Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 21.01.2009, 17:50
nonconformist

Standard izdivac

Internet'de tanismak, sohbet etmek, arkadasliklar edinmek, askini bulmak v.s. cok zorlasti. O yüzden, bunlari hepsini bir arada yasamak istiyorsan izdivac-programlara katilmalisin.
Alt 21.01.2009, 22:39
gelincik02

Standard

ee herkesin evinde internet yok napsinlar
Alt 21.01.2009, 22:52
FettsackBaby

Unglücklich izdivac ney?

Hayatta duymadigim bir kelime
Alt 22.01.2009, 02:40
nonconformist

Standard

Zitat:
Zitat von FettsackBaby Beitrag anzeigen
Hayatta duymadigim bir kelime
türk tv'de evlenme(=izdivac) programlari. bana göre cok faydali bir hizmet, cöpcatanlik.

Zitat:
Zitat von gelincik02 Beitrag anzeigen
ee herkesin evinde internet yok napsinlar
Esra Erol süper bir kadin, programi da süper, yakinda bende katilacam. Hic olmasa insanlar sanal hayallar pesinde degil.
Alt 22.01.2009, 02:43
FettsackBaby

Blinzeln @nonconformist

dankeschön
Alt 22.01.2009, 09:00
fos

Standard

Nette okudugum asagidaki makaleyi sizlerin de ilgisine sunmaktan kendimi alamyiorum. Kopyalayip sonra da buraya yapsitrdigim icin degerli affiniza siginiyorum.

1904 te Samsunda yayinlanan Halk gazetesinden evlilik ilanlari.
Izdivac, Zevce, refiak i Müstakbel gibi ve daha nice eski türkce kelimeler girla.

Arz ederim.

---

PARA MÜHİM DEĞİL
Otuz yaşındayım. Henüz evlenmedim. Asil bir aileye mensup olduğum gibi güzel ve asil bir hanım kızla izdivaç edip bir aile teşkil etmek isterim. Dört bin lira gelirim var. Hiçbirşeye ihtiyacım yok. Yalnız ihtiyacım namus sahibi bir kız ile izdivaç etmektir. Benim ile teşriki hayat edecek olan refika-i müstekbalimin (müstakbel eşimin) serveti az veya çok olsa da kabul ederim. Asil bir aileye mensup olmak, yirmi yaşından küçük ve yirmi beşten büyük olmamalı. Okur yazar, biraz musıkiye aşina olmalı. Bu şartlar dahilinde izdivaca talip olanlara adresimi bildiririm. M.H.
-------
İYİ HUYLUYUM TALİBİMİ BEKLİYORUM
Samsunluyum, Samsun'da devair merkeziyeden (merkezi devlet işlerinde) en mükemmelinde dört yüz kuruş maaşla kitabette istihdam etmekteyim. İki evim vardır. Birinde kendim oturuyorum, diğerini kiraya veriyorum ve az çok araziye de maklikim. Musıkiye fevkalade merakım vardır. Huyum iyidir. Musıkiye aşinayım. Yirmi yaşındayım. Münevver Musıkiye aşina bir Refika-i hayat isterim. Refika-i hayatımın benden büyük bir yaşa malik olmasını istemem. Talep vukuunda fotoğrafını tetkik ederim. Daha birçok olumlu özelliğe sahip bulunuyorum. Talep olanlar adresime müracaat buyursunlar. SAmsun'da İskenderiye Oteli'nde Yusuf Ziya Bey vasıtasıyla. A.N.
-----
SADE SEVSİN, EV İŞİNE GÜCÜ YETSİN
Ben bir zabitim. Rütbem mülazım, memuriyetim İstanbul'da. Yaşım yirmi altı. Yumuşak huyluyum, kadınlığın esaretinden müştekiyim (şikayetçiyim). İşret (içki) asla kullanmam. Tütün içmem idaremi bilirim. Başka gelirim olmadığı gibi kimsem de yoktur. Yirmi iki yaşlarında, iyi huylu, inas mektebi idadiyesi (Kız Lisesi) derecesinde tahsil görmmüş, iyi evlat terbiye eder, ev işlerini yapmaya gücü yeter, biraz musıkiden anlar, sadeliği sever bir refikaya talibim. Şartlar uygun olduğu takdirde evvela vekil veya velisinin (muhterem malumat vasıtasıyla) adreslerini bildirmeleri.
Beylerbeyi - H.CELAL
----
HOPPALIK, ZÜPPELİK İSTEMEM
Onsekiz yaşına girmiş kalbi, dimağı payitahtın nur-u irfa medeniyetiyle tenvir etmiş, (İstanbul'un çağdaşlığının ilim ışığı ile aydınlanmış) Samsun'un havayı samimiyetinde (samimi havası içinde) oldukça yüksek bir ailenin dest tertibinde (terbiyesi gözetiminde) büyümüş bir Türk genciyim. İçki kullanmam. Kahve nedir bilmem. Hoppalık, züppelik istemem. 15-16 yaşlarında, aklı başında, gözü evinde, eli kalbinde, tahsili yerinde, asil ve necip bir aileye mensup sevimli bir kızla evlenmek istiyorum. 500 kuruşluk aykıl gelirim, mükemmel bir evim ve ufak bir arsam var. Ancak saadetimizin devamı için refika-i müstakbelimin (müstakbel eşimin)biraz servet sahibi olmasını dilerim. İstanbul için içgüvey girilir. Bu şartları kabul edenler olursa Samsun'da İskenderiye Otel'de Yusuf Ziya Bey vasıtasıyla M.H. Bey'e müracaat etmelidirler. (buna günümüzde pedofili diyorlar.fos)
-----
MAAŞI BANA DENK OLMALI
Bir validem var. Askerim. 700 kuruş maaşım var. Yaşım yirmidir. Asil ve güzel bir kız ile izdivaç etmek istiyorum. Bunun için aşağıdaki özelliklere sahip buunması lazımdır:
1- 14 ila 17 yaşında bulunması,
2-Bir parça musıkiye aşina olmalı,
3-Benim maaşım kadar bir gelire sahip bulunması,
4-Oldukça mutaasıp olmalı.
Yukarıdaki şartlar dahilinde dest izdivacı arzu edecek hanımefendilerin ya adreslerini bildirmelerini veya gazetenizle adresime müracaat emnizi arz eylerim. H.N.
---

