Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 13.01.2004, 23:45
Benutzerbild von tugra27
tugra27 tugra27 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Seytan bu yaziya cok kizacak(5)

Diyorum ki; Insanin imaniyla beslenen, cahennemde kendisine komsu/arkadas/dost arayan ve bizleri hic ama hic sevmayen seytan henüz emekli olmadi…

T: Allah“in; “Nicin sede etmedin?“ sorusuna verdiginiz;“Ben onda üstünüm“ cevabindan sonra ne oldu?

S: Allah bize söyle sesledi; "Öyle ise oradan çık! Sen, artık kovulmuş birisin. Kıyamet gününe kadar lanet senin üzerindedir."15:34 -35 Öyleyse oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık, çünkü sen aşağılıklardansın." 7:13 "Hemen çık oradan, artık sen kovuldun. Ve elbette lanetim ceza gününe kadar senin üzerindedir." buyurdu. 38:77 -78

T: Allah”in secde merini dinlememekle bak bakalim hakkinda kac dosaya acilsmis! Kibirledin. Kibirledigin icinde; Kovuldun, Kücüldün, Kinandin, Asalandin, Kiyamete kadar Allah”in lanetini üzerine aldin. (Bugün insalari bir cogu gibi) Hangi sebepten dolayi kovuldugunu biliyordunuz degil mi?

S: Elbette ki Adem yüzünden. Ademe olan kinimizi de söyle dile getirdik; "Öyleyse, dedi, beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onlar (saptırmak) için senin doğru yolunun üstüne oturacağım. Sonra (onların) önlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, çoklarını şükredenlerden, bulmayacaksın." 7:16-17

"Şu benden üstün kıldığını gördün mü? Yemin ederim ki, eğer beni kıyamet gününe kadar ertelersen, pek azı hariç, onun zürriyetini kendi buyruğum altına alacağım." 17:62 (Bari) bana (insanların) tekrar diriltilecekleri güne kadar süre ver." 7:14

T: Aman Allah“im bu ne kin! Insanlarin tekrar dirilecegi güne kadar süre istemissin bari bu istedin kabul oldu mu?

S: Allah bu istegimize karsi söyle cevap verdi; "Haydi sen süre verilmişlerdensin." 7:15 "Haydi git! Onlardan kim sana uyarsa, şüphesiz ki, cezanız cehennemdir, hem de mükemmel bir ceza. "17:63 : Bizde Allaha söyle yemin ettik; "Öyle ise izzet ve şerefine yemin ederim ki, ben onların hepsini mutlaka aldatır, saptırırım." 38:82

T: Bu kin kokan cevabindan sonra nasil bir tepkiyle karsilastin?

S: Gelen cevap cok setti; "Haydi, sen, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık. And olsun ki,onlardan sana kim uyarsa, (bilin ki) sizin hepinizden (derleyip) cehennemi dolduracağım."7:18

T: Allah”in seni ve sana tabi olanlari “cehenneme koyma” tehdidine ramen hala seytanlik yapacak misin?

S: Benim kinim hic azalmadi ki? Nerede bir insane görsem “Adem” aklima gelir… Hep onu görürüm karsimda… Safima dahil ettigim an rahatlarim.

T: Senin insanlarin imaniyla besledigin biliyorum. Peki kovulduktan sonra ne yaptin?

S: Bu soruna daha sonra cevap veririm. Simdi gitmem gerek.

T: Nereye? Bir kac sorum daha var. Hem ne isin var ki? Seytan hem konusup hem yanimdan uzaklasirken gözlerinin feri isildiyor ve söyle mirildaniyordu; “Daha önceden yaptigim gibi, insanlardan olan askerlerimi sana karsi kiskitmaya.Tahimin ederim seytan son cümleleri ya agzindan kacirdi veya duymuyacagim zanneti. Yoksa beni sevdiginde degil her halde…
Alt 14.01.2004, 01:11
unknown

Standard o.T.

ben ilahi adaletin her zaman ve her yerde tecelli ettigine veya edecegine inaniyorum. ancak senin anlattiklarindan degisik bir sanaryo ortaya cikiyor... iblisin isyan ettigi icin lanetlendigi kendin yaziyorsun ama hemen akabinde onun aslinda ilahi gerceginin bir kutbunu temsil ettigini de kaydetmeyi ihmal etmiyorsun... yine insanlarin secimlerinde hür oldugunu, ama bütün gelismelerin peygamber ve seytan arasinda aksettigini belirtiyorsun. bu nasil hürriyet ki, eli ayagi bagli olsun? tahminime göre yazdiklarina ya kendin inanmiyorsun, veya konuyu tam olarak, en azindan ikna edebilecek kadar ihata edebilmis degilsin. iki ihtimalde de saglikli sonuc beklenmez degil mi?

