Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 27.07.2006, 14:35
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard hehehe

yukarda uslubuna ilişkin acıklama yaptım.burdada onu aynen yanısıtıyorsun.bu konuya deginmiyecegim.bana din fasisti diyorsun.dediğim zaten bu benim.fasizm denen olguyu bir musluman için kullanamazsın.hatta dikkatli davranırsan hitler için bile kullanamazsın.cunku hitler nasyonal sosyalistti.ben de muslumanım.yani kavramları kafana gore alıp suclama mekanizmana alet edip kafa karısıklıgına yol acıp insanların beynini bulandırmaya hakkın yok.yani soyledigin kemal sunal filmlerine benziyor.faso agamuhabbeti.

gelelim devleti nasıl ele gecirecekmişim.hepiniz hastasınız dedim defalarca.canakkale dedim defalarca.bu devleti kuranlardan tbmm den behsettim.hatta pkk bahsinde tc ye savas acanlara vatan hayini dedim.sen de bir ara bunlardan biriydin dimi.yanılmıyorsam.bu tavrında koklu bir degisiklik olmadıgını gorduggum için vatan hayini dedim.
tc devlet olarak zaten islam devleti olarak kuruldu.laiklik devlete yasaması için dayatılan dıs kaynaklı bir siyasi mudahalenin urunudur.4 darbe nasıl yapıldıysa devlette oyle laiklestirildi.detaylara girmiyecegim.bugun itibariyle devleti yıkıp yerine islam devleti kurmak gibi bir amac guttugumu soylemedim.cunku devlet zaten benim.yani devletin asıl sahibi bu ulkede dindar olan her insan tekidir.ynai aslında bu ulkeyi dindarlar kurup kurtarmıs digerleri de KONJEKTUR İTİBARİYLE destek olmak zorunda kalmıslardır.ismet pasa amerikan muhipleri derneği uyesidir.mustafa kemal in ilişkilerinden bahsetmek herhalde fazla dokunaklı olur.o yuzden fazla kurcalamak da istemiyorum.laik değilim olamam cunku devlet degilim.ve laikliğin bu ulkeye ne kazandırıp ne kaybettirdiğinin de yogun olarak tartısılması gerekmektedir.kazananları ve kaybedenleri goz onune alıp saglıklı bir mukayeseyle.bugun bile dindar insanlar devletin laik yapısıyla alıp veremediklerinin olmadıgını ama laiklik bahane edilerek ulkenin tum enerjisinin bosa tuketildiğini soyleyip kendilerine yapılanların devletin asli butunlugune zarar verdigini soylemktedirler.haksızlar mı?neyse sacma sour elbetteki haksızlar.sana gore insan bile degil onlar.

demokrasiyle ilgili defalarca yazdım.yerine bir sey getirmeme gerek y6ok.ben senin anladıgın seye karsı cevap verdim.tr de turkiye demokrasisi denebilecek mudahaleden korunmus bir siyasi hayatın varacagı tek sonuc islamcı bir hukumet in devletin tum aksaklıklarını ıslahına varacak bir acılıma neden olacagı için demokrasi tr de gudumlu fuze konumundadır.hee atom bombası yani askeri yonetimden iyidir.yalan yokyahu o kadar mudahaleye ragmen islamcı sayılan bir partinin hukumet kurmasına engel olamadılar.ve bu hukumet ole yada boyle bircok seyi toparladı.bu kadar ahmak olmayın ya.yani has aklı basında islamcıların hukumet olmasıyla tr nin tum dunyayı kurtaracak atılımlar yapmaması diye bir seyin olmayacagını soyleyemeyiz bence.cunku baska sansı olmadıgını biliyor herkes tr nin.cunku on sene sonra ne tr ne TC kalacak.
Alt 27.07.2006, 14:52
unknown

Standard Gercekden müslümanmi/siniz !?

Bundan 10-15 sene evveline kadar Türkiyede herkes istedigi gibi basörtüsüyle istedigi okulda okuyordu.
Taaaki bizim dinciler basörtüsünü politik malzeme yapana kadar.
Üniversite önlerinde kendi kendilerince arada bir yürüs, bir protesto yaptilar, basörtüsünü politik malzeme yapana kadar ugrastilar ve sonunda basörtüsünü gercekden yasaklattilar!
Yoksa ozamana kadar Türkiyede basörtüsü felan yasak degildi!
Ben bunu dayimin kizindan biliyorum, kendisi basörtüsüyle üniversiteye girdi ve basörtüsüyle mezun oldu!
Hatta ozamanlar kuzenime basörtüsü olaylarini sordugumda, kimse karisan felan yok, kimileri artistlik yapiyor, bakma sen onlara, diyordu.

Basörtüsü yasaklandi, her cuma namazindan sonra birkac dinci birkac saf salak cahil cühelayi arkalarina taktilar, ellerinden yesil bayraklarla yine artistlik yaptiar, güya basörtüsü yasagina karsiymislarmismismis :-))

Herneyse akp nin secimlerdeki en büyük kozu olan basörtüsü sayesinde ikdidara secildiler.
Secimlerde basörtüsü yasagini kaldiracaklarina dahil namuslari üzerine yemin ettiler.

Bugün basörtüsü hala yasak!
Gecenlerde akp aciklama yapti.
1.5% basörtüsü isteyen kücük bir kisim icin yasa veya uygulama degisemezmis!
Hatta bu konuda Türkiyeyi AIHMe sikayet eden ve ikdidara ve basbakan secilen, sonra sikayetini geri alan simdiki disisleri bakani Gül`ü bile bu yasak rahatsiz etmiyor !
Düsünebiliyormusunuz, siz bir ülkeni yönetimine talipsiniz ve o ülkeyi AIHMe sikayet ediyorsunuz, yönetime secildikden sonra, sikayet ettiginiz sorunu halletmekden cok ignore ediyorsunuz!
Buna ne denir!?
Serefsizlik!?
Herneyse, ne olduklari zaten ortada !

Ortadan kayb olan pkk terrörüde akp döneminde yine hortladi!
Devletin araclariyle pkk teröristlerinin cenazesini defne ediyorlar artik!
Belediye baskanlari pkk terröristlerini sehit ilan eder oldu ve devlet yani yönetim öylesine seyirci!

Baskalari bir iki askeri icin savasa giderken, bizim basbakan olacak din tüccari 1 haftada 15 Türk askerinin öldürülmesine bile tepki göstermiyor! Cenazelerine katilmayi zaten aklindan bile gecirmiyor!

Kendi cocuklari ise, güya Türkiyede basörtüsü yasagi oldugu icin u.s.a. da okuyor.
Yani islam alemine gizli, hatta acikca, savas acmis u.s.a.da okuyorlar!
Daha dogrusu oglu okulunu bitirdi dünya bankasinda kariyer yapiyor. Okulunu bitiren herkes dünya bankasinda kariyer yapabilirmi acaba!? Sanki ogluda basörtüsü yasagi dolasiyla u.s.a.ya gitmis !? :-))
Ya peki bugün!?
Bugün niye cuma namazlarindan sonra vatandas nellerinde yesil bayraklarla niye sokakalara dökülmüyorlar!?
Ikiyüzlü olduklari icinmi!? :-))
Söyle bir düsünüldügünde bu dinciler baya u.s.a. düskünü insanlar.
Fetullah Gülende Türkiyeden kactigindan beri u.s.a.da yasiyor! :-))

U.S.A. gercekden müslümanlarin yasayabilecegi cok demokrat bir ülkemidir, yoksa kendi amacalari icin kullandigi "müslümanlar" icin siginilacak bir ülkemidir!

Bizim basbakan gercekden bir "müslüman ise, simdiye kadar u.s.a.nin afganistanda ve irakda yaptigi savas ve zulme karsi neden u.s.a. yi bir defa olsun elestiremedi!?
Yoksa u.s.a. afganistan ve irakda "dinkardeslerine" karsi cokmu insancil davraniyorda biz bilmiyoruz!?

Ya simdi !?
Simdide cikmis tribünlere oynuyor!
Türk halki israile tepki gösteriyor diye sadece lafla sadece israilin tutumunu elestiriyor!
Yine u.s.a yi elestirecek tek kelime yok!
Niye!?
Sakin Türkiyenin basbakani u.s.a.nin usagi oldugu icin olmasin!?
U.S.A.nin usagi demek Israilin usagi demekdir!
Cünki u.s.a. yi yönetenler bir nevi Israilin usagidir!
Israilin veya yahudilerin u.s.a.daki lobbyleri u.s.a.nin baskan secimlerini etkileyecek gücdedir!

Medyada ve tanidigim izledigim kadariyla "müslümanlar israilin bu son savasindan sonra israile ve u.s.a. ya kin, nefret kan kusuyorlar ama bizim basbakan sadece tribünlere oynamakla yetiniyor!
pkk konusunda ise iyice sesini solugunu kesmi u.s.a.dan gelecek izin veya emirden sonra iraka girmeyi planliyor! :-))

Ama bu izledigim seyirci kalma sadece basbakanla kalmiyor, müslümanlar genelde seyirci kalmayi tercih ediyorlar!

Onun icin olsaki 7 milyonlik Israil 1 milyardan fazla müslümani dize getirmis vaziyetde! :-))

Dil ucuyla müslüman olmak baska gercekden müslüman olmak baska!
Müslüman olabilmek icin ilk basta zaten kurani anladiginiz dilde okumaniz gerekirki, allahin sizden beklediklerini emirlerini ona göre yerine getirebilesiniz!
Kurani okumayarak müslüman olmak ayni cince bir makinan kullanma kilavuzunu okumak gibi olur! :-))
Kurani okumayarak müslüman oldugunuz icin piyasadaki dincilerin (tayyib, fetullah, adnan hoca, ali kalkan,...) oyununa geliyorsunuz!

Müslümanlarmismismismis... :-))
Alt 27.07.2006, 15:05
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard evet islam terakkiye manidir.

renan denen adam konferansının hemen ardından bircok cevap ve reddiye yazılmıstır.en meshurlarından birisi de namık kemal in renan mudafasıdır.yazıda az cok deginmişsin.muhammed abduh gibi devir aydınşlarından bahsetmiş.batı medeniyetini terakkiyi yani İLERLEMECİLİĞİ olumlu goren yani henuz batı medeniyeti tam da idrak edilemedigi için bir tepkiyle gerikalmıslık kompleksiyle hareket edilmesinden dolayı ortaya konmus savunmalardır bu mudafaların cogunlugu.mehmet akif ersoyda mesela muhammed abduhtan falan etkilenmiş goruslerini turkcelestirmeye calısmıstır bircok yerde ve bircok yerdede onu kat be kat asmıstır.olumlu manada tabi.cemaleddinb afganinin de bu baglamda bir islam reformisti olarak hatta abdulhamite karsı halife ilan edilmesine donuk bazı dıs cabalar sergilenmiş ama abdulhamit buna musade etmemiştir.

