Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 23.08.2010, 18:29
Benutzerbild von cinayet83
cinayet83 cinayet83 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Inanin cok komiksiniz. Gercekten okuyup anladiniz mi yeni anayasayi?
Bence okusaniz bile anlamamissiniz.
Öncelikle anayasa tarzi bu kanun kitaplarinda diger önceki maddelere de ve Türkiye kanunlarini da göz önünde bulundurarak, bu anayasayi okumalisiniz. Kisaca, orada su madde degistirildi, bu böyle olacak anlamina gelmiyor. Jura okuyanlar gayet iyi bilirler ki, her zaman kanun kitaplarinda kelimeler özellikle secilir, özellikle cümle icinde kullanilirlar ki; tam anlam ifade etsin ve kanunen tam yerinde olsun, baska türlü anlasilmasin diye.
Peki ne okudunuz? Ne anladiniz?
Komikler sizi, yiyismeye devam edin bakim.

Simdi gelelim benim fikrime. Tabiki herkesin fikri acik, herkesin kendine göre iyi taraflari ve kötü taraflari olan bir degisiklik olabilir. Öncelikle sunu söyleyebilirim ki; maddeler arasinda bi kac hosuma giden degisiklikler var, fakat hosuma gitmeyen maddeler oldukca fazla. Ben HAYIR´ciyim.
Sebebini de söyle acikliyorum size, buyurun:

Bir ülke bagimsizligini ancak yargi, sinir güvenigi ve toprak bütünlügü ile koruyabilir. Bunun örnekleri yillar öncesinden yasanmistir.
1- Fransiz revolusyonu.
a) Ekmek fiyatlari arttigi icin... halk pasta yapmak zorunda kalmis ve bu da isyan sebeplerinden birisi olmustur.
b) Yargi kralin elinde oldugu icin, istedigini asmis, istedigi haksizlik yapani serbes birakmis, böylelikle de haksizliga sebep olmustur.
c) Din yarginin ve yönetimin üstünde gelmistir ki; din sadece kisinin individuelidir, sadece bireysel olarak algilanmalidir. Dinle toplumsal bir amac güdülemez.
d) Asker kralin dedigini yapmak zorunda kalmis ve ingiltere tarafinda saf tutmustur, kaybedecegi bir savas icin bosu bosuna yatirimlarla halkin ic savas cikarmasina sebep olmustur.

Bunu okuyan ve fransiz devrimi konusunu bilen herkes bu maddeleri bilir.
Su anda AKP hükümeti yargi ve askeriyeyi ele gecirirse, bunun kralliktan, monarsiden ve diktator yönetiminden farki kalmaz.

Bir diger örnek;
2-) Ikinci dünya savasi ve Hitler.
a) Din her ne kadar cok büyük bir rol oynamamis gibi gözükse de ilk siralarda yer alir. bkz. yahudi katliami. Su anda Almanya bu katliam sebebiyle Israil´e milyonlarca euro ödemek zorunda.
b) Asker tamamen hitler´in elinde oldugundan önüne gelene savas acmistir. Kazanirken kaybetmistir ve su anda Almanya bununla utanc duymaktadir. Sirf bu sebepten dolayi Almanya´nin bir Anayasa´si (Verfassunggesetz) yok, bunun yerine Temelyasa (Grundgesetz) ismini verdikleri temel yasalar var. Söyle diyebiliriz. Adam akilli bir kullanma klavuzu olmayan bir icat.
c) Hitler yargiyi eline aldiginda ona engel olacak herkesi öldürttü. Böylece kendi yolunu acmis oldu.

Su anda AKP hükümetinde bunu yapmiyacagi ne mechul? Ilk basta bagimsiz bir devletin toprak bütünlügünü neredeyse kaybettirmek üzere olan bir hükümet benim güvenimi sarsmisken, asker ve yargiyi da ele gecirdiginde diktatörden farkli olamaz.
Askerin görevi toprak bütünlügünü ve sinirlari korumak.
Yargi ise bagimsiz kisinin hakkini korumak ile hükümlü.
Benim hakkimi baskasi aldiginda ve haksiz kisi saliverildiginde yarginin etkisi nerede kalir?
Peki asker kalkip ona buna savas actiginda veya poliscilik oynamaya kalktiginda onu da gecelim sirf hükümet istiyor diye Amerika´nin savasacagi ülkelere asker gönderdiginde ve buna yatirimlar yaptiginda benim bagimsizligim nerede kalir?

Iyi düsünmekte fayda var. Size söyledigim gibi diger degistirilecek olan maddeler arasinda gayet hosuma giden kanunlar da var; fakat bagimsizligimi kaybetmek yerine o hosuma giden diger maddelerden de vazgecer, eskisi gibi kalmayi yeylerim.
Kisaca; padiSAH, MAT olmali.
Iran, Suriye, Irak, Afganistan vs vs gibi devletler bu monarsilikten kurtulup adam akilli demokrasi arayisindayken, bizim ampülü patlamis düsüncesiz birneler onlar gibi monarsinin kucagina kendileri kosuyor. Nasil bir düsünceniz var anlamis degilim.
Bilip bilmeden ne evet diyin, ne de hayir. Özellikle oradan buradan duydugunuz fikirlerle ise hic yola cikmayin, kalkip baskalari tekerinizin önüne bi zicar, tepe taklak gidersiniz.
Kendiniz arastirin ve bilen kisilere sorup sorusturun.
Hem 12 Eylül´de MHPliler olsun CHP´liler olsun veya diger sollar olsun, bunlara yapilan eziyetleri sorusturacagini söyleyen Recep T. E. bunu gercekten yapacak mi?
Ya siz herseyi cok toz pembe görmektesiniz, yada bunlar bazi seyleri sizden saklamasini cok iyi biliyorlar.
Devlet, hükümet demek degildir. Devlet hepimizin, hükümet ise bu devleti yönetmek isteyen.
Alt 23.08.2010, 18:54
Benutzerbild von DieWahrheit
DieWahrheit DieWahrheit ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Arkadas sen daha da komiksin.
Anayasa degisikligini okudum diyorsun ama pek anlamamissin.

Almancanda bir düzeltme yapayim: Anayasa = Grundgesetz

Bana bu iki soruyu seviyeli bir sekilde cevaplarmisin:
  1. Okudugun hangi maddede yargiyi eline gecirmeye calisiyorlar???
  2. Okudugun hangi maddede askerleri eline geciriyorlar???
Alt 24.08.2010, 00:06
Erfahrener Benutzer

Standard

madde 10: "çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi özel surette korunması gerekenler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz." bu maddede dikkat çekmesi gereken "çocuklar" ifadesidir.

"Tas atan cocuklar" tabiriyle masum gösterilmeye calisilan, terörist bir kesimin terörist cocuklari bu madde sayesinde pozitif ayrimciliga tabi tutulacak.

madde 20: "herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir." özel hayatın gizliliğini düzenleyen bu maddeki ilgili düzenleme, devlet kurumlarına vatandaşların kişisel verilerini istediği gibi kullanma hakkı verir. devlet, vatandaşlarının kişisel verilerini korumakla mükelleftir.

Maddenin devaminda vatandasa "kisisel verilerin kötü amacli kullanilip kullanilmadigini ögrenme" hakki veriliyor. Yani devlet "kisisel verilerin kötü amacli kullanilmis, sorsaydin ögrenirdin" deme hakkini elde ediyor; zorunlulugunu istege bagli hale getiriyor.

Ayrica; 12 eylül'ün yargilanmasi icin gecici 15. maddenin tamamiyla kaldirilmasi gerekmektedir; ki zaman asimina ugramis bir sebepten dolayi yargi yapilamiyacagi yer almaktadir.
Kisacasi; Kenan Evren dötüne buzlu bademleri sokup, kabuz kabuz otururken, yargilanmadan bagirsak enfeksiyonu ile ölüp gidecek. Yani; darbeciler yargilanamiyacaklar!

Memura toplu sözlesme hakki verilip, grev hakki elinden aliniyor. Aslinda zaten grev yapamiyorlardi gariplerim ama hic yoktan haklari vardi.

Parti kapatma meselesini parlamento tamamen kendi üzerine aliyor ve bu yanlistir. Hükümeti eline gecirmis bir partinin baska partileri kapatma hakki da nereden cikiyor?

