Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 12.09.2006, 22:02
ruveyda30

Standard o.T.

S.a.

cok güzel bir fikir..

Neden olmasin?

Bende bir kac cüz alirim insaAllah..
Alt 12.09.2006, 22:19
Benutzerbild von blogcu
blogcu blogcu ist offline
Neuer Benutzer

Standard cüz dagitimi

öncelikle özür dilerim.. yolladim msj hic gitmedi diye foruma bakmiyordum. benim bilgisayarda ve internet baglantimda sorun vardi, persembeden sonra tekrar yazacaktim, sonra demin bi arkadasin yazdigni görünce yayinlandigini gördüm. ve yine özür dilerim, forumda yolladigim dört kere cikmis, görüntü kirliligi olusmus.. ))

peki.. Rüyada kardes sen birinci cüzü al.. ben iki.. diger arkadasin ismini unuttum o 17 yi alsin )) devami gelince hep ekleme yapariz bu foruma
Alt 12.09.2006, 22:23
Benutzerbild von geceminyildizi
geceminyildizi geceminyildizi ist offline
Neuer Benutzer

Standard insaAllah

ok 17 yarin okurum insaAllah, dann meld ich mich wieder
Alt 12.09.2006, 22:24
Benutzerbild von blogcu
blogcu blogcu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Allahim sen sahitsin :)

ben not olarak yazacaktim, türkce teklif edenler olur ama arapca olacak diye, ama sonra bi müslümana yakismaz dedim ortami germek ve polemik yap, onu üzerine vazife kilinanlar zaten yapar dedim

peren kardes.. sende oku.. istedigini oku
Alt 12.09.2006, 22:27
Benutzerbild von geceminyildizi
geceminyildizi geceminyildizi ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

arapca okumasi ama bambaska, insani alip götürüyor, ama tabikii türkcesinide okumak gerekir
Alt 13.09.2006, 08:57
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard aciklarmisin?

Yani siz arapcayi bilmemenize ragmen Kurani arapca okuyup anliyorsunuz ama bizlerin Türkce ve Almanca ve ingilizce vs. tasvir okumasi gerekiyor öylemi?
Sanirim bir mantik sorunu yasiyorsun. Sen bana cemaati müslimin arapca bilmeden arapca okuyarak kurani anladiginimi söylemek istiyorsun?
Valla iyi beyin yikamis sizin hocalar bu zamana dek.
Peki aydin kardesim ben nacizane kula Muhammetin amcasi icin yazdigi tebbet suresinin senin okuyup anladigin kadariyla tasvirini suraya bir yazarmisin, bende bir aydinlanayim.
Degerli arkadasim suraya ahzap suresinin 37 ayetinin senin bana önerdigin tasvipleri okuyup anladigin kadar kendi dilinde tasvibini suraya yazarmisin.
NISA 3 ün senin dilinde tasvipinide bekliyorum. Bilhassa bu ayette gecen "cariyeleri" mutlaka aciklamalisin. Bunlar insan degilmi, neden müslüman erkekler bunlardan istedikleri kadar alabiliyorlar? Islam huzur ve kardeslik dini degilmiydi?
NISa 3:Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.(Nisa/3)
Ahzap 37: (Resûlüm!) Hani Allah"ın nimet verdiği, senin de kendisine iyilik ettiğin kimseye: Eşini yanında tut, Allah"tan kork! diyordun. Allah"ın açığa vuracağı şeyi, insanlardan çekinerek içinde gizliyordun. Oysa asıl korkmana lâyık olan Allah"tır. Zeyd, o kadından ilişiğini kesince biz onu sana nikâhladık ki evlâtlıkları, karılarıyla ilişkilerini kestiklerinde (o kadınlarla evlenmek isterlerse) müminlere bir güçlük olmasın. Allah"ın emri yerine getirilmiştir ( bu tabiiki kopye, kurani muhammet yazdi nede olsa).
Tebbet (elmalinin meali): Tebbet, "kurusun" manasına bedduadır. Ebu Leheb hakkında inmiştir. Zira o, eziyet etmek kasdıyla Resûlullah"ın yoluna gizlice diken koymuş, bu işte kendisine karısı da yardım etmişti. Sûre, "Mesed sûresi" diye de anılır. Fâtiha sûresinden sonra Mekke"de inmiştir, 5 (beş) âyettir. (Bir rivayete göre Şuarâ sûresinin 124. âyeti gereğince Efendimiz yakın akrabasını çağırarak, onları İslâm"a dâvet etmişti. Amcası Ebû Leheb galiz sözler sarfederek, "Bizi bunun için mi çağırdın?" demişti. Bunun üzerine bu sûre indi.)

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah"ın adıyla.

1. Ebu Leheb"in iki eli kurusun! Kurudu da.

2. Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.

3. O, alevli bir ateşte yanacak.

4. Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).

5. Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.
Elmalinin bu meali <a href="redirect.jsp?url=http://www.kuranikerim.com/mdiyanet/tebbet.htm
web" target="_blank">http://www.kuranikerim.com/mdiyanet/tebbet.htm
web</a> sitesinden kopyalanmistir.
Alt 13.09.2006, 10:11
Benutzerbild von zeynepppppp
zeynepppppp zeynepppppp ist offline
Neuer Benutzer

Standard 11.9 2006 Bayern3

s.a.,

ich zappte am 11.9. rum,als ich auf eine Fernsehsendung bezüglich des Supergaus der USA stiess

in dieser besagten Sendung wurde dieser Satz
geäussert:"Nicht alle Muslime sind Terroristen,aber die meisten Terroristen in Deutschland sind Muslime"

Ich empfand diese Aussage als unverschämt als in Deutschland geborene und lebende Muslima
solche und ähnliche Aussagen verschärfen den derzeitigen Konflikt zwischen den Religionen

es scheint ja wirklich eine "clash of civilizations" nach Huntington zu geben

ich frage mich nur seit dieser fernsehsendung ob wir Muslime die verantwortlichen für diesen zusammenprall sind...
Alt 13.09.2006, 12:17
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Focus

Bende dün bu konuyla ilgili Focusda bir yazi okudum. Almanyada ki ele gecirilen "Kofferbomber" elemanlarindan alinan bilgilere göre el kaide ile bu kisilerin sicak bir baglantisi yok. Demem ona "yeni yetme teröristler". Libnanda yakalanan eleman düzenlenen ve gerceklesmeden önlenen eylemlerin cikis sebebi olarak "Muhammet karikatürleri" ve Islamiyete karsi baslayan bati düsmanligi (libnandaki olaylar, vs) vermis.
Bu kisilerin Almanya dogumlu ve ya burda yetisme oldugu, gecmislerinde teröristlikle baglantili bir sicil kaydi olmadigi ve Almanyada bu konuda fanatiklestikleri yaziyor. Yani bu kisiler internet ve arkadas üzeri fanatikesmis ve cok ileri gitmisler.
Polis bu olusumun karsisinda yeni bir problemin önünde durduklarini söylüyor. Yani simdiye kadar "disaridan" terörist ihrac ediliken, yada teröristlerin beyinleri disarida yikanip iceri sokulurken artik direkt lokal beyin yikama olusuyor.
Bunun sebebi nedir?
Müslümanligin yada Islamin bu sekil beyin yikamadaki destegi, payi nedir?
Lokal yerlerde yasayan müslümanlar ya da müslüman devletlerin vatandaslari (bu libnan, Türkiye, Iran, yada Almanyadaki Türkler olabilir) bu beyin yikamayi önlemek icin ne yapmali?
Kuskusuz deist bir Türk olarak benim salt dis görünümümden müslüman ve teröristlerle baglantili stigmasi yemek hosuma gitmiyor.
Bu konuda "digerlerinin" bizi ayni kaba koyup, teröristlerin cogu müslüman izlenimini giderecek bir veri varmi elimizde? "Yok iste ispanyayi bombalayan katalanlar, Irlandadaki IRA, gördünüzmü bak her terörist müslüman degil mi" denilmeli?
Bir gercek varki Amerikanin sacma polikasinin arkadasi kesin siyonizme dayali ve amaclari bir ihtimal müslüman kesimi zayiflatmak ve belki kökünden kazimak. Her teröristin bir müslüman oldugunu beyinlere kazimak (buda kesinlikle beyin yikamadir). Bu konuda Amerikanin kazanacagi cok sey oldugu kuskusuz.
Peki aktif ne yapiliyor yada ne yapilmali?
Ben ilk etapta cahilligi ve cahilce cocuk yetistirmeyi asil sorun olarak görüyorum. Yetersiz bilgilenme ve beyin yikatmaya/beyin yikamaya yatkin insanlar veya cahil müslümanlar da bunun cabasi.
Cözüm olarak bilinclenmek, organize olmak, bilgi iletisiminde bulunmak ve en önemlisi kendi ayaklarinda duran, sosyal yapisi saglam, bilincli, kendine güveni yüksek nesiller yetistirmeliyiz.
Her ne kadar dinlere karsi olsamda inanan insanlara saygimdan dolayi insanlarin sadece inandiklari icin damgalanmalarini dogru bulmuyorum. Bu tehlikeyi fark etmeli, ölcmeli, tatbik edilecek bir cözüm bulmali ve uygulamali. Her insanin istedigi sekilde ve özgürlükte yasamasi/inanmasi saglanmalidir. Amerikanin galyanina gelmemek bir de.
Alt 13.09.2006, 18:31
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard AVNİ=FATİH SULTAN MEHMET:)

divan sairlerinin hepesinin istisnasız mahlasları vardır.senin adını bilmiyorum.nickin roman dimi.fatih in nickide AVNİ sayın pek bilmiş galvani hazretleri.oyle hersey anlamadan etmeden atlama cok fena aptal durumuna dusuyorsun.ayrıca bahsini ettigin şiirin dunyası yani divan edebiyatının anlam yapısı senin anlamandan hatta bu alanda egitim alamamıs prof da olsa herhangi bir kişinin anlama kapasitesinin dısında gelişen bir yapı arzeder.kendisine ait mazmunlar dunyası sanatları anlam yapısı vardır.avni yani fatih yada muhibbi yani kanuni bir şiir yazdıgında normal bugunun insanının okudugu şiir gibi anlayamazsın o şiiri.her mazmunun ayrı bir anlam ilgisi vardır.bu mazmunlar bir arada kullanıldıgında da kurdukları ilişkiler cercevesinde yeni bir mazmun yeni bir anlam olusturabilirler.yanılmıyorsam sen cetin altan denen salagın bir ara fatih neler demiş acaba fatih hristiyanmıymıs demesinden hareketle bu idda ayı salakça buraya aktarmıssın.akademik cerelerde cetin altana kıcıyla gulmustu millet ve arastırıp ogrenmeden anlamdan cehalet ancak böle aptalca piyasaya surulrur denmişti.sen de aynını yapıyorsun.ayrıca burda eski turk edebiyatı ile ilgili bir sey ogrenmek isteyen varsa bana basvurması gerekir cunku bu alanda mastırımı tamamlamak uzereyimdoktoraya birkaç ayım kaldı.anlatabildim mi.verdigin şşi uzerinde hicbir yorum yapmıyorum.soylemem yeter.vardıgın sonuc aptalcadır.ayrıca yukarda tartısılan konuyla hicbir alakası da yoktur.ne ne alaka fatih yada avni hristiyanmıymıs degilmiymiş.
Alt 13.09.2006, 19:35
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard arapca okudugunda kuranı okuyorsun

her harfine yetmiş misli sevabı var.ama mealini okuyunca mealini okuyorsun.muslumansan ve niyetin hhas bir niyetse Allah da bunu sevabını verir.kuran sifadır aslından okunması bir islah faaliyetini devreye sokar.Allahla rabıtasız konusmanın ve muhatap alınmanın veridgi tuh haliyle özellikle ahlaki anlamda kişiliğin zirvelerine kulaç atmaya baslarsın.tabi hakkını vererek arınmayı amaclayarak dunyadan sıyrılıp Allahın emirlerine gonul acıp dosdogru olmayı en derinlerinde hissederek.
Antwort