi bir bakışın içinde sıkışıp kalmış kişilerin anlaması ve takdir etmesi beklenemez. Çünkü söz konusu bakış kendisini biricik hale getiren, yücelten ve böylece insanlığın ortak birikiminden uzaklaştıran bir zihniyetin sonucudur. Dünyanın hangi köşesinden ve hangi kültürden olursa olsun, milliyetçilerin gerçek insani meselelerle namuslu bir biçimde yüzleşmeleri son derece güç. ‘Milli’ bakış çifte standardı olağan ve meşru hale getirir, ötekini anlamayı değil kendi kimliksel çıkarlarımızı vurgular, gerçeğin ne olduğunu anlamaktansa kendi gerçeğimizi nasıl üretebileceğimizin ve bunu nasıl başkalarına kabul ettirebileceğimizin peşine düşer...

Öte yandan ‘büyük’ vasfını taşıyan devlet adamları ve siyasetçiler milliyetçiliğin bu açmazının farkındadır ve bu ideolojinin son kertede insani bir zaviyeden bakıldığında gayrı meşru olduğunu da bilirler. Zamanında De Gaulle’un düşüncelerini paylaşmamasına karşın “Sartre Fransa’dır” demesinin önemi burda. Belki de De Gaulle kendisini ‘büyük’ yapacak fırsatı o an görmüş ve kullanmıştır. Çünkü kendisini insanlık tarihinin sayfalarına olumlu bir şahsiyet olarak geçirecek söz buydu. Bu sözle Sartre Fransa ayarına yükselmedi, aksine Fransa Sartre’ın ayarına erişmiş oldu. Dolayısıyla akıllı bir devlet adamı olan De Gaulle kendi ülkesinin kalibresini daha üst noktalara taşıdı.

Bizde ise susan bir Cumhurbaşkanı var... Yakın kaynaklar bu sessiz tavrın “son derece bilinçli olduğunu” söylemişler. Herhalde kastedilen kelime ‘bilerek’ olmalıydı, çünkü ‘bilinç’ De Gaulle’de var olan ilave bir derinlik gerektirir ve bir Cumhurbaşkanı’nın kendi ülkesinin kalibresini yükseltecek böylesine önemli bir fırsatı elinin tersiyle reddetmemesi beklenir. Söylendiğine göre Cumhurbaşkanı “tarih bilinci, devlet yönetme ilkeleri ve yüksek sorumluluğu” nedeniyle susmuş. Buradaki ‘tarih bilinci’ gerçekte tarihte ne yaşandığı değil, milli tarih tezinin sahiplenilmesinden ibaret; ‘devlet yönetme ilkesi’ resmi devlet tezinin fikir özgürlüğünden, yaratıcılıktan ve uluslararası insani prestijden daha üstün olduğunu ima etmekte; ‘yüksek sorumluluk’ ise resmi görüşün kıskacında kalmış bir cumhurbaşkanını akla getiriyor... Dendiğine göre Cumhurbaşkanı’nın ‘bu ülkede şu kadar kişi öldürüldü’ sözünü unutma lüksü yokmuş. Peki, söz konusu ölümlerin bizzat kendisini unutma lüksü var mı?

Orhan Pamuk’un Nobel edebiyat ödülünü almasının ‘Türk devletini’ rahatsız etmesi, bu devletle toplum arasındaki çelişmenin gelecekte daha da artacağını gösteriyor. Çünkü bu devlet anlayışı, toplumu uluslararası platformlara saygın bir biçimde taşıyacak vizyona sahip gözükmüyor. “Sartre Fransa’dır” ama Pamuk gerçekten de Türkiye değil… Çünkü Türkiye daha o olgunluğa gelemedi. Ali Bayramoğlu konuya ilişkin bir yazısında ‘Gurur duyulması gerekenden utanan bir zihniyetin hastalıklı olduğunu’ söylemişti. Tersi de ne kadar doğru: Utanılacak olandan gurur duyan bir zihniyete ne demeli. Bu zihniyet Orhan Pamuk’u taşıyabilir mi?

22 Ekim 2006, Pazar
Alt 23.10.2006, 06:26
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Yazarı Ethen Maçupyandır aktardığım,

makalenin.
Antwort