ayrica cercevesinden koparilmis, bir basina daha farkli manalandirilabilecek ifadelerin dikkatle ele alinmasi gerektigini zannediyorum... (imam-i gazali)nin (TEVHID i IBLIS den Ögrenmeyen ZINDIK tir) dedigini yaziyorsun. sayet gercekten ona ait ise ne anlamda ve baglamda söylenmis hicbir bilgi aktarmiyorsun... mesela: (terbiyesizligi en iyi terbiyesizden ögrenirsiniz) deyimine müsavi bir ifade olabilir, veya: izahi pek mümkün olmayan konulari bazen tersine ele almak kolaylik saglayabilir ve mesela (ask nedir?) sorusu (nefret degildir) gibisinden yanitlanabilir, ki (imam-i gazali) konuyu böyle ele almis olabilir. senin getirdigin anlamsa tamamen farkli; adeta (siz gelin de gercek tevhidi, islam davasini iblis de görün) der gibisin. bu ifadenin (islam davasi)na göre hicbir tutarli yönü olmadigini vurgulamama gerek var mi?

referans olarak gösterdigin eserleri tanimiyorum. iyi, güzel, faydali olduklarina inanirim. yalniz onlar cok kücük, hatta eliter bir kitleye hitap ettigi icin titizlikle incelenmesini tavsiye ediyorum. bu konularda fikir yürütmek birazda kil yarmaya benzer. sen, ben veya baskalari bir kili diyelim ki ikiye, hadi cok zekiyiz ya, dörde, bese bölerken, (imam-i gazali) ve (ibn-i arabi) gibileri bunu kirk, elli bine kadar cikarabiliyor. yani diyecegim su ki, onlarin gibi kas yapalim derken hem gözümüzden, hemde imanimizdan olmayalim.

aklima gelmisken, bir anektot aktarayim... adamin biri kalabaligin icine dalmis ve söyle haykirmaya baslamis: (mümin kardeslerim, beni dinleyin! hepinizin tanidigi filanca mübarek zat su ölcüyü koymustur: namaz kilmayiniz!). tabi hemen ortalik (nasil olur?) gibisinden karismis, tartismalar, kavgalar falan filan. ama daha sonra ortaya cikarki, o zat gercektende (namaz kilmayiniz) demis ama sunu ilave ederek: (eger sarhos iseniz).

saygilarla, vesselam.
Alt 14.01.2004, 02:39
Benutzerbild von tugra27
tugra27 tugra27 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Seytan bu yaziya cok kizacak(6)

Diyorum ki; Insanlarin fitratina uygun ser ameller pazarlama ticaretiyle mesgul olan seytanin göndermis oldugu zarfi acan herken, ticaretinde zarar etmistir…

T:Kovulduktan sonra ne yaptin?

S:Önce Adem ile Allah”in konusmalarina kulak verdim. Allah ademe söyle sesledi; "Ey Âdem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."7:19 dedi.

T:Senin kovulmus olaman Adem“in cennete kalmasi sende nasil bir duygu olusturdu ve neler düsündün?

S:Kinimze kin katti ve Adem“in cennete olmasini gururumuza yediremedik. Onun bir sekilde cezalandirilmasi lazimdi… Biz tam tuzak kurmusken, Allah Ademi uyararak tuzagimizi bosa cikarmak istedi ve ademe söyle sesledi; "Ey Âdem! Şüphesiz bu (İblis) sana ve eşine düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın, sonra bedbaht olursun (sıkıntı çeker, perişan olursun)."20:117

T:Ne mutlu Ademe ki Rabbi tarafinda uyariliyor. Önce düsmaninin adi veriliyor sonrada düsmaninin saldiracagi cepenin adini (cennet)... Kisi sevdigin uyarmaz mi? Buna ramen Ademi nasil kandirdin ?

S:Biraz zorlanir gibi oldum ama sonunda emelime ulastim. Allah”in Ademe olan uyarisini dikkate aldim ve ona göre tuzak menüsü hazirladim. Allah Ademe yasak agactan yememesini emretti… Yedigi an oradan kovulacak ve bizim seviyemize düsecekti…

Cenneteki nimetleri tek tek tatmaya baslasa bile yinede siranin o yasak agaca gelmesine imkan yoktu… Ve bende hemen harekte gecerek usulca yaklasip; "Ey Âdem! Sana sonsuzluk ağacını ve çökmesi olmayan bir saltanatı göstereyim mi?" 20:120 dedim.

T:Allah tarafindan kendisine düsman oldugun bildirildigi halde nasil olduda seni dinlemek icin vakit ayirdi? Ben olsam seni muhatap bile olamzdim?

S:Bu adem”in (haliyle insanoglunun) unutkan özeligindendir… Ademin yerinde degil sen, baban bile olsa kandirirdim…

T:Sonsuzluk ve saltanat… Bu iki hayat seklinin mi oltanin ucuna taktin?

S:Ebedi ve en güzel bir sekilde yasamak insanin fitratindandir… Biz bir kisiyi kandirmak istedigimizde muhatabimizin deger yargilarini, ideallerini, özel zevklerini ve yasam bicimini hesaplayarak tuzak kurariz.

T:Tamam da Ademi nasil kandirdin?

S:Ademe “sonsuzluk ve saltanat“ zarfini attigimizda zarfi acmak icin bir anlik tereddüt edince tuzagin ikinci asamasina gecerek; "Rabbiniz, başka bir sebepten dolayı değil, sırf ikiniz de birer melek ya da ebedî kalıcılardan olursunuz diye sizi şu ağaçtan men etti." 7:20 dedim

T:Yani avimizi hic bos birakmayiz mi demek istiyorsun?

S:Avimizin kendisiyle bas basa kalmasini, kalbinin sesini ve yapacagi eylemin hayir mi ser mi oldugunu düsünmesini bile istemeyiz… Onun icin her yolu deneriz… Zaten bize azicik kulak veren %80 kandirilmis demektir.

T:Bu vesveselerinize Ademin karsiligi ne oldu?

S:Bir defa kurdugumuz tuzagin manyetik alanina girmisti… Kurtulmasi cok zordu… Daha sonrada sicagi sicagina tuzagin ücüncü asamasina gectik; "Elbette ben size öğüt verenlerdenim." 7:20 diye de yemin ettim.

T:Yalan yer yemin ha? Yeminden sonar Adem ne yapti?

S:Gerekirse evet!.. Bana güvendi ve o agactan yedi…

T:Ademi kandirmakla eline ne gecti?

S:Hem Adem”den daha güclü oldugumu kanitladim, hem Adem yüzünden kovuldugum icin ondan intikamimi almis oldum, hem de Rabbine karsi mahcup düsmesini sagladim…

T:Halt etmisisin!..
Alt 14.01.2004, 11:13
unknown

Standard düzeltme:

(terbiyesizligi en iyi terbiyesizden ögrenirsiniz) degil de, (terbiyeyi en iyi terbiyesizden ögrenirsiniz) olmasi gerekiyordu.
Alt 14.01.2004, 13:55
Benutzerbild von kal
kal kal ist offline
Neuer Benutzer

Standard Beschneidung! Ja o. Nein?

Mein Freund und ich haben beschlossen zu heiraten :-)
Er ist Deutscher,nicht beschnitten,ich bin Türkin und mich stört es nicht.Vielleicht deswegen,weil ich in der Medizin tätig bin und sehr gut informiert bin und vor allen weil er sauber ist. Meine Familie versucht meine/unsere Entscheidung nicht zu akzeptieren. Mein Freund verlangt doch auch nicht das ich meine Religion wechsele, und es hat nicht mit Liebesbeweis zu tun wenn er sich nicht beschneidet. Wir llieben uns, weshalb macht man uns das Leben schwer und das mit fast 30 Jahre, ist man denn nicht alt genug?

Selamlar
Alt 14.01.2004, 14:21
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ab damit ...

gab es da nicht ein Lied von den Ärzten ?
hehehhehehehehhehe
Alt 14.01.2004, 16:16
Benutzerbild von originalgueler
originalgueler originalgueler ist offline
Neuer Benutzer

Standard Worauf basiert die Wirtschaft?

Ist es rein mathematisch und strategisch emotionslos kühl kalkulierbar oder basiert es auf Religion und Ethik?

Wenn ja, frage ich mich, warum gibt es Kuweit, welches superreich ist und die Glaubensbrüder in Asien und Afrika und auf der ganzen Welt, welche Hunger und Armut erleiden?

Weshalb gibt es obdachlose Kinder in Istanbul und weiteren Städten, die unter Brücken schlafen, mißhandelt werden und hungern und weshalb gibt es Freudenhäuser, in welchem Frauen muslimischen Ursprungs ihren Körper verkaufen müssen, um zu überleben?

Weshalb versucht man in einem vom Erdbeben bedrohten Land Atomkraftwerke zu gründen und weshalb werden sinnlos immer neue Staudämme gebaut, obwohl es bereits bewiesen ist, dass es mehr Schaden anrichtet als Nutzen?

Weshalb wird in einem muslimisch fundierten Land eine kranke Person vom Krankenhaus abgewiesen, auch wenn sie dabei sterben müßte, weil er/sie keine Krankenversicherung oder kein Geld hat?

Weshalb können in einem Land, wo es über 90% Muslime gibt, die Menschen zwischen ihren Arbeitszeiten nicht beten? Weshalb gibt es für sie in den Arbeitsstätten keine Gebetsräume?

Und weshalb gibt es hingegen für Angestellte mit PC-Arbeitsplatz alle 2 Stunden gesetzlich geregelt 10 Minuten Pause?