ama renan ın sozleri bugun cooooooooooook asılmıstır.batı medeniyetinin ilerlemecilik anlayısının hicbir sekilde kabul edilemeyecegi bunun batının tanrı rolu oynamasının delili olarak sayıldıgını bircok kişi soylemektedir.ayrıca ilerlemişliğin sembolu olan batı teknolojisinin de insanı dininden etmekten ote insanı insanlıgından etmeye donuk ve tum kainatı yok etmenin asamasına getiren bir asırı ileri gitmişlik haddi asmıslık olarak degerlendirenler cok.yani bunu ozellikle gavurken musluman olan sahısların eski toplumlarını alıcı gozle degerlendirdikleri eserlerinde gorebiliyoruz.İlerlemeye Farklı Bir Bakış İNSAN YAYINLARI Lord Northbourne
Orjinal Adı: looking back on progress;okumanı tavsiye ederim.benzer kitapları da bulabilirsin.indeksine yada yayınevine basvurup.mesela Rene Guenon adlı sahsın kitaplarını okuyabilirsin.yalnız bu adam batı medeniyetini elestirirken yerine koyu benim asıırı diyebilecegim bir islam mistisizmi oturtuyor.buna dikkat edebilirsin.benzeri bircok yazarın turkeceye cevrilmiş belkide yuzlerce kitabı var.din değiştirmemiş olanları da cogunluk.iz ,,insan gibi yayınevlerinin kitaplarını bir incele aralarından bahsini ettigin konuların altından girip ustunden cıkan yazıları bulabilrisin.ben sadece iki yayınevi dedim bir dunya yayınevinin bu konularda bircok kitabı mevcut.

ve ozellikle dunya uzerinde alanında benzeri olmayan turkiye merkezli yazılmıs sule yayınlarından ismet ozel in uc mesele adlı kitabını oku.ve zor zomanda konusmak.aslında hepsini okuyabilirsin.ama ozellikle uc mesele.medeniyet teknik ve yabancılasma kavramları uzerinde duruyor.medenieyi ve teknigi cope atıp yabancılasmanın kacınılmaz oldugunu soyluyor.bence mutlaka oku.birde 68 kusagının sistem eleştirilerini konu alan kiatpları okuyabilirsin.yani ernest renan denen adam cop tekenesini boyulayalı coooook oluyor.
Alt 27.07.2006, 15:11
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard turkiyedeki hukumetleri

turkiyedeki hukumettekiler yonetmiyor.yani turkiye turkiyeye hukmetmiyor.basortusu nolayları da pkk olayları da aponun teslimi de akp nin iktidara gelmesi de darbe girisimleri de.akp ne zaman atak yapmaya kalksa ulke karısıyor.adamlar buyuk orta dogu projesine destek vermedi basta.istanbulda iki bomba patladı.gebertseniz alamazsınız dendi.ikinci bombalar bir hafta sonra patlatıldı.tr de hukumet olmak için bir yerlerden icazet almanız gerekiyor.bunu yapan da tc devletinin kendisidir.hukumetin hic mi sucu yok.var hem de cok.anayasayı degistirecek gucun var.arkanda abd aleyhtarı yuzde 85 var .sen derin devleti ve finans kapitalin tr uzantılarını tasfiye edip devleti islah etmenin adımlarını atma dirayeti gosteremiyorsun.bu affedilebilir degil.
Alt 27.07.2006, 16:40
Benutzerbild von akshalil
akshalil akshalil ist offline
Neuer Benutzer

Standard tavsiye ettigin kitaplari su an

okuyamam..german ve germanca ile mesgulum..türkiyeye dönersem belki..ayrica benim bildigim en toplu bati kapitalizmi elestirileri ayrinti yayinlarindan cikiyordu...ama ismet özeli okuyacagimi sanmiyorum..elemanin sivas olaylarini mesrulastiran yazilari okuyunca degeri megeri kalmadi bende..ayrica gecenlerde baktim bir röportajda sayikliyor resmen..Allahin türkleri yakinda yine sahlandiracagini ve türklerin adil bir sekilde tüm dünyaya hükmedecegi falan gibi müneccimliklerde bulunuyordu..

