Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 02.10.2006, 17:18
unknown

Standard o.T.

paylarla paydalarin toplanmasinda, oranti hesabi yaptigimiz icin, paylarin fazla cikmasi hata degildir ve ihtimaller dahilindedir. allah orantilari bildirdi, bunlari idrak edip kullanmayida insanlara birakti.

kuran: "filan nesneyi adaletle bölüsün" diyor ve "adaletten" kastettigini acikca örnekleriyle deklare ediyorsa, bundan öteye kuranda her ihtimalin kapatilmasi adina ansiklopedileri dolduracak matematiksel hesaplarin yapilmasi elbette abes olurdu.

mesela:

1 elma, 2 insan, kisi basina 1/2 elma.
1 elma, 3 insan, kisi basina 1/3 elma.
2 elma, 4 insan, kisi basina 1/2 elma.
3 elma, 9 insan, kisi basina 1/3 elma.
4 elma, 15 insan, kisi basina 4/15 elma.

[...]

sen simdi: "buldum, allah 3 elma ve 5 kisiyi düsünememis. öyleyse kuran yalandir!" diye itiraz edeceksin. bende sana: "algoritmayi, yani paylari idrak eden biri icin her ihtimallerin siralanmasina gerek yok, ilahi ölcüyü bozmadan dagilimi gerceklestirmelisin." diyorum. sen ise sürekli düzeltmelerde bulundugumu söylüyorsun. ben kudurmuyorum, inan gülmekten bayilmak üzereyim. birde doktorasini yazmak üzere olan bilimsimci olacaksin. yerim senin düz mantigini
Alt 02.10.2006, 21:27
Benutzerbild von dorade
dorade dorade ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

ne demisler isteyenin bir yüzü kara .....
seni bu kadar mesgul ediyorsa git toplayanlara sor bu nedir diye
Alt 03.10.2006, 13:28
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kelime kargasasi

baska hic bir sey degil.
Kuranda orantilama diye bir sey yoktur. Her birine su kadar pay düser, sayet sayisal hatalar olursa onuda orantilayin yazmaz kardesim.
Matematikten iyi anlayanlar orantilamayi ne zaman kullanmalari gerektigini cok iyi bilirler. Sakin bilim e dil uzatma ugrasan bilir, bilhassa matematikde Axiomlar olsun, Definitionlar olsun her kese ne zaman nasil hangi disiplin icinde calisilmasi gerektigi yeterince gösterir. Sakin kurandan yola cikarak esas olan matematik kurallarina ve disiplinlerine dil uzatmayin. Senin öyle 3 elma bes kisi mantigin kesmez burda.
Unutmaki matematikte 1 bütünü her zaman bilinmeyeneri kullanarak istedigin kücük parcalara bölebilirsin.
Kuranda bilinmeyen yerine bölünmesi gereken sayilar acik secik verilmistir ve orantilamaya gerek gösterecek "bilinmeyen den" ve ya kisilerin sayisi X ise X kullanin bilgisi yer almaz (burada verilen ayetleri takrar acip okuyabilirsiniz) . Zaten öyle bir sey olsa idi bu tartisma buralara gelmezdi.
Aklini, mantigini ve matematiksel bilgini kullan yeter. Sonucta o matematiksel hatayi yapanin Allah degil Muhammet oldugunu fark edeceksin dir.
Bunun haricinde senden sadece "orantilama" ve ya bir bilinmeyen ile ilgili bir sure bekliyorum. Ve ya su soruyu soruyorum:
Hakli olarak Kuran matematiksel bir bilim kitabi degildir diyorsun ve aranan bir bilginin burada efradi ile ele alinmamasinin normal oldugunu bildirmissin. O zaman bilim kitabi olmadigini anlamali ve haddini bilerek matematige hic uzanmamaliydi Muhammet. Sayet böyle önemli fakat kuran icin haricten gazel konulara giriyorsa da hata yapmak yerine insanlari yeterince aydinlatmalidir. Her konuya az bir sey girerek, biraz matematik, biraz ethik, az bir sey ahlakdan dem vurup bir sürü celiski icerip sonra deginilen ve mutlaka hata icerilen konulari yarida birakip sözüm ona yarim akilli cahil insanlarin orantilama! düzeltme yapmalarina izin vermemelidir.
Bilimle ilgilenen biri olarak sadece bunu söyleyebilirim. Ya bir konuya elini atar sonuna kadar aciklik getirir ya da hic el atmazsin. Ve ya en yüzeysel boyutta bir "Richtlinie" yazarsin (ki bu kesinlikle tam bilgiler, matematiksel sayilar, söyle kullan, böyle hesapla" demez.
Bizim bildigimz budur, anladigim kadariyla Islamiyet bu yarim aciklamalara ve az gerceklere, yarim yalanlara alismis, yetmedigi yerde bir düzeltme yapiliyor bitiyor.
Fark ediyorsan arkadasim biz de tam bu konu üzerine tartisiyoruz. Kuranin hic bir zaman tam bilgi icermemesi ve sürekli insanlarin ister mealle olsun, ister düzeltme ile olsun müdahale etmeleri. Bu kargasanin, bilgisizligin sebebi budur. Siz insanlar yetmedi hadi müdahale dediginiz müddetce hibrid bir bilgi cikiyor ortaya. Nereye kadar kendinizi ve insanlari "orantilayacaksiniz" cok merak ediyorum.
Burada her kesi sadece kendi mantik ve akillarini kullanmalarini rica ediyorum. Sadece Matematiksel hatalari degil bütün gercekleri bu sekilde göreceklerdir. Magnunum yazisinida yanlis, hata, orantilama ve islamda nasil calisildigina dair rehber olarak kullanabilirsiniz.
Saygilar
Alt 03.10.2006, 14:53
unknown