Will es die Wirtschaft so?

Wer ist die Wirtschaft und wer bestimmt die Wirtschaft?

Auf was basiert Wirtschaft?

...

Weshalb wird Religion und damit verbunden das Beten als ein gefährliches Machtmittel seitens der Wirtschaftsträger gesehen?

...

Haben nicht alle Menschen das Recht zu beten?
= Eine gefährliche Frage?
Alt 14.01.2004, 16:40
Neuer Benutzer

Standard ich glaube er war Christ :)

aber das ist ja wohl nichts neues, dass die katholische Kirche seit Jahrhunderten gegen Türken eine Art Lobby gegründet hat und unseren Ruf schändet.

Dies kann man in den Geschichtsbüchern und in der Vatikansbibliothek nachlesen.
Alt 14.01.2004, 16:51
Neuer Benutzer

Standard Eine Gegentheorie seiner Aussagen ...

Bir toplum nasil basarili olabilir ve dolayisiyla asirlar boyu nasil ilerler?

Bence toplumun her üyesi önemlidir ve katkida bulunmaktadir. Bir toplumun basarili olabilmesi icin, kisilerin saglikli olmalidir, yani ruhsal dengeyi kast ediyorum.

Kisinin yasadigi cevre ve toplumla ters düsmeyen, inandigi degerleri ve inanclari olmalidir. Hic kimse toplumun törelerini, gleneklerini, deger yargilarini ve ahlak kurallarini tümden yadsiyamaz; ya da kenini onlarin disinda ve üstünde göremez. Ancak kisi yeniliklere de acik olabilmeli, toplumun cagdisi yasalari ve deger yargilari önünde eli kolu bagli kalmamalidir. Baska bir deyisle, toplumun basi egik bir üyesi olmak calismalidir. Örnegin, irk ayrimi, din ayriligi konusunda cevresine önyargilariyla baglanip kalmamalidir. Bunun yaninda baskalarinin inanclarina, paylasmasa da, saygi ve hosgörülü olmalidir.

Ruhca saglikli bir insanin, meslegi disinda eglendirici, dinlendirici ve kisiyi gelistirici ugrasilari olmalidir. Bu ugras sanat, spor ve toplumsal yardimlasma alanlarinda olabilir.

Büyük ruh hekimi Sigmund Freud, ayrintiya girmeden, ruh sagligini &gtSevmek ve Calismak&lt diyerek iki sözcükle özetlemis.

Gercekten sevebilen ve caliskan bir toplum daima ruhsagligi güclü ve basarili olabilecektir.
Alt 14.01.2004, 18:04
Neuer Benutzer

Standard Da Du ja selbst auch in der Medizin

involviert bist, sollte diese Frage Dir keine Kopfzerbrechen bereiten .... ich denke mal, dass Deine Frage eher einen psychologischen Hintergrund verbirgt.

Was passiert nach der Heirat, wenn ihr Kinder habt?

Werden sich Deine Eltern dann genauso wieder einmischen in eure Ehe?

Werden sie Mitbestimmungsrecht hinsichtlich der Erziehung fordern?

Sollte das nicht ausschließlich eure eigene Entscheidung sein?

Wenn Du Dir jetzt schon Gedanken darüber machst, was andere oder was Deine Eltern über persönliche Dinge und Entscheidungen sagen, z. B. die Beschneidung Deines Mannes, welches nur ihn zu interessieren hat und sonst keinen, nicht mal Dich, dann wird es sehr schwer werden in der Zukunft eine eigenständige Familie zu gründen.

Du solltest Dir bewußt sein, dass nach der Ehegründung Du und Dein Mann euren eigenen Weg geht und sich keiner einmischen darf. Ihr solltet alles soledarisch und gemeinsam entscheiden. Hinsichtlich eurer Kinder kann ich Dir nur eins auf dem Weg mitgeben; wenn Du einen muslimischen Mann geheiratet hättest, könnten Deine Kinder sich dennoch für einen anderen Glauben entscheiden. Das bestimmen nicht wir, die Eltern, sondern lediglich unsere Kinder selber, wenn sie erwachsen sind.

Daher sollte aus Angst vor Identitätsverlust einer Religion oder Kultur die Kinder nicht auf Religion gedrillt werden. Sie sollten vielmehr überzeugt werden durch Toleranz und beiderseitig gutem Willen. Die Entscheidung letztendlich bleibt bei den Kindern. Egal welchen Weg sie gehen werden, es wird der Weg sein, der für sie gut tut. Laßt sie daher selber frei entscheiden, ohne Zwang und ohne Druck. Ihr werdet das Beispiel sein, dass Ehen mit mehreren Religionen sehr wohl funktionieren können!

Ich wünsche euch und allen anderen Paaren viel Glück und Segen.
Antwort