yazina gelince, sen burda rotayi baska bir noktaya cevirdin ama..Bati elestisine yöneldin..daha dogrusu modernite ve positivizm elestirisi..bati kültürü malum sekuler, nerdeyse ateist, iktisadi akla ve rasyonel mantiga dayaniyor..bu kültürü elestireceksek bu baska bir mevzu..ve bu elestiriyi yapan yiginla da insan vardir kesin..hatta islami cepheden, islam dünyasina ait entellektüellerden ziyade bunu yapanlar yine bati cephesinden insanlar..coktan geride kalan, modasi gecmis olan bati degerleri sekularizm, liberallik ve demokrasi degil, tam tersine positivizm, ilerlemeci tarih dedigimiz sosyal olaylari doga bilimleri gibi formule edilecegini sanan düsüncelerdir..özellikle iktisadi akil dedigimiz, herseyi, insani her degeri onun verimliligene indirgeyen yasam tarzini elestirenler var yani..bunu islam yadina yapanlar oldugu gibi, hristiyanlik, budizm gibi dini referanslardan hareketle yapanlar da var..marxistler de keza cabasi..yabancilasma da onlarin lügatindan gelme zaten..

neyse lafin özü, sende bati medeniyetinden bu bahsedilen özelliklerinden sikayetci olup kendini mutlu hissettigin alternatif bir yasam modeli olusturabilirsin..ben de sikayetciyim..18-20 sinde evlenip, teknolojik hayattan ve stresten, kariyer derdinden uzak orta anadolunun bir kasabasinda tarla bahce isiyle ugrasip ibadetimi yerine getirirsem kesin daha saglikli olurdum..dalay lamanin ilkelerini benimseyip tibete de gidebiliriz..bunlari yapan cesitli dini grup tarikatlara ait insanlar oldugu gibi anarsist dinsiz insanlar da var...
bütün bunlar ama
1- benimle senin kisisel tercihleri olarak kalir..toplumun diger kesimlerinin de bizim yasam tarzimiza uymasini bekleyemeyiz bunu beklemeye ve buna zorlamaya hic hakkimiz olmaz
2- yukarda bahsedilen olumsuzluklarina ragmen bu modern toplum dedigimiz yasam bicimine anarsist yasam tarzi alternatif olamayacagi gibi hic bir din de alternatif olamaz.. dinler sadece icerdikleri manevi moral degerlerle bu bu yapinin olumsuzluklarini kismen dizginleyebilirler..ama bireylerin yasamini asarak tüm toplum icin ayri bir düzene ve modele kaynaklik edemezler.. yani luther enisin laflariyla muhabbeti baglarsak "kac müslüman varsa, o kadar da farkli islam anlayisi vardir :-)
Alt 27.07.2006, 17:49
Benutzerbild von akshalil
akshalil akshalil ist offline
Neuer Benutzer

Standard nasil oluyor ki gercek müslüman?

amac üzümü yemek degil de bekciyi dövmek olunca yazdigin gibi bir yazi cikar ortaya..ya deniz baykalin cagdas chp si, ya bizi öcülerden koruyan büyük cagdas ordumuz yada kizil elma koalisyonunun daha milliyetci kanadi seni gaza getirmis...akp ye tayyibe kiciksin..kasimpasali tayyip agziyla kus bile tutsa yaranamaz ..israili elestirse hizbollahcilikla suclarsin, suclamasa amerika usakligi ile... das ist nicht fair cyberangel
Alt 27.07.2006, 18:42
Benutzerbild von coach01
coach01 coach01 ist offline
Neuer Benutzer

Standard enis enis ...

Tarihini bilmeyen bir insan toplulugu, geleceginden de vazgecmis demektir.

Biz niye bu hale geldik ?
Arablar niye bu halde ?

Türkiyemizin toprak bütünlügünden baska nesiyle övünelim ? Tabiiki tarihimizle, ama bunu senin gibi küs beginliler anlayamaz !!!

Senin icin Layiklik Kemalistlik ön planda geliyor, Gelebilir ama bunun neresi basaridir. Kemalistlik Layiklik karnimizimi doyuruyor ? Hepsi faso fiso !

Türkiyeyi sevmeyen türk yoktur ama gercekleride görmemekte ahmakliktir !

Su an elimizde tarihimizden baska ne kaldi ?

Arablarin niye bu hale düstüklerini arastiracagimiza biz niye dünya gücü olamadikta kardeslerimize yardim elini uzatamadik diye sormamiz gerekiyor.

Bakin Israel denilen vahsi devlet istedigi gibi düdügü caliyor. Hic bir müslüman devlet muna mani olamiyor, olamazda ! Onlar teknologi ile ugrasirken biz. Dini yok etmeye calismisiz! Yanis olsa bile onlar dininden vaz gecmis degiller. Ama buna rahmen dünyayi gizlice yöneten bunlar diye biliniyor.

Bu demektir ki "DIN" basarili bir devlet olmaya mani degildir. Yani bazi ahmahlarin dedigi gibi geri kafacilik degildir. Asil geri kafali onlarin ta kendisilerdir kendilerini bile bile maymunlastiran insanlara hayvan beginli demeyelimde ne diyelim. Bazi hayvanlar dahi bunlardan daha akilli.
Alt 27.07.2006, 19:08
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard o.T.

yukarda islamın temel kaynaklarının kesinliginden dolayı reform denilebilecek bir donusume ugratılmayacagını soyledim.islamın osmanlının son donemlerinde hatta turkiyenin ilk donemlerinde anadoluda ve dunyanın diger musluman topraklarında halk bu dini toplum olarak zaten yasıyordu ve halen de yasıyor.en son soyledigin din bireysel bir tatmin aracından oteye gecmez gecemez sozunu de bu hayatın kendisi zaten gecersiz kılıyor.insanların duymus oldugu tepki ve geliştirdikleri geliştirmeye calıstıkları siyasal acılımlar da bunun uzantısıdır.siyaset ekonomi gibi alanlarda islamın dısındaki modellerin yuzyılı askın bir zamandır dayatılması toplumun buna alternatif ve aslında yasamıs oldugu ve yasamaya devam etmek istedigi seylerin ellerinden zorla alınmasından dolayı tepkisel olarak ortaya koydugu siyasal vb acılımların ortaya cıkması soylediğin seyin gecersiz oldugunu gostermeye yeter.aslında bu istegin tepkisel olması zaten kaybedilmiş bircok seyin ardından elde bulunanın da kaybedilmemesine yonelik tepkilerin sundugu islami acılımlar soyledigin gibi toplumun tamamını kapsayıcı butuncul anlayıslarn ortaya cıkmasını engelliyor.turkiyede cemaatlerin ortaya cıkıs sekli arap ulkelerinde bu gibi toplumsal yapılanmaların radikalliğe kayması tum bu aslında varolan toplumsal hayatın zorla yokedilmesine donuk tepkilerin urunudur.lafı dolandırmanın da alemi yok.islamın tum toplumu kapsayan toplumsal hayatı 1300 yıldan fazla bir zaman diliminde capcanlı sekilde yasanmıstır.bugunde boluk porcuk yasanıyor cunku karsıda batı medeniyeti denen bir istilacı guc sozkonusu.benim burda surekli vurgulamaya calıstıgım sey batı medeniyetini islamın bakıs acısından anlama ve yorumlama cabasıdır.batı medeniyetini anlamadan vadettiklerini ve toplumsal dinamiklerini cozumlemeden herhangi bir ozgun dort bası mamur islam toplumu olusturmak mumkun değildir.cunku batı medeniyeti aynı zamanda buna da engel olmak adına faaliyetlerini surdurmektedir.ernest renan ın verdigi konferans da bu dusuncenin uzantısıdır.

ve asıl mesele insanların bir kosede bu dini bir sekilde yasayıp kendi kişisellliğini tatmin etmesi meselesi degildir.yani koye yerlesip domates besleyip kuzu yetidtirip 5 vakit namaza 15 vakit nafile ekleyip savmı davut tutsam bile bu din beni zulme baskaldırmam için yukumlu tutmasından dolayı kendimi kurtarmıs sayılmam.namaz ne kadar farzsa emri bilmagruf nehyi anilmunker de o kadar farzdır.cihad da o kadar farzdır.bir kotuluk gordugumde elimle olmazsa dilimle o kotuluge engel olmakla yukumluyum olmazsa da en azından kalbimle lanetlemekele yukmluyum.kotulukten haberim olmadan olsada bana ne diyip kuzu yetistirip işime bakamam.bu anlayısla islam peygamberin vefatının ardından yuz senede uc kıtaya yayılmıstır.yoksa bu insanlar bag bahce işlemek için tarla fethetmek derdiyle yayılmamıslardır dunyaya.

bireysel din anlayısında lutheryen oldugu için islamın toplumun ve bireyin her alanını kapsayabilmesini bunu basarabilmesini anlamıyorsun.kabul de etmiyorsun.cunku dune kadar dunyanın her yerinde bahsini ettigin dinler toplumun her alanını duzenliyordu.yeryuzunde her yerde.bugun niye mumkun olmasın.farzımuhal 50bin yıllık insanlık tarihinde 49bin800 sene insanların her seyini dolaylı yada dolaysız dinler belirlerken son 200 250 senede batı medeniyeti sekuler aclımlarla dinini bireyselliğe mahkum etti diye ben bunu kabul etmek zorunda mıyım?aykırı olan hangisi?neden islam hem toplumun hem de bireyin her anını kapsayacak bir butunlugun temeli olmasın?dediğim gibi batıda 500 yıl oncesinde ve dunyanın diger bolgelerinde 100 150 yıl oncesinde islam aleminde de 100 ve 50 yıl oncesine kadar her sey din ile anlamını bulurken.niye neden yeniden olmasın?sen diyorsun ki islamın her seyi Allah belirler iddiası aykırıdır gecersizdir hukumsuzdur imaknsızdır(bole mi diyorsun)ben de diyorum ki zaten yasanmıs ve yasanıyor.1300 yıl ve tum insanlık tarihi dinin insanların her seyini belirleyebildigi bir yapı arzedebildigi gercegi ortadayken aykırı olan batı medeniyetinin iddiaları mıdır?yoksa islamın iddiaları mıdır?

hee batı medeniyeti budizm manheizm gibi mistik dinleri senin tavsiye ettiğin matıkla kendisi kendi bunyesine zaten katmıstır.dediğin gibi budist olabilir samanist maniheist olabilir hatta musluman da olabilir ama asla siyasal ve ekonomik alanda iddia ortaya koyabilecek bir dini perspektif sunamaz.neden?cunku dşn bireyseldir.eger bireysel olmazsa toplumsal dinamiklere mudahale etmeye baslarsa ve bu islam olursa faiz haramdır.kapitalizmin temeli faiz vb kaynaklarla paranın belli merkezlere toplanmasına dayanır.o zaman kapitalizm coker.dolayısıyla halkların dinine dokunulamasada devletler tanzim edilmelidir.ve siyasal islam tasfiye edilmelidir.siyasal islam denen sey her neyse.bu genel perspektiften hareketle dusunursek bu yuzden dunyada donen siyasal donusumlerin merkezine islam oturmustur.yani insanlar bu dinin bireysel oldugunu kabullenmeyip bir araya gelip kapitalizmin işlemesine engel olacak olusumlara girip bolge yonetimlerine ve işgallere baskaldırıyorlar.dunya uzerinde tum diger dinler tasfiye edilip batı medeniyetine yamanmasına ragmen islam hala bunu yapıyor.yani henry emerson ya da ghandi gibi pasif direnis yontemleriyle degil.basbaya her seylerini ortaya koyarak.yaniislam zaten toplum olarak var.parca parca olsa da.buyuk orta dogu projesi denen zımbırtı da bu yuzden peydah edildi zaten.soguk savasla dunyanın diger yerleri yenilip yutulup sindirildi ama islam topraklarında yapılamadı bu.bu yuzden reform kapsamında abd de bir kadına imam olarak cuma namazı kıldırmaya kalktılar.ve buyuzden kopuruyorlar cunku herkes afedersin ama guldu.