Bastan da söyledim. Ne CHP ne MHP ne de AKP bunlarin ücününde cani cehenneme. Parti tutuyorum diye ilgilenmiyorum. Sirf türk kimligine sahibim diye ilgileniyorum. Kisaca o ülkenin vatandasiyim. Alman vatandasi olsam zikimde olmaz. Oy bile kullanamiyorum la.
Bu önceki 12 Eylül Anayasa´sina oy verilmis secilmis. Simdi yeni bir Anayasa´ya ihtiyacimiz oldugu kesin. Ama böyle olmamali. Kusura bakmayin ama ben özgürlügümü kalkip, Fetullah Gülen Hoca Efendi Hazretleri ögrencisi Recep Tayyip Erdogan´in ellerine teslim edemem. Ona bakarsan ne kadar özgürsün diye soracak olursan o da mechul aslinda aq.
Ayrica Eurovision´a bile sanatciyi SMSlerle secip gönderen bir millet, adam akilli sanatci secemiyorken, nasil Anayasa´yi oylasin?
Alt 24.08.2010, 02:19
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von cinayet83 Beitrag anzeigen
madde 10: "çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi özel surette korunması gerekenler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz." bu maddede dikkat çekmesi gereken "çocuklar" ifadesidir.

"Tas atan cocuklar" tabiriyle masum gösterilmeye calisilan, terörist bir kesimin terörist cocuklari bu madde sayesinde pozitif ayrimciliga tabi tutulacak.
Sen sadece tas atan cocuklari görüyorsun, ama dayak yiyen coculari, ac kalan cocuklari, zorla sokakta mendil satan cocuklari görmüyorsun!!!!!!
Cocuklarin hepisi bizim cocuklarimiz. Anasi babasi terörist olsada onlar bizim cocuklarimiz. Onlar daha masum. Onlari biz yetistirip topluma kazandiracagiz!!!!!
10. maddede aslinda kadinlarda vardi ama Anayasa Mahkemesi kadinlari pozitif ayirimciliga katilmasini kabul etmedi.

Zitat:
madde 20: "herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir." özel hayatın gizliliğini düzenleyen bu maddeki ilgili düzenleme, devlet kurumlarına vatandaşların kişisel verilerini istediği gibi kullanma hakkı verir. devlet, vatandaşlarının kişisel verilerini korumakla mükelleftir.
Su an kisisel verileri sorgulama hakkin bile yok!!!! Kisisel haklarinin koruma altina alma talebinde bile bulunamiyorsun!!!! Zaten devlet kurumlari senin kisisel bilgilerinle calisiyor ve sen bunu sorgulayamiyorsun!!!!!

Buna benzer "Datenschutz" almanyadada var.

Sen herhangi bir sorunda devleti sorgulama hakkin olacak. Kisisel bilgilerin disariya sizdiginda bunun hesabini sorabileceksin!!!! Avrupa ülkelerinde bu yillardir var!!!!!! Bu yasa gelmedikce her kurum senin kisisel bilgilerini istedigi gibi kullanabilecek!!!!!!!

Zitat:
Maddenin devaminda vatandasa "kisisel verilerin kötü amacli kullanilip kullanilmadigini ögrenme" hakki veriliyor. Yani devlet "kisisel verilerin kötü amacli kullanilmis, sorsaydin ögrenirdin" deme hakkini elde ediyor; zorunlulugunu istege bagli hale getiriyor.
Simdiye kadar kisisel haklar kötüye kullanilabiliyordu!!!! ve kullanilmistida. Avrupa insan haklari mahkemesinde bu yüzden bircok dosya var!!!!! Artik senin devletten hesab sorma hakkin dogacak!!!!!

Zitat:
Ayrica; 12 eylül'ün yargilanmasi icin gecici 15. maddenin tamamiyla kaldirilmasi gerekmektedir; ki zaman asimina ugramis bir sebepten dolayi yargi yapilamiyacagi yer almaktadir.
Maddenin kalkmasi cok önemli!!!!!!!
Kenan evren ve yandaslari yargilanmasi baska bir sey.
Hatirlatayim!!!! Bu madde kalkarsa herkes Kenan Evran ve yandaslarina karsi suc duyurusunda bulunabilir. Savci kalkar suc duyurusunda bulunur. veya sen gider suc duyurusunda bulunursun. Ama zaman asimina ugradigi icin yargilanmasi biraz zor gözüküyor!!!!!! Bildigin gibi Türkiye bir hukuk devletidir. AKP kalkip Kenan Evreni yargilayamaz. Yargilamayi yargi yapar. Bununla görevli savcilar var.
Bu maddenin kalkmasi ileride askeriyenin darbe olaylarini aklina bile getirmemesi icin cok önemli!!!!! 15. madde türkiyenin yüz karasi!!!!!!!!

Zitat:
Memura toplu sözlesme hakki verilip, grev hakki elinden aliniyor. Aslinda zaten grev yapamiyorlardi gariplerim ama hic yoktan haklari vardi.
Söyle anlatayim toplu sözlesme imzalanirsa grev hakki kalkiyor, ama toplu sözlesmede anlasamazlarsa hala grev hakki vardir!!!!!!!!

Aradaki farki anlatayim. Eski yasaya göre
toplu görüsme vardir. Bu toplu görüsmede anlasilan maddeleri devlet istedigi zaman fes edebiliyordu. Ben vazgectim diyebiliyordu. Toplu sözlesmede devletin ben vazgectim deme hakki kalmiyor. Sözünde durmakla yükümlü!!!!!! Iki tarafin imzaladigi bir sözlesme gerceklesirse devlet cayamiyor ama memurda grev yapamiyor!!!!!
Ama anlasamazlarsa eskisi gibi greve gidebiliyorlar!!!!!

Zitat:
Parti kapatma meselesini parlamento tamamen kendi üzerine aliyor ve bu yanlistir. Hükümeti eline gecirmis bir partinin baska partileri kapatma hakki da nereden cikiyor?
Bunu yanlis anlamissin!!!! parti kapatma cok zorlasiyor. eskisi gibi 7 kisi biz istemiyoruz demekle artik parti kapanmiyor!!!! hepimiz biliyoruzki parti kapatmanin aptalca bir yol oldugunu. Zaten parti kapaniyor ertesi gün ayni binada amblem degisiyor isim degisiyor yeni parti kuruluyor!!!!!
Ne ise yaradi senin parti kapatman????? Kapatilmasin artik partiler!!! Demokraside partiler kapanmaz!!!!!!!!!
Alt 26.08.2010, 20:52
Erfahrener Benutzer

Standard

Cocuklarin calistirilmasi, cocuklara dayak atilmasi zaten yasak. Bunu bu maddeyle mi getiriyorlar? Yapma simdi.
Cocuklarin aldiklari cezalar zaten belli. Ha ceza kanununda biraz daha hafifletilmesine karsi degilim. Fakat tamamen sen yap ve elini kolunu sallayarak dolas demek de yanlis olur.

Su anda zaten kisisel bilgilerimi sorgulama hakkim var. Hatta kimin benim bilgilerimi alip, kullandigini bile sorgulama hakkina sahibim. Ha su var. Almanya´daki gibi gizlilik ilkeleri yerine getirilmiyor. Nitekim, burada yine de Türkiye´den bahsediyoruz. Türkiye´de devlet kendisini sorgulattirmaz ne kadar özgürlük taninsa bile bu hakkini kullanamazsin. : )

O madde bana dogrudan grevin kaldirildigini söylüyor. Ya anlasmaya gidilir, yada grev yapamazsin, devletin verdigiyle yetinirsin anlamini cikartiyorum.

Evet benim de dedigim o zaten. Yargilama hakkimi veriyor fakat 15. ci madde kaldirilmiyor. Onu kaldirmadiklari icin, zaman asimindan dolayi yargilamaya gidemiyorum. Kisaca, Kenan Evren vb. darbecileri yargilayamiyorum. Ha su var, ileride bir darbe olmasi engellenmis oluyor. Yani AKP birsey yaptiginda, darbe yapilip hükümetin düsürülmesi bir sekilde ortadan kaldirilmis oluyor, böylece hükümet istedigini istedigi gibi elini kolunu sallayarak yapabiliyor.

Parti kapatma konusunu yanlis anladigimi sanmiyorum. Diyelim ki AKP´nin kapatilmasi gerekiyor. Peki hangi parti parlemantoda üstün? AKP. Oylama gidilince tabiki kapatilmasin cikacak. Diyelim ki AKP bir partiyi kapattirmak istiyor. Üstün oylama yine AKP´ye ait. Durum böyle olunca ne oluyor? Istedigi partiyi kapatma sansi doguyor. Kisaca TBMM´de üstün olan partiler, ona karsi olacak olan partileri yok edebilir. Durum böyle olunca demokrasi nerede kaliyor?
Alt 27.08.2010, 00:52
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Cocuklarin calistirilmasi, cocuklara dayak atilmasi zaten yasak. Bunu bu maddeyle mi getiriyorlar? Yapma simdi.
Cocuklarin aldiklari cezalar zaten belli. Ha ceza kanununda biraz daha hafifletilmesine karsi degilim. Fakat tamamen sen yap ve elini kolunu sallayarak dolas demek de yanlis olur.
Yok dimi dayak yiyen cocuk.
Yok dimi calisan, mendil satan veya ayakkabi boyayan cocuk.

Bunlarin haklari anayasal hak olacak!

Zitat:
Su anda zaten kisisel bilgilerimi sorgulama hakkim var. Hatta kimin benim bilgilerimi alip, kullandigini bile sorgulama hakkina sahibim. Ha su var. Almanya´daki gibi gizlilik ilkeleri yerine getirilmiyor. Nitekim, burada yine de Türkiye´den bahsediyoruz. Türkiye´de devlet kendisini sorgulattirmaz ne kadar özgürlük taninsa bile bu hakkini kullanamazsin. : )
Su anda kisisel bilgilerinin sinirlamasini kurumlar belirliyor.
SSK belli sinirli bilgileri sorgulatiyor.
Nüfüs daireleri sinirli bilgi sorgulatiyor.

Bu degisecek!!! Anayasal hakkin olarak senin hakkinda tüm bilgileri sorgulatmak mecburiyeti geliyor!!!!!!!

Zitat:
O madde bana dogrudan grevin kaldirildigini söylüyor. Ya anlasmaya gidilir, yada grev yapamazsin, devletin verdigiyle yetinirsin anlamini cikartiyorum.
Sözlesme gerceklesirse grev yapamiyorlar. Ama anlasamayip sözlesme gerceklesmezse aynen greve gidebiliyorlar!!!!!!

Zitat:
Evet benim de dedigim o zaten. Yargilama hakkimi veriyor fakat 15. ci madde kaldirilmiyor. Onu kaldirmadiklari icin, zaman asimindan dolayi yargilamaya gidemiyorum. Kisaca, Kenan Evren vb. darbecileri yargilayamiyorum. Ha su var, ileride bir darbe olmasi engellenmis oluyor. Yani AKP birsey yaptiginda, darbe yapilip hükümetin düsürülmesi bir sekilde ortadan kaldirilmis oluyor, böylece hükümet istedigini istedigi gibi elini kolunu sallayarak yapabiliyor.
Akilli arkadasim yargilamayi sen AKP'den bekleme. Bunlar sadece sana yargi yolunu aciyor!!!!! Git savciya kenan evrenden sikayetci ol!!!!!
Hukuk devleti oldugumuz icin geregini yargi yapacaktir!!!! Bunlara AKP veya baska bir partinin karisma hakki yoktur ve olmayacaktir!!!!!

Zitat:
Parti kapatma konusunu yanlis anladigimi sanmiyorum. Diyelim ki AKP´nin kapatilmasi gerekiyor. Peki hangi parti parlemantoda üstün? AKP. Oylama gidilince tabiki kapatilmasin cikacak. Diyelim ki AKP bir partiyi kapattirmak istiyor. Üstün oylama yine AKP´ye ait. Durum böyle olunca ne oluyor? Istedigi partiyi kapatma sansi doguyor. Kisaca TBMM´de üstün olan partiler, ona karsi olacak olan partileri yok edebilir. Durum böyle olunca demokrasi nerede kaliyor?
Bu yasa Avrupada cok mu degisik??? Burada partiler kapatiliyormu???
Evet oy cogunlugu saglandiginda parti kapatilir!!! Ama parti kapatan parti bir daha oy alabilirmi????

Varsaylim senin paranoid düsüncenle AKP CHP'yi kapatti. Ertesi gün CHP yeni bir isimle ayni kadroyla ortaya cikacaktir!!! Eeee neye yaradi bu parti kapatma????? Cahilce düsünmeyelim. BDP, DTP, HEDAP, HADEP falan filan..... bunlari cok gördük... istedigin kadar kapat!!!! ayni binanin önüne yeni isim takip ayni kadroyla devam ediyorlar!!!!!!
Neyine yaradi senin parti kapatman?????????
Alt 27.08.2010, 15:13
Erfahrener Benutzer

Standard

Anlamadin sanirim. Ne diyorum? Cocuklari dövmek, cocuklari calistirmak zaten yasak. Bak "yasak" diyorum, kanunen bu yasagin yeri zaten var. Yani; cocuklarin mendil satmasi, sokaklarda ayakkabi boyamasi, vs vs. YASAK! Anayasa buna zaten izin vermiyor. Bu madde getirilince, yasaklanmis olmuyor!!!

Haydi bakalim, bisi kalmadi bekleyelim görelim. Bakalim bize neler getirecek, bizden neler götürecek. : )
Alt 29.08.2010, 23:35
Erfahrener Benutzer

Standard

Zitat:
Zitat von cinayet83 Beitrag anzeigen
Anlamadin sanirim. Ne diyorum? Cocuklari dövmek, cocuklari calistirmak zaten yasak. Bak "yasak" diyorum, kanunen bu yasagin yeri zaten var. Yani; cocuklarin mendil satmasi, sokaklarda ayakkabi boyamasi, vs vs. YASAK! Anayasa buna zaten izin vermiyor. Bu madde getirilince, yasaklanmis olmuyor!!!

Haydi bakalim, bisi kalmadi bekleyelim görelim. Bakalim bize neler getirecek, bizden neler götürecek. : )
Mevcut Anayasa buna nasil izin ermiyor???

Hangi maddesinde cocuklari koruma altina almis???
Alt 30.08.2010, 21:20
Erfahrener Benutzer

Standard

Asil merak ettigim ne biliyor musun?
Gercekten kanunlari biliyor musun veya bilmeyip arastirip ögrenmek yerine burada sorarak ögrenmegi daha kolay buldugundan dolayi mi sormayi tercih ediyorsun?
Surada tartisma yapilmaya basladigindan beri sadece sorular sormussun. Aciklamalara bile sorular sormussun, arada kendi fikirlerini yazmissin.
"Bir cocuk 15 yasina kadar calistirilamaz."
Nereden mi biliyorum? Cünkü Türkiye´de bir Lakierer yaninda 12 yasimdayken, yaz tatilinde cirak durdugumda, zabitanin benim ifademi aldiktan sonra, o adama yapmadiklari eziyeti birakmadiklarindan, isime son verdiginden dolayi. Ha simdi 14-15 yasina takilirsan, Almanya´da da bunun Jugendarbeitsschutzgesetzes´e göre 14-15 yasinda oldugunu acikca söyleyebilirim.

Bak kanun dedigin acik acik maddelerle yazilmis. Kisaca su olursa su olur, bu olmazsa bu olur diye dolandirmadan veya günümüz Anayasa degisikliginde "su olacak, bu olacak" diye tartismalara meyletmeden. Her vatandasin okudugunda; "Bu kanunu nasil anladin?" sorusuna, herkesin esit cevaplar verebilecegi nitelikte degistirilmeli gerektigini savundugumu da söylemeden edemiyecegim. Delil istedin, buyur delil; 4857 sayili is kanunun 71´inci maddesini aynen buraya copy paste yapiyorum.

İş Kanuna[1] göre; On beş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, on dört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler

18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler bakımından yasak olan işler ile 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler, 14 yaşını bitirmiş ve ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler ve çalışma koşullarına ilişkin usul ve esasları kapsayan yönetmeliğin[2] amacı, çocuk ve genç işçilerin sağlık ve güvenliklerini, fiziksel, zihinsel, ahlâki ve sosyal gelişmelerini veya öğrenimlerini tehlikeye atmadan çalışma şekillerinin esaslarını belirlemek ve ekonomik istismarlarını önlemektir.

Yönetmelikte; (Genç İşçi) 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişi, (Çocuk İşçi) 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişi, (Hafif İş) Yapısı ve niteliği itibariyle ve yerine getirilmesi sırasındaki özel koşullara göre; (a) Çocukların gelişmelerine ve sağlık ve güvenliklerine zararlı etki ihtimali olmayan, (b) Okula devamını, mesleki eğitimini veya yetkili merciler tarafından onaylanmış eğitim programına katılımını ve bu tür faaliyetlerden yararlanmasını engellemeyen işler, (Ağır ve Tehlikeli İş): yönetmelikte[3] belirtilen işler, şeklinde tanımlanmıştır.

Çocuk İşçi Çalıştırmada Dikkat Edilecek Kriterler:

1- Çocuğun işçinin işe yerleştirilmesinde ve çalışması süresince güvenliği, sağlığı, bedensel, zihinsel, ahlaki ve psikososyal gelişimi, kişisel yatkınlık ve yetenekleri dikkate alınır.

2- Çocuk işçiler, okula devam edenlerin okula devamları ile okuldaki başarılarına engel olmayacak, meslek seçimi için yapılacak hazırlıklara ya da yetkili makamlar tarafından yeterliliği kabul edilen mesleki eğitime katılmasına engel olmayacak işlerde çalıştırılabilirler.

3- İşverenler çocuk işçilerin tecrübe eksikliği, mevcut veya muhtemel riskler konularında bilgisizlik veya tamamen gelişmiş olmamalarına bağlı olarak gelişmelerini, sağlık ve güvenliklerini tehlikeye sokabilecek herhangi bir riske karşı korunmalarını temin edeceklerdir.

Çocuk İşçilerin Çalışmasına İzin Verilen Hafif İşler:

1. Düşme ve yaralanma tehlikesi olabilecek şekilde çalışmayı gerektirecek olanlar hariç meyve, sebze, çiçek toplama işleri,

2. Kümes hayvanları besiciliğinde yardımcı işler ve ipek böcekçiliği işleri,

3. Esnaf ve sanatkarların yanında satış işleri,

4. Büro hizmetlerine yardımcı işler,

5. Gazete, dergi ya da yazılı matbuatın dağıtımı ve satımı işleri (yük taşıma ve istifleme hariç),

6. Fırın, pastane, manav, büfe ve içkisiz lokantalarda komi ve satış elemanı olarak yapılan işler,

7. Satış eşyalarına etiket yapıştırma ve elle paketleme işleri,

8. Kütüphane, fuar, panayır ve sergi yerlerinde yardımcı işler (yük taşıma ve istifleme hariç),

9. Spor tesislerinde yardımcı işler,

10. Çiçek satışı, düzenlenmesi işleri.

Çocuk İşçilerin Çalıştırılamayacakları İşler:

1. 4857 sayılı İş Kanununun 69'uncu maddesinde belirtilen gece dönemine rastlayan sürelerde yapılan işler,

2. Maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işler,

3. Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinde 18 yaşını doldurmamış kişilerin çalışmasının yasaklandığı işler,

4. Hazırlama, Tamamlama ve Temizleme İşleri Yönetmeliği kapsamındaki işler,

5. Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak Yedi buçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan işler,

6.Alkol, sigara ve bağımlılığa yol açan maddelerin üretimi ve toptan satış işleri,

7. Parlayıcı, patlayıcı, zararlı ve tehlikeli maddelerin toptan ve perakende satış işleri ile bu gibi maddelerin imali, işlenmesi, depolanması işleri ve bu maddelere maruz kalma ihtimali bulunan her türlü işler,

8.Gürültü ve/veya vibrasyonun yüksek olduğu ortamlarda yapılan işler,

9. Aşırı sıcak ve soğuk ortamda çalışma gerektiren işler ile sağlığa zararlı ve meslek hastalığına yol açan maddeler ile yapılan işler,

10. Radyoaktif maddelere ve zararlı ışınlara maruz kalınması ihtimali olan işler,

11. Müteharrik makineler kullanılarak yapılan işler,

12. Fazla dikkat isteyen ve aralıksız ayakta durmayı gerektiren işler,

13. Parça başı ve prim sistemi ile ücret ödenen işler,

14. Para taşıma ve tahsilat işleri,

15. İş bitiminde evine veya ailesinin yanına dönmesine olanak sağlamayan işler, (eğitim amaçlı işler hariç)

16. Meslek eğitim programı gereği staj nedeni ile yapılan çalışmalar hariç, güzellik salonlarında yapılan yüz, vücut bakımı ve estetiği, epilasyon ve masaj işleri,

17. Açık bir şekilde veya uzman hekim raporu ile fiziki ve psikolojik yeterliliklerinin üzerinde olan işler,

18. Toksin, Kanserojen, nesil takip eden genler zararlı veya doğmamış çocuğa zararlı veya herhangi bir şekilde insan sağlığını etkileyen zararlı maddelerle ilgili işler,

19. Eğitim, deney eksikliği güvenlik konusunda dikkat eksikliğine bağlı olarak gençlerin maruz kalabileceği kaçınılması veya fark edilmesi mümkün olmadığına inanılan iş kazası riski taşıyan işler.

Sence bu kanun 0-14 yas arasi olan bütün cocuklarin calismasini acikca belirtmis mi belirtmemis mi? Sirf Anayasa´ya o maddeyi ekleyince cocuklar yine calistirilmayacaklar mi? Bazen komünistlere söylersiniz ya "ütopya görüyorsunuz!" diye, iste bunun aynisini dedirtmeyin bize; cünkü Türkiye´den bahsediyoruz. Türkiye bir Almanya olamaz veya tam tersi. Farkli sistem, farkli islev ve farkli muamele gösterilen bir memleket orasi. Dayin mi var? Ha korkma o zaman, o isin 24 saate bitirilir, dayin yok mu? Yandin o zaman sittim sene bitmez o is.
Bu hep böyledi, AKP geldi bisi degisti mi? Hala ayni, bundan sonra da böyle devam eder.
Alt 31.08.2010, 15:25
Erfahrener Benutzer

Lächeln

Cok komik bir cevap vermissin.
Sen alip is kanununu buraya kopyalamkla bu kanunun ne kadar isledigini de göz önüne koyuyorsun.

4857 sayili is kanunun 71´inci maddesi nasil isledigini her an görüyorum
Mendil satan cocuklar, ayakkabi boyayan cocuklar fabriklarda is yaptirilan cocuklar......

Agzi olan bilip bilmeden konusuyor!!!!!
Bize islemeyen kanunlardan bahsetme!!! Bu kanunlari nasil isletir hale getirebiliriz?????

90 yildir bizim Kanunlar islemiyor, dayisi amcasi olan elini kolunu sallayarak istedigini yapiyor bu ülkede.

Bu son 7 yildir Türkiyede cetelerin üzerine gidiliyor. Yasadisi gruplar bitiriliyor. Ergenekon gibi örgütler cökertiliyor.

Ben diyorumki bu bizim anayasamiza aliniyor!!!!!!!!
Bu niye bazi kesimleri rahatsiz ettigini anlamadim????

MHP, CHP, BDP ve PKK bir olup Hayir diye haykiriyor.
Birbirlerine öyle bir yaklastilarki Af bile getirecekler birbirlerine.

CHP Evet diyen Belediye baskanlarini Partiden atiyor.
PKK Evet diyenlere tehdit yagdiriyor.
BDP'nin tutumu ortada, insanlara güvenmedigi icin oy vermeyin diyorlar ve bunlarda gidenlerin cezasi kesilecek diyorlar.

Eeee bu Devlette Anayasa degisikligi sart mi? Evet sart!!!!!
Cünkü CHP gibi "HAYIR"a zorlama
Cünkü BDP gibi SANDIK" yasagi
Cünkü PKK gibi "EVET" yasagi
verenleri engellemek icin gerekiyor!!!!!

Türkiyede su an icten pazarliklar yürüyor. Bunu cok acik indiragandi Kemal agzindan kacirdi. Siz bize "HAYIR" verin biz size genel AF verecegiz :-))))))

Yaaaa bu nasil pazarlik???? Katiller, tecavüzcüler serbest birakilacak!!!
Ondan sonra bu ülkede niye bu kadar sapik dolasiyor, niye bu kadar tecavüz oluyor diye yanmalar!!!!

Rahsan AFini gördük. Ne kadar it kopuk varsa disari cikarildi. Bu hirsiz Kemal bile Rahsan afindan kurtuldu. 5 milyar dolarlik davayi Rahsan Afiyla sildiler.

ANAYASA degismesi lazim!!!!!
ve bunun degismemesi icin cocuklar zaten korunuyor, anayasaya bu maddeyi almayalim deyip. bunu sebep gösterenler cok komik.

13 Eylül de Türkiyenin eski halinde kalip degismeyecegi veyi yeni asirlara mi tasinacagi belli olacak!!!!!
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche