Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Aktuelles

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 10.02.2004, 10:12
cansurubu

Standard in gegensatz zu dir hat sie ....

zumindest stil bewiesen....

surup
Alt 10.02.2004, 11:04
Benutzerbild von lala1
lala1 lala1 ist offline
Neuer Benutzer

Standard cok dogru !

ben 98 de Ankarada kalmisdim.6 ay ! Bu 6 ay icerisinde ne kadar argo konusdugumu ögrendim.... ben güzel konusmaya ugrasirken etraf bön bön yüzüme bakiyordu gülümseyip geciyordu. ben iyi niyetimden ve bilgisizligimden anlamiyordum, meger hos görün, kiz almanyali, baska türlü bilmiyor gülümsemesiydi...

ama yargilamak kolay... bunun perde arkasida var :

1) aile :
kendi ailem düzgün türkce bilmiyorsa ben nasil ögrenigim? belli bir yasa kadar temel egitimi aileden alirim

2) cevre:
özellikle genclerde ve ergenlik caginda hemen hemen her kültürde oldugu gibi, genclerin kendilerine ve guruplarina has bir dil üretiyorlar. Almamanyadaki gecnler ama daha zor sartlardalar, cünkü ne türkce dersi görüyorlar nede türkce egitimi.

3) Destek yok
Belli bir yasa kadar dil egitimi maddi ve manevi desdeklenmesi gerek bence.
Okuma sevgisini bir cocaga Allah vermiyor, etrafindan görüp özenir. Bizim kültürümüz okuma kültürü degil malesef, aslinda öyle olamli, eger Kuran"in anlamini türkceye cevirsek bunun neden öyle oldugunu anlariz.
Belli bir yasdan sonra insan akli basinda okumasini türkcesini herseyini gelisdirir. sanirim cogumuz bunu yapiyor.
Ama her iki devletten dil egitimini gelistirme yada sürdürme gibi destek amaclari yok malesef.

4) Dil politikasi
ne Almanyada nede Türkiyede bir Dil egitim Kurumu var.
Goethe Institut (ALmanan Kültür Merkezi) ve Türk Dil Kurumunu öne almayin, cünkü:
GI artik destek almaiyor devletten, kitaplar ise eskimis hala Steffi Graf bir numara olmamis ve Berlin duvara hala mevcut
TDK gelince 82 kadar güzel ve düzenli yürüyen bir kurumdu, sonra malesef özellestirildi ve parasi olan basa gecti, egitimi olan degil. Bunun sonucuda abuk sapuk bir türkce ortaya cikmasi...yani su an kimse dilimize sahip cikmiyor.

Bu konuda fransizlar cok öncüler !
Alt 10.02.2004, 11:07
Benutzerbild von lala1
lala1 lala1 ist offline
Neuer Benutzer

Standard evet, ama bizim millet daima isine geldi

geldigi gibi olaylari yorumlayip kullaniyor !

bu iki yüzlülük yüzünden o kadar seyler bozluyorki...
Ayni sekildede cagdaslik yer yer su istimal ediliyor ...

ortasini bulmak asliunda kolay, ama kolayi zorlasdiranlar var ...

benim ümidim yeni nesiller ) !!!
Alt 10.02.2004, 11:14
cansurubu

Standard evet fikirlerine saygiliyim...

ve dogru buluyorum...fakat bende almanyada dogdum büyüdüm ve 8 yasima kadar hic bir kelime türkce konusamiyordum...neden...ailem önce yasadigim cevrede zorluk cekmemem icin almancayi tercik etti...böylece okulda zorluk cekmedim...8 yasimdan itibaren haftada bir kez de olsa ...hani su bütün siniflar bir arada varya...türk okuluna gittim...ve türkceyi yazisiyla konusmasiyla tarihiyle diniyle ögrendim...iyiki ögrenmisim...bu arada tabiki cevre ve aile egitim de cok önemli...türkceyi siveli konusanlari da asla yadirgamiyorum...ama türkceyi düzgün konusmak isteyenler nedense yadirganiyor...ben öyle hissediyorum cogu zaman...

en nefret ettigim olay ise...tv gibi türkler icin önemli bir aracda...sunucular...mesela kanal d...varya su ara kazan davasi...bu sunuculari türkce konusurken duydugumda inanin icim gicirdiyor...olurmuya böyle bir türkceyi tv de sergilemek...kiniyorum cünkü kötü örnek...

surup
Alt 10.02.2004, 11:21
cansurubu

Standard yeni nesillere....

burada konusuyorum ama...is basa düsünce...yani bir gün cocuk sahibi olursam ozaman egriyi dogruyu görücez...hadi hayirlisi

surup
Alt 10.02.2004, 11:29
Benutzerbild von lala1
lala1 lala1 ist offline
Neuer Benutzer

Standard aslinda cok güzel egitim programlari

var ... ama hepsine para gerek...

iyiki senin cocuklarinin senin gibi annesi olacak... bilincli dil egitimi verirsin )

ilk egitim zaten sende baslar ... yanlis hatirlamiyorsam 27.gebelik haftasindan sonra ...)

hadi bakalim surup anne )
Alt 10.02.2004, 11:35
Benutzerbild von lala1
lala1 lala1 ist offline
Neuer Benutzer

Standard ne mutlu sana ...

bilincli bir yol gitmissin, ve kesinlikle ilk basda telk bir dil ögrenip sonra ikinci dili ögrenmek dil ve egitim kurumar tarafindan bile desdekleniyor.
Haklisin, TV malesef önemli bir arac ... ama hizli ve kiza vakti olan bu zamanimizda dogrusu ona bile hayir demek istemiyorum lakin baska hic vaktim kalmiyor ( ...
trenlerde kitap yada gazete okuyorum ... iyiki hafta sonlarim var ... ama onlarda belli bir yere kadar ...

ben hic türk okuluna gitmedim, sadece rahmetli babam bana 7 yasimda türkiyeden ilk okul kitaplari getirtiyordu ... dogrusu, bende onlarin resimlerini boyuyordum (zaten okulla hic aram yoktu) ... ama yinede babam üstünde durdu ...

bende sansliyim, okumasini ve yazmasini bilmiyen binlerce analar ve babalar var Almanyada ... inanmasi güc ama dogru !
Alt 10.02.2004, 11:46
cansurubu

Standard hehhe....

duyanda bisey sanicak....

bir gün olurda olursa) annelerin türk dil egitim kurumunu kurariz insallah hep beraber

surup
Alt 10.02.2004, 11:56
cansurubu

Standard cagdas aile....

cagdas aileler ... yani anladigim kadariyla... senin büyüdügün ortam da cadas bir ortam...ellerinde olan imkanlar dogrultusunda cocuklarina en iyi egitimi vermek gayretinde dir....ve nitekimde cagdas nesil ölmedi ve ölmeyecekdir...brehhh politikaci gibi konusdum...ich glaub ich gründ ne partay...

surup

sevgili baban nur icinde yatsin...
Alt 10.02.2004, 12:03
Benutzerbild von lala1
lala1 lala1 ist offline
Neuer Benutzer

Standard bin voll dabei !!!

saka bi yana ... wir hatten mal wirklich sowas vor ... vielleicht klappt es irgendwann ...
Antwort