Standard hayda

darf man hier nix fragen? bu forum niye var
Alt 03.10.2006, 16:57
unknown

Standard o.T.

hatanin olmadigini artik sende anlamis olman gerekiyor. fakat halen "hata göremiyorum, ama mutlaka bir yerde hata vardir" diye öküzün altinda buzagi aramaktasin. mantigina mukait ol, idrakini engelleyen önyargilarini bir kenara at ve benimle beraber hesabi tekrar ele al. daha agir hareket edelim.

nisa suresi 11. ve 12. ayetlerine dayanarak tekrar bölüstürelim:

kizlar : 2/3
kadin : 1/8
anne : 1/6
baba : 1/6

yani,

kizlar : 16/24
kadin : 3/24
anne : 4/24
baba : 4/24

buna göre varislerin haklari:
- kizlar kendi annelerinin 5.333~ katini alir
- kizlar büyük annelerinin 4 katini alir
- kadin kaynanasinin 1.333~ katini alir
- anneyle babanin payi esittir

topliyalim: 16/24 + 3/24 + 4/24 + 4/24 = 27/24 = 1.125

burada duralim... ve kuran"in matematik degil ahlak kitabi oldugunda hemfikir olalim! öyleyse ehemmiyetin pay ile paydayi düzeltme telasinda degil, tahsis edilen haklarin teslimiyeti üzerinde oldugunu anlayalim. kuranda mesela "16/24 + 3/24 + 4/24 + 4/24 = 24/24 = 1" diye yazsaydi itirazina hak verirdim. fakat orada toplayin, carpin, bölün, esitleyin, düzeltin diye hicbir sey yazmiyor, sadece varislere su haklari teslim edin diyor. esas olan da budur. istersen carp, böl, vur, kir; yeterki haklari teslim et. nasil hesaplanacagina dair zaten hicbir bilgi verilmiyor, demek ki cözümü bize kalmis birsey.

devam edelim:

16:1.125/24 = 0.592~
3:1.125/24 = 0.111~
4:1.125/24 = 0.148~
4:1.125/24 = 0.148~

ve kesirli sayilari paydaya cevirelim:

(128/9)/24 + (8/3)/24 + (32/9)/24 + (32/9)/24 = 24/24 = 1

sen simdi yine hesabi uydurdugumu söyliyeceksin. bense sana, senin istedigin hesaba göre degil, akla, mantiga ve ilahi adalete uygun hesapladigimi anlatmaya calisiyorum. ispati da yine varislarin haklari:

- kizlar halen kendi annelerinin 5.333~ katini aliyor
- kizlar halen büyük annelerinin 4 katini aliyor
- kadin halen kaynanasinin 1.333~ katini aliyor
- anneyle baba halen esit pay aliyor

bu fasilda bundan fazla söyleyebilecek birseyim yok. benim amacim seni veya baskasini islamiyete yaklastirmak degil, anlamadigin bir konuyu sana izah etmekti. anlamamakta direniyorsa ben sana yardimci olamam. zaten son günlerde haddinden fazla zaman harcadim buraya. beni magdur gör.

saygilarla
Alt 03.10.2006, 19:48
Benutzerbild von blogcu
blogcu blogcu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ramazn Hatim - son durum

Selam,

herkese tekrar hayirli ve bereketli ramazanlar.

üc cüz kaldi verilcek, okumak isteyen varsa lütfen irtibata gecsin.

kalan cüzler 25,26,27

Selamlar.
Alt 03.10.2006, 22:12
Benutzerbild von lavanta
lavanta lavanta ist offline
Neuer Benutzer

Standard Yazik..

Allah hesap bilmiyor (hasa) ne kadar günah islediginin farkinda degilki.
Alt 04.10.2006, 03:08
Benutzerbild von blogcu
blogcu blogcu ist offline
Neuer Benutzer

Standard link geht nicht, versucht mal hier

bei mir ging der link nicht,

ich hab das video auch auf meinem blog, vielleicht klappt es mit der URL besser..

<a href="redirect.jsp?url=http://www.blogcu.de/2006/09/28/lord-of-ramadan-cotu/" target="_blank">http://www.blogcu.de/2006/09/28/lord-of-ramadan-cotu/</a>
Alt 04.10.2006, 09:09
Benutzerbild von betonbayram
betonbayram betonbayram ist offline
Neuer Benutzer

Standard :-)

simdi tam sacmaladin... yok madem iyisi müslüman olmasi sartmis.. ama suc bende seninle niye konusuyorum.. sen istedigini yap hocam... hadi hayirli isler sana...
Alt 04.10.2006, 10:42
Benutzerbild von 666said
666said 666said ist offline
Neuer Benutzer

Standard Sonderschüler, bitte kiff nicht mehr

Ya Allah, ya Rahim, ya Rahman

ya Ghaffar, ya Ghaffar, ya Ghaffar