siyasete bulasmadan siyasetle ugrasmadan islamın toplumsal alana mudahale edip sekillendirmesi gerektigini ve bunu zaten yaptıgını anlatamıyorsunuz.cunku siyaset olmadan islam olmuyo.cunku islam insanların insanları yonetmesi idare etmesi topluma ve cografyaya yani dunyaya duzen vermesi konusundada her seyi belirledigini her seyiyle gosteriyor.o yuzden israil filistin halkını sindiremedi o yuzden hizbullah israili yendi.o yuzden kurtulus savasını kazandık.bunu biz biliyoruz dindar muslumanlar olarak.onların derdi insanların bireysel islam diye bir seyin pesine dusup bu yapıyı olumlamalarını saglayabilmek.bunu yaparlarsa yani ben din bireyseldir dersem benim tanrım batının ideologları yani batılılar olur.cunku Allah boyle soylemiyor.onlar boyle soyluyor.yok siz yanlıs anlıyorsunuz Allah boyle soylemiyor herkes dini nasıl anlıorsa ole yasamalıdır kuranda bole bole diyor diyenlere de burda bas bas bagoroyoruz.o iş oyle anlasılmaaaazzz.peygamber bu dini nasıl yasamıssa din odur.o yuzden burda peygamberin hayatını vahiylerin inis sebeplerini ve ortaya cıkardıgı sonucları temel almamız gerektigini soyleyip duruyoruz.hangi ahmak Allah la kendisi konusmus ve o ne dediyse yapmıs bir sahıstan daha iyi anlayabilir kuranı diyoruz.anlatabildim mi?ben peygamber nasıl anlamıssa ve yasamıssa islamın o oldugunu soyluyorum.tum dinler de odur zaten.bak nerelere geldik.peygamber devlet kurmus ashabı uc kıtayı fethetmiş.sen nasıl oluyorsun da din bireyseldir diyorsun derim.
Alt 27.07.2006, 19:22
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard tecrübe nasilda konusuyor heyt be o.T.

ohne Text
Alt 27.07.2006, 19:26
Benutzerbild von xbaburx
Neuer Benutzer

Standard ismet özel e gelince

ismet özel de senin dediklerinden muzdarip.ama ben az cok dediklerini acıklamaya calısmıstım.turkiyede turk demek musluman demek.tukiye kurulurken musluman unsurlara turk dendi.ve turkler dunya uzerinde din i yani islamı temel kabul edip da butunluk yakalayabilmiş millet olabilmiş tek toplumdur.ama millet olduktan sonra kendisi için millet olmaya gecememişlerdir.bunu yaparlarsa ki bunu yapmaya dayanak teskil edebilecek her sey sahiptirler.dunyanın kurtulusuna ve tum islam aleminin dirilişine yol acabileceklerdir.bu da turklere Allah tarafından verilmiş yegane ustunluktur.bu ustunlugu tarihindeki kafire karsı inadına durusuyla elde etmiştir.vb vb.

yani bunu tr de de cok az kişi anlıyorturkiyenin butunlestirici ve dini ekseni temel alan bir turk modeliyle acılım yakalayıp kendini toparlaması ve dunya sistemine meydan okuması o kadar da anlasılamayacak bir sey degil.

www.ismetozel.org adresinde ismet ozel in turkluk anlayısını defalarca hatta hırcınlasarak(anlasılamadıgı için)anlattıgı bir suru konferans metni var.tavsiye ederim.herhalde germanca calısman uc bes makale olsun okumana engel olmaz.kulaktan duyma lafların tesiriyle insanları bir yerlere kıskıslamak gibi bir duruma dusmek istemezsin sanırım.oyle birisiymissin gibi geliyor.
Antwort