KARA GÖZLÜ OLSUN
Evlenmek istiyorum. Yaşım Yirmi dokuz. Rütbem Mülazımevveldir. Maaşım sekizyüzdür. Kimsem yoktur. İçki kullanmam. Halihazırda İstanbul'un en iyi yerinde vazife ifa etmekteyim. Refika-i hayatımda başlıca bulunması lazım gelen özellikler şunlardır: Evvela yaşı 18-20 olmalıdır. Ayrıca orta hali bir aileye mensup olup bir evi olmalıdır. Gözü kara ve Boyu 1.64 olmalıdır. Bu şartlarda desti izdivacı arzu edecek hanımlar adresime bildirsinler. H.T.
(kizi ölcecek mi acaba)
------
PARAM YOK İSVİÇRE'DE TAHSİL YAPTIM
Yirmi yedi yaşındayım. Ticaretle meşgulüm. Bir sene İsviçre'de saatçi mektebinde tahsil ettim ve mükemmel saat tamir ederim. Servet sahibi değilsem de, sanatımla idare edecek kadar servetim vardır. Saatçi, çalgıcı mağazam vardır. İzidivaç edeceğim hanımın yaşı yirmi yaşına kadar olsun. Rusya tebaasındanım.
----
SAĞLIKLI VÜCUT TERCİHİMDİR
1314 tevellütlüyüm (doğumluyum). Aylık 37 lira kadar gelirim vardır. Evlenmek istiyorum. Zevcim (eşim) olacak zatın sağlıklı bir vücuda sahip olması ve Mekteb-i Hukuk'tan veya Mülkiye-i Şahane'den mezun veya bu derece tahsili görmüşplması ve nihayet yirmi yaşında bulunmasu şarttır. Ahlak hususunda sonra görüşüp tanışmak üzere bu şartlar dahilinde benim ile evlenmeye razı olanların Malumat'ta bulunan adresime müracaat etmeleri. K.A.
----
Alt 22.01.2009, 11:50
phenomena

Daumen hoch

ich sag doch, damals war alles schöner
Alt 22.01.2009, 11:55
gunesinkizi75

Lächeln kim bilir....

nee damals waren wohl alle kinderschänder baksaniza hep daha ergenlik caginda genc kiz istiyorlar evlenmek icin.

die sprache ist aber megageil ))
Alt 22.01.2009, 12:24
fos

Standard

Die Burschen sind ja damals mit ~50 schon in das Grab gestiegen und hatten es wohl deswegen sehr eilig. Mein Favoirt ist " Hoppalik Züppelik istemem"...mit seinen zarten 18 Lenzchen haut er aber so richtig auf die Kacke...
Alt 22.01.2009, 12:27
Benutzerbild von bahar64
bahar64 bahar64 ist offline
Benutzer

Standard Heute geht es anders zu..

1. Evin varmi?
2. Maasin/Emekli maasin varmi?
3. Ailen ile mi yasiyorsun? (Wenn nicht, super!)
4. Araban varmi?

Das sind die Fragen, die am häufigsten gestellt werden.
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche