Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 07.02.2007, 17:07
Benutzerbild von oezsu
oezsu oezsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Tonumum herhangi bi siddet icerdigini.

zannetmiyorum ...

Sen öyle algiliyorsan, bi sey yapamam,... Sorry

Paulus nerede Peygamber olarak gösteriliyor ?? Kac tane Evangelium var (gercek Evangeliumlar lütfen) ??

P.S.: Mein Klausurfach war Religion! Das mal nebenbei
Alt 07.02.2007, 17:31
unknown

Standard B E R D E L !..

Baba, berdelle evlendirdiği kızını geri alıp, büyük kızı ölünce dul kalan damadına vermek istedi. Ancak karşı taraf da diğer berdel gelinini geri isteyince kan döküldü: Bir ölü, bir yaralı
Haber ResmiAHMET KAYA / RAMAZAN TUNCER
GAZİANTEP - Filmlere konu olan "berdel" töresi can aldı. Baba Mehmet Demir, ölen büyük kızının eşine, berdelle evlendirilen küçük kızı Elif"i vermek istedi. Bu durumda, iki ailenin kız ve erkek çocuklarının karşılıklı evlendirilmesine dayanan berdel gereği, Demir"in oğlu İsmail"in de eşini iade etmesi gerekiyordu. Buna karşı çıkan İsmail Demir, boşanması için baskı yapan babasını yaraladı, ağabeyini öldürdü.
Berdel cinayeti, Gaziantep"in Şahinbey ilçesine bağlı Sarıkaya Köyü"nde yaşandı. Elif Demir"in talihsizliği, ağabeyi İsmail Demir"in, beş yıl önce komşu Ortaköy"de oturan Besey Çınar"a vurulmasıyla başladı. Besey ile İsmail resmi nikâhla evlenirken, Elif de kendisine hiç sorulmadan yengesinin ağabeyi Halil Çınar"a imam nikâhıyla verildi. Besey-İsmail Demir çiftinin beş çocuğu dünyaya gelirken, Elif - Halil Çınar çiftinin çocuğu olmadı.

Damattan iki milyar almış
Töre cinayetinin ilk işareti 10 ay önce geldi. Elif"in ablası Rahime ölünce, eniştesi Cuma Polat altı çocukla ortada kaldı. Daha kızı Rahime"nin ölüm acısı unutulmadan, 62 yaşındaki baba Mehmet Demir, "kan kokan" bir inatlaşmaya girdi. Mehmet Demir, oğlu İsmail"i evlendirirken berdel verdiği kızı Elif"i, nikâhsız yaşadığı Halil Çınar"dan alıp, dul kalan 52 yaşındaki damadı Cuma Polat"la evlendirmek istedi.
İddiaya göre damadından bunun için 2 milyar lira alan Mehmet Demir, komşu köyde yaşayan kızı Elif"i, Sarıkaya Köyü"ndeki evine çağırdı ve geri göndermedi. Bunun üzerine Halil Çınar kayınpederinin evine gelerek, karısı Elif"i geri göndermesi için yalvardı, ancak "Elif"i damadım Cuma"ya vereceğim" yanıtını aldı.
Çınar ailesi de, gelinleri Elif"in ellerinden alınmasına karşılık, berdel usulüyle İsmail Demir"le evlendirdikleri kızları Besey"in, töre gereği geri getirilmesini istedi.

Oğul, töreye isyan etti
Eşi Besey"den ayrılmak istemeyen İsmail Demir ise törelere karşı çıktı. Ancak babasını fikrinden caydıramayan İsmail, dün av tüfeğini alıp tek katlı evin terasına çıktı, "Ben eşimden ayrılmayacağım. Elif"i de ilk eşinden alamazsınız. Kimse dışarı çıkmasın. İlk çıkanı vuracağım" diye bağırdı.
İsmail önce, kapıdan ilk çıkan ve kendisini engellemek için üzerine gelen ağabeyi Cuma"ya, ardından da babasına ateş etti. Cuma Demir olay yerinde öldü, ağır yaralı Mehmet Demir ise Gaziantep Devlet Hastanesi"nde tedavi altına alındı.
Gözaltına alınan İsmail Demir, "Pişman değilim. Babam, eşimi boşayıp baba evine göndermemi istedi. Kardeşim Elif"i enişteme satıp, namusumuzu beş paralık edeceklerdi. Ayıptır dedim, dinlemediler" dedi.
Öldürülen ağabey Cuma Demir"in eşi Hacer Demir de berdelin bir başka kurbanı olarak üç çocuğuyla ortada kaldı.

Bu nasil din ?..
Bu nasil Ahlak ?
Bu nasil Insanlik ?..
Alt 07.02.2007, 17:36
unknown

Standard o.T.

KADRİYE
Kadriye benim kuzenlerimle aynı yaştaydı. Kuzenlerim yaz tatiline girdiği gün Kadriye de kara
toprağa girdi. Kuzenlerden birinin karne hediyesi cep telefonu, birinin paten, diğerinin bisiklet.
Kadriye"ye karne hediyesi yok. Okula da gitmiyor zaten. Ailesinin O"na layık gördüğü armağan ise,
bir "koca". Hem de 70 yaşında bir koca. Benim kuzenlerden biri, alınan cep telefonunun markasını
beğenmedi, küstü. Diğeri, pateni neden kırmızı değil diye ortalığı ayağa kaldırdı, küstü. Sonuncusu
da bisikletinin selesi olduğunu, yani bunun bir kız bisikleti sayıldığını iddia etti, küstü.
Kadriye"ye gelince, berdel verildiği 70"lik sübyancı kocasıyla geçirdiği ilk geceden sonra, ne
cılız bedeni, ne de henüz çocuk aklı, bu ağır yükü kaldıramadı, küstü. Tüfeği ağzına dayadı. Öldü!

AZİZE
Şanlıurfa"da 14 yaşındaki Azize, "gönlünü", yani törenin anlayışıyla "namusunu", komşu oğlana
kaptırdı. Genç adam, törenin kurşunlarıyla can verirken, Azize de boğulsun diye Fırat"ın azgın
sularına atıldı. Tıpkı iki yıl önce, istemediği adamla evlendirildiği için evinden kaçan Gönül"ün
töreler gereği ailesi tarafından atıldığı gibi. Ancak Azize ve Gönül ya şanslıydı ya vadeleri
dolmamıştı, ya da öldürmeyen Allah öldürmezdi. Artık ne derseniz. Sonuçta ikisi de azgın sulardan
sağ kurtulmayı başardılar. Aileleri bunu öğrenince "perişan" oldu. Töreyi yerine getirememenin,
kendi evlatlarını öldürmeyi becerememiş olmanın utancıyla aşiretlerinden "özür" dilediler. Artık
yüzleri hep eğik kalacaktı.

MEHTAP
Mehtap 22 yaşında. Evli. Bir çocuk annesi. Evladı hasta. Kocasının geliri yetmiyor. Mehtap da
çalışmaya karar veriyor. Bir evde, yardımcı olarak işe başlıyor. Çok mutlu. Çalışmayı çok seviyor.
Yaptığı iş hiç de zor gelmiyor. Hayatında ilk kez kendi kazandığı alın terinin karşılığıyla
çocuğunun boğazına lokma giriyor. Ama Mehtap"ın da töre saplantılı bir babası var. Hemen devreye
giriyor: "Benim kızım el kapılarında çalışamaz" diyor. "Eğer", diye de ekliyor; "Eğer evden
dışarı çıkarsan seni vuracağım. Bunun için de gece gündüz, kapınızın önünde nöbet tutuyor
olacağım". Kocası da ağzını açıp tek kelime edemiyor. Çünkü törelere kimse karşı gelemiyor.

Bu rezaletin Cikisi nedir ?..
Din mi ?..
Din ise hangi din ?.
Gelenek mi ?..
Gelenek ise kimin gelenegi ?..

Insanlik sözcüleri !..
Kendi öz Kardesine Kursun Sikan ,kendi öz evladina diger evladi ile kiyan benimle nasil kardes
olacak ?..

Bu Bir Ahlak Meselesi midir ?..
Yoksa Ahlaki bir ENKAZ MIDIR ?..

Bu enkazin altinda kalmis ve "Bana ne " felsefesi güden "Isli Mumlara ","Kalorisiz aydinliklara"
sesleniyorum..

Orda kimse var mi ?..
Alt 07.02.2007, 21:06
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Offenbarung!!! Elçi anlamına gelir.

Senn Paulus bir elçidir tüm Hıristiyan dinlerinde.
Alt 07.02.2007, 21:13
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard hadi biraz daha ekleme yapayım hiç,

istememe rağmen.

Senin nasıl ve nerede DİN okuduğun emin ol beni hiç ama hiç ilgilendirmemekte.

Ben Teolojinin çok daha büyükleri ile bir arada yaşadım.

Avrupanın her hangi ücra bir köşesinde isteyen her türlü Üniversite okumalarına öğrenci olmasa bile, o dalın kayıtlı bir öğrencisi bile olmasa tüm öğretilere ve okumalara katılabilir abartılacak bir durum da değildir.

Senn Paulus kimilerine göre aziz, kimilerine göre evliya ve hıristiyanların her türlü kollarına görede İsanın çarmıha gerilmesinden sonra ilk görevli vaazlar veren Peygamberdir.

Laf aramızda Türkiyede Yalvaçta bile yaşadığı düşünülmektedir.

Selamlar...
Alt 07.02.2007, 21:46
unknown

Standard Paulus ile pek ilgili degil ama;

Diyalog acisindan Iyi Bir sunum:

<a href="redirect.jsp?url=http://www.abd-ana.com/img/abdana/flash/ercu-tur-1.swf" target="_blank">http://www.abd-ana.com/img/abdana/flash/ercu-tur-1.swf</a>
Alt 08.02.2007, 00:10
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Eksikleri olmasına rağmen iyi bir,

çalışma.

Antik çağın Anadolu düşünürlerine de yer verilebilseydi daha bir anlamlı olurdu.

Teşekkürler...
Alt 08.02.2007, 17:03
nazli25

Standard o.T.

igrenc!
Alt 08.02.2007, 17:45
Benutzerbild von oezsu
oezsu oezsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kimin Elcisi??

Benim gözümde herhangi bi Elci yoktur...Neyin elcisi?? Tanrimi varda Elci olsun??

Benim icin sadece Nübüvet ve Risalet kavrami vardir
Alt 08.02.2007, 17:53
Benutzerbild von oezsu
oezsu oezsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Senin ..

evet Peygamber kelimesini algiliyasini bilemiyorum..Tabikii herhangi bi Tanriya inanc varsa, VAAZ verilenlerde Peygamber (Postaci, Elci) olarak görülebilir belirli kesimler tarafindan!..

Fakat önemli olan sey Nübüvvet ve Risalet boyutunu anlamaktir...

Bunu Hz. Isada izleyip görebiliriz...Paulus Vaaz vericidir ve herhangi bi Boyuta ulasilmamistir...!!! Umarim bunlarin farkina varirsin!

Not: Hangi Resul Türkiye üzerinden gecmedi...Soruyorum kendi kendime simdi!?!?

Cevabin muhtemelen evet olucaktir!

Urfa (Incilde Ur adi ile gecer), Agri (ararat), Kibris, ve bircok bölge daha bunlar yeni birsey degil..
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche