Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 30.06.2006, 08:46
xkelebekx

Standard wenn du schon Deutsch schreibst... o.T.

ohne Text
Alt 30.06.2006, 08:55
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Weitere Beweise

Selam güzel arkadasim,

yazdiklarin icin cok tesekkür etmek istiyorum. Evet gecmiste bilhassa bu konu ile ilgili cok seyler yazdim, cok tartismalara girdim, maalesef artik o vakte sahip degilim. Mümkün olsa benim sahsi arastirmalarim el verdigi kadar burdaki "hakli olarak" kanit arayan, soru isaretlerine cevap arayan arkadaslari bilgilendirmek isterim, fakat vaktim kisitli. Eski yazilarim ve bazi arkadaslarla maillerim bilgisayarda kayitli oldugu icin bunlari aktarabiliyorum ancak.
Bir önceki makale oldukca uzun kacmis, ben buraya kisaca tekrar Kurandan 3 örnek daha vermek istiyorum ilgilenenler icin ve su soruyu "Islam kadina hak taniyor" diyenlere yöneltmek istiyorum:
Bu dini yayan kisi, Muhammet Mustafanin 11 ila 13 (henüz bu kesin belirlenememis) arasi karisi varmis. Eslerinin yaslari 6 (ve ya 9 Hz. Aiseden bahsediyorum, kesin evlilik yasi kolay belirlenemiyor) ile 50 arasinda degisiyormus. Kendi evlatliginin karisi ile evlenmistir ve evlenebilmesi icin Kuranda özel bir ayet yer almistir (inanmayanlar acip okuyabilir, Hz. Zeynepten bahsediyorum, Ayet söyle: "Ey Muhammed! Allah"in nimet verdigi ve senin de nimetlendirdigin kimseye, "Esini birakma, Allah"tan sakin diyor, Allah"in açiga vuracagi seyi içinde sakliyordun. Oysa Allah"tan sakinman daha dogruydu. Sonunda Zeyd esiyle ilgisini kestiginde onu seninle evlendirdik ki, evlatliklari esiyle ilgisini kestiginde onlarla evlenmek konusunda müminlere bir sorumluluk olmadigi bilinsin." (Ahzab 37)). Görüyorsunuz Allah bizzat Muhammetin ve bütün müminlerin uckuruyla ilgileniyor ve bunun gibi bir sürü ayet indiriyor. Bu ayet sayesinde Muhammet evlatligi Zeydin esi Zeyneple evleniyor. Ama asil amac Allahin! istegini yerine getirmek, Muhammet istediginden degil. Görüyorsunuz iste bilim yüzyilinda, insanlarin din yüzünden kardeslerini kesip bictigi bir zamanda inanilan kitap aslinda müminlerin uckur problemi ile ilgileniyor. Evlatliginin karisina göz koyan bir Peygamber ve ümmeti bu polemikten nasil kurtulur onu misyon edinmis gibi. Bu nasil bir ahlak nasil bir ethik düsüncesidir. Biraz düsünün!
Ama sulh, ama baris, ama kardeslik ama esitlik ararsan Kurana bir bütün halinde bakildiginda bulunmasi güc..
Hz. Aise ile evlendiginde 57 yasinda oldugu söyleniyor ve Hz. Ayse (en az) 11 karisindan biridir. Hadi diyelim bir coklarinin dedigi gibi o zamanlar erkek azdi, kadinlari korumak icin evlendi, Hz Aise torunu yasinda genc bakir bir kiz, O"nu acaba neden evlatlik edinmemistir? 11 tane ese sahip olan bir Peygamberin yaydigi din ne kadar kadin hakki savunur? Acip kurani okuyun.
Ha bu arada "Kuran öyle pat diye anlasilmaz" diyen arkadaslarda hakli. Kurani anlamak icin 80 maddelik bir yasa olusturulmustur.
Simdi de Kuran’ın anlasılabilmesi icin İslam alimleri tarafından öne sürülen o 80 kosulun en önemlilerinden bir kacını sunalım :

1. Bir ayetin Muhammed’e, Mekke’de iken mi, yoksa Medine’de iken mi geldigini,
2. Bir ayetin gece mi, yoksa gündüz mü indigini,
3. Ayetin yolcu iken mi, yoksa evde iken mi geldigini,
4. Yine bir ayetin yerde iken mi, yoksa gökte iken mi indigini,
5. Ayetin, yazın mı, yoksa kısın mı indigini,
6. Muhammed yatakta iken mi, yoksa yatak dısında iken mi ona indigini,
7. Kuran’da Araplardan hangi kabilenin lehcesinin kullanıldıgını,
8. Aynı konuda birbirleri ile celişen ayetlerden hangisinin önce ( Mensuh ), hangisinin de sonra ( Nasih ) geldigini (evet yanlis okumadiniz, Kuranda bir birleri ile celisen ayetler vardir),
9. Sebeb-i nüzul denilen, ayetlerin sebep-sonuc iliskilerinin bilinmesi,
10. Vücuh ( cokanlamlılık ) ve nezair’i (esanlamlılık),
11. İlk ve son inen ayetleri,
12. Kuran’da kullanılan mecaz, tesbih, nahiv-sarf kaideleri (gramer), Arap Lügatı, Arap Edebiyatı, muhkem ve mütesabih ayetleri, insicam denilen sure ve ayetler arasındaki münasebet/uygunluk vb. seyleri bilmesi gerekiyor.

Dedigim gibi 80 tane, Kurani okuyup anladim diyebilmeyi resmen imkansiz kilan maddeler bunlar. Bu maddelere göre su an yeryüzünde Kurani "okudum anladim" diyen bir Allah"in kulu yoktur.
Secim sizin arkadaslar. Ben yinede bir okuyun derim. Hic bilmemekden iyidir.
Simdi bahsettigim o 3 ayet:
1. NISA 34
Allah"ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah"ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.(Nisa/34)

2. BAKARA 228
"Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinda belli hakları vardır.Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler." (Bakara/228)

3. NISA 3
Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.(Nisa/3)

Arayanlar daha fazlasinida bulacaklardir.
Saygilarla
Alt 30.06.2006, 09:06
xkelebekx

Standard siehe: www.islamicity.com o.T.

ohne Text
Alt 30.06.2006, 09:11
xkelebekx

Standard no english: www.islam.de o.T.

ohne Text
Alt 30.06.2006, 09:37
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard the muallime irad buyurdu

birincisi islami kaynaklardan cimbizlayarak bir iki hadis rivayet edip genele yönelik yorum yapmak sizin gibi möchtegern the muallimciklerin en büyük özellikleridir. amac dogru yahut hakikati arayip bulmak degil amac camur atmak. bu karaktersiz bir yapiya sahip olan kisiliksiz dinsizciklerin tek metodur.

Kullanilan kaynaklarin dahi mechullügünün yaninda degerlendirmesi ve yorumu da yorumu yapan muallimcigin tek basit ve zavalli hevasina ulasmak icin saptirmaktan baska bir amac tasimaz. Muallimcikler böylelikle kendi eksik düsünce yapilarinin bir gercege dayandigini bilgi ile bu düsünceyi insa ettiklerini düsünürler. Böyle yaptiklarina inanirlar. Lakin hakikhat farklidir. Netekim bizim kaynaklarda Allah’in ve onun peygamberinin var olduguda yazar fakat muallimcik bunu inkar eder.

Sözde ilerlemis toplumlarin kadina daha cok önem verdiklerini bir erkegin dört kadin ile evlenmesinin yasaklanmasinin bir basari olarak nitelemeri yine bu basit düsüncenin görsel özelliklerinin pek kisitli oldugunun göstergesidir. Halbuki playboyun kurucusu misal kendinden 20-30 yas kücük genc kizlarla poz vermesi ve bircok seyler yapmasi kimseyi rahatsiz etmez. Kimse kadinin zelillestiginden bahsetmez. Tam tersine bu medeniyetin cagdasligin ilerlemisligin bir göstergesi bir simgesidir. Ilerleyebilmek icin kadin soyunmus olmasi lazim. Ve bu sacmaligi muallimciklerde savunmakta.

Buna örnekler bati toplumunda coktur. Kadin soyundukca deger kazanan bir toplumda kadina netür bir deger verildigini nasilda bariz bir sekilde görebiliyoruz. Soyunmazsa bir kadin hic bir ehemmiyeti önemi yoktur bu toplumda. Sözde toplumun önünde olan kadinlara bakin. Playboyda poz vermis ise piyasa degeri birden firlar. Aksi takdirda kadinin degeri yoktur. Simdiki zamanda degerin artabilmesi icin kadin estetikcilerin ellerinde deneyim tahtalari haline dönmüslerdir. Ve kendisini artik degersiz bulan kadinlar cünkü esleri daha genc ve güzel kadinlar bulup onlarla bosaniyorlar piyasa buna müsait, edeb ahlak anlayisi cünkü sifir, kenia da parasizliktan dolayi muhtac olan erkeklerde kendi huzurunu bulmaya calisiyor. Ve bu kadin calismasinin yaninda kocasinin her bir isini de yapiyor.

Dogu blok ülkelerine bakin. Bati medeniyeti kadinlarin haklarini gözettigi icin nasil oradan kadinlari zelillikten, fakirlikten, asagilanmaktan, kocasinin kölesi olmaktan kurtarmak icin kendi memleketlerine getirtiyor. Bunlarin hepsini kadina ve hürriyetine olan özel ilgi ve sevgisinden dolayi yapiyor.

Kurandaki dövme olaylarini müslümanlar defalarca anlatmistir. Pratikte nasilligini defalarca tarif etmistir. Miras konusunda olsun evde calisan ve para kazanan erkegin durumunu izahatta olsun tonlarca kitap yazilmistir buna ragmen muallimcik peren kendi aklini kullanarak copy paste ile akilsizliginin üstünlügünü isbat etmekten geriye kalmama cabasinda habire. Sebebi acik ve ortada bunlar seni asan mevzuular. Cünkü adalet ölcün kisit bunlari kavriyamamissin. Esit degerin ne oldugunu sezememissin. Siraladigin ayetleri bile anlamadigini düz anlama ile konjünktürünü bilmeden kendi aklina yada caldiginin baskasinin aklina birseyler cikarman abesle istigalden baska birsey degildir.

Insanlarin cagdas veyahutda cagdassizligi DIN ile alakali degil. Hicbir zaman da öyle olmamistir. Öyle olsaydi orta cagda endülüs diye birsey olmamaliydi. Felsefeyi insa eden bir müslüman ilim camiasi olamazdi. Bu sadece at gözlüklü bakislarin ortaya sunduklari seylerdir.
Alt 30.06.2006, 09:55
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Neden Perenden bu kadar korktun?

arkadasim yazilarini "genel" bir kod altinda da yazabilirdin. Fark edemedigin bir sey var, Peren üzerine tartismiyoruz, konumuz kadinin esitligi ve islamiyet. Ve yine Playboy üzerine ve ya hangi toplulugun hangi dinin kadini ne kadar ezdigi üzerinede tartismiyoruz. Mukayese blümüne henüz girmemistim :-)) Kadin soyunmadan insan niteligine gecmez düsüncesinide tartismiyoruz. Tartistigimiz yegane konu islamda kadin hakkidir. Bu sekilde konuyu sapitip kendine farkli siperler ararsan gercek konu hic bir zaman tartisilamaz.
Dolayisiyla benim kisiligimden cok konuyu tartismaya davet ediyorum seni. Kücümsedigin bir kac ayet Kuran dan dir arkadasim. Bu ayetleri ve digerlerini tartisalim. Bu da yetmiyorsa Muhammetin yasayis sekli, karilari, hadisi serifleri üzerine tartisalim. Playboy beni asar, kadinin soyunmadan bir yerlere gelememedigi konusu beni asar. Ben bir kadinim, bir cok kadin gibi iyi bir isim, bir diplomam vardir. Özgürce arastiririm, özgürce calisirim. Istedigimi giyerim. Soyunmadan ve Playboysuz geldim buralara:-) Verilen örnekler nedense hep ayni ve uc örnekler. Müslaman kadinlar acik ve secik ezilirken sizlerin verdigi bir kac playboy kadini. Kendi istekleri ile soyunmuslar, kendi istegi olmadan sünnet edilen bir kadindan daha iyidir!
Tartisma boyutunu degistirmelisin arkadasim. Yok ayni sekilde ilerleyeceksen ben tartismaya katilmayacagim. Cok cahil yazilar yazildi, cok anlamasiz tartismalara katildim önceleri. Fark ettigim senin yazdigin sekilde insanlar bilinclenmiyor, bir konu üzerine gidilmiyor. Sadece düzeyli, saygili ve bilgi iceren yazilar hem bizlere hem burdaki arkadaslara bilinclenme konusunda yardimci olabiliyor. Dolayisiyla satasmalara girecek kadar vaktim yok.
Saygilarla
Alt 30.06.2006, 10:39
Benutzerbild von kerio
kerio kerio ist offline
Neuer Benutzer

Standard the muallime ye cevap

buda baska bir metod. yok tartisalim cartcurt cok seyler yazmissin yazilmis falan filan. haddi zatinda tartismaya sundugun ayetlerin sonucunu koymussun noktalamissin sonra tartisalim ayaklari. bilinclenmeme notalari. kimin ne kadar bilinclendigini yazmistim yazida tekrara gerek yok.

islamda kadin haklari hakkinda yüzlerce kitap yazilmis peren hanim amac bilgilenmek bilinclenmek idi ise bunlarida karistirmis olman gerekmezmiydi?

yillardir hep ayni seyler. bir adim ileri atilmis degil. neden cünkü DIN mevzuunda hicbir bilgisi olmayan hicbir egitimi olmayan buna bilakis zataliniz de dahildir peren hanim gelipte hadis ve kuran ayetleri yorumlar yapip islam dinin anlasilmasinin nasilligini belirleme cüretinde bulunuluyor.

buna mukabilde biz tabii peren hanimdan korkmamiz gerekiyor. bize bildigimiz daha dogrusu bilemedigimiz seyleri anlatiyor. hakeza islam alimleri bunlari bilmememiz icin bu ayetleri sakladilar. bizde kendi aklimizi kullanmadigimiz icin zaten kurani acipta bu ayetleri hic okumamisiz.

kuran ve hadis anlamada kendi has ve özgü metodlar vardir. anlasilmasi icin olmazsa olmaz sartlardir bunlar peren hanim.

islamda kadini anlamak istiyorsunuz bu metod ile islamin savundugu noktalari anliyabilirsiniz. aksi takdirde böyle karanliga kilic sallarsiniz ve ayrica bos bos tartisilir.

sen sanki ilk insan bu kurani okumus ve anlamis gibi tavir sergiliyorsun. halbuki hicbirseye bildigin yok. ama asil sanat bu cahilligi saklayabilmek so tun als ob.

ich habe derart aufgebaute diskussionen satt. nämlich mir von möchtegern muallimes wie du es auch bist, ein artikel gelesen und schon den ganzen islam entziffert zu haben, erklären zu lassen wie ein vers zu verstehen sei ohne den kontext gelesen zu haben oder den gesamtkontext berücksichtigt zu haben.

es kommt peren hanim keine qualität herüber sondern nur quantität lapidar völlig leer und unprofessionell.
Alt 30.06.2006, 11:17
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Wie man am besten argumentiert

1. Für wen die quantität zählt können die Leser unschwer nachvolziehen.
2. Ich habe nie behauptet den Koran vollständig verstanden und korrekt interpretiert zu haben (siehe meinen zweiten Beitrag, den ich heute morgen ca. um 8:30 geschrieben hatte. Also bevor unsere Schriftverkehr überhaupt begonnen hat).
3. Weiterhin empfehle ich Dir niemanden persönlich anzugreifen sondern nur über das Thema zu diskutieren.
4. Ich habe nie behauptet, dass meine Mitteln, bzw. die Mittel mit denen ich Argumentiere die besten sind. Bitte schlage uns einen besseren Mittel vor. Wie sollen wir (vor allem ich) vorgehen? Wenn wir nicht mir hadits aus dem Koran arbeiten, womit denn sonst? Was ist Dein vorschlag? Sollen wir uns die neueste Playboy Ausgabe besorgen?
5. Ich habe lediglich auf eine Anfrage der anderen Mitglieder reagiert, die aus dem Koran Beweise haben wollten. Es gab in den letzten Tagen Auseindersetzungen, wo einige Mitglieder aus dem Koran Hadits als Beweis haben wollten. Ich habe reagiert. Was gefällt Dir da nicht? Zusätzlich habe ich dazugefügt, dass man den Koran als ganzes lesen sollte und welche Voraussetzungen erfüllt werden müssen um behaupten zu können, den Koran verstanden zu haben. Wo genau liegt Dein Problem?
6. Ich warte auf Deine aussagekräftigere Argumente/Beweise.

In dem Sinne
Peren
Alt 30.06.2006, 16:09
unknown

Standard o.T.

herzaman oldugu gibi yine kafanda zamanla kaliplasan ve hakikati görme kabiliyetini (ki varsa) körelten önyargilarini baskalarina yansitma telasindasin. peygamberin kücük kizlarla evlendigini ve evlendiysede gerekcelerini ne sen, nede baskasi kanitliyabilir. ispati olmayan bir konu üzerinde durmak benim acimdan kocakari dirdirindan baska birsey degildir.

kadin haklari konusuna gelmeden önce birkac düzeltmeler yapmamiz gerekiyor:

1. kuran hadislerden degil, ayetlerden ibarettir.
2. erkek ve kadin esit degildir! olamazda.

esit haklara sahip olmalimidir sorusu bundan ayri bir mevzu. sebeplerini de siraliyacagim.

günümüzün anlayisiyla "kadin haklarinin" kuranda ihlal edildigine dair gösterdigin ayetler kesinlikle dogru; fakat bundan cikardigin: "islam kadin düsmanligini tesvik ediyor" neticesi izafiyet eksikliginden gecerli degil. hukukcu anlayisiyla konuya yaklasirsan ortada bir suc unsurunun oldugunu görürsün, o da kadina siddet uygulamak, yani dövmek, ki bundan "agiz, burun kirmak" dan bahsedilmiyor, daha cok siddetli gecimsizlige sebep olursa kendine gelmesi hasediyle fiske veya tokat atmaktan. böyle bile olsa belki yine siddetten bahsedebiliriz. konuyu biraz daha acalim:

islamiyet, kadinlarin hice sayildigi, hayvan kadar kiymeti olmadigi, mesru yollardan alinip satilabildigi, dövüldügü degil, hunharca bogazlandigi, hatta o kadar ki kiz cocuklarinin canli canli gömülebildigi ve bunun suc unsuru olmadigi bir ortamda filizlendi. adaletsizlik, vahset, dehset sapiklik ve sapkinlik diz boyu. bunlari göz önünde canladirmaya dogrusu hayal gücüm bile yeterli gelmiyor. zannedersem sende annesin. düsün, bir gün kocan eve gelecek, göznuru kizini koynundan alacak ve diri diri bir kuyuya gömecek. istersen cildir, istersen intihar et, ne senin ne kizinin hicbir degeri yok. iste bu derece barbar bir ortamda bunlarin hepsine yasak koyulup, kadini allahin emaneti, anayida cennetin anahtari sayan bir anlayis doguyor; cok sancili, izdirap dolu ve yillarca süren bir dogus. ilk müslüman olanlar zaten basli basina topluma mesaj:

1. toplumun en itibarlisi
2. kadin
3. cocuk
4. ve köle

kraliyla, kadiniyla, cocuguyla, kölesiyle hepsi esit. yalniz görev ayrimindan ileri gelen bir esitsizlikten bahsedebiliriz. cagdas toplumlarda da bu farkli degil; mesela vatandas peren ve bir polis memuru. ikinizde esitsiniz, fakat görev icabi polis memurunun haklari biraz daha kapsamli diyebiliriz. tekrar ediyorum, herkes esittir, fakat görevden dogan haklarda ayricalik var. erkege, görevi kadina nazaran fazla oldugu icin, bu görevleri yerine getirebilmesi icin ayrica haklar tanilmistir. bunun dinle alakasi yok, natüramiz böyle. düsün, islamiyete göre kadin cocugunun bakimiyla hükümlü degildir. "ben coluk cocukla ilgilenemem" diyorsa, siddet uygulamak söyle dursun, kocasi bizzat ilgilenmek zorunda kaliyor; veya maddi durumu yerindeyse artik dadi tutuyor. o kadar "kadin düsmani" gördügün islamiyet hem kadini, hemde cocugu ve köleyi bak nereden nereye getiriyor. tokat veya fiske atmayida bütün imkanlarin, ki bunlara cagimizda psikolog veya terapist gibi profesyoneller de dahildir, tükendigi noktada mesru kiliyor.

günümüzün penceresinden bakinca hersey biraz tozpembe gönüyor ama henüz gectigimiz asrin baslarinda aydin avrupa "kadin insanmidir?" sorusunun cevabini aradigini düsünürsek islamiyetin ne derece müthis ama okadar da agir bir devrimin gerceklestirdigini belki daha iyi görürsün.

yanlis anlama, bu makaleyi sana degil, belki kafalarini karistirdigin diger arkadaslara sunuyorum. yoksa senin asla iflah olmayacaginida biliyorum
Alt 30.06.2006, 21:16
Benutzerbild von 1insanol
1insanol 1insanol ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard !!!!

Islam yegane ideal hayat nizamidir.Islam`i kulakdan duyma sözlerle yorumlayanlar, ninenlerinin masallarinla kiyaslayanlar, ilimden irfandan, islam hukukundan bicare insanlar cehaletlerini ortaya seriyorlar.

Efendim Islam evlatlik iliskilerinden bahs ediyormus:-)
Be kara cahiller,Islam`in hukuk sistemi, aile sistemi, Devlet sistemi oldugunu bilmiyorsan susta cehaletini sergileme... Islam hayatin her safasi hakkinda hükümler vaaz edip bunu filiyatta Peygambere yasatip örnek teskil etmesi, Islam hukukunun yüceligini isbat eder.

efendim islam kol kesiyor diyorlar:-)) Islam Seriatinin "$" sinden bicare bu zevatlar, Islam seriatinin cezalarinin agir olmasinin hikmetlerinin caydiricilik icerdigini anlayacakak kapasitede olmadiklarinimi desek, yoksa bunlar hirsizmi sömürgecimi desek ...YA söyle Islamin hayata hakim oldugu Osmanlinin 4 asirlik dönemini bir inceleyin kactane kol kesilmis? kactane insan hirsizlikdan dolayi öldürülmüs? gelin birde günümüzle kiyaslayin!!!!!!!Günümüzde en modern toplumlarda bile hirsizlikdan dolayi gaspden dolayi yilda binlerce insan gasp ediliyor. ülkemizde bile ,100 liradan sebep insanlar öldürülüyor...Tabiiki Insanlari sömüren sapiklar, sömürgeci devletler Islam $eriatinin bu kanununu istemeyeceklerdir..Cünkü bu kanun ayni zamanda devlet reizini bile cezalandiracaktir.

ISLAM $ERIATI

Yok efendim Islam Seriati bas kesiyormus, (Idam cezasi) Evet haksiz yere bir insani öldürenin sucu kesinlesirse Devlet tarafindan ölüm cezasina carptirilir.Bu agir cezada caydiricilik icerdigini, Insani yaratan Rabbimiz cok iyi bildigi icin söyle buyurur" KISASDA HAYAT VARDIR"(1)Yani öldürme cezasinda hayat vardir.Bu nasil oluyor? Insani öldürmeye kast eden kendininde öldürülecegini düsünerek vaz gecince bu ceza hayat veriyor..Hemde iki hayat..Toplumsal düsünürsek binlerce hayat... Kuran ilahimi degilmi diye arastirma yapan bir fransiz (2)bilgin bu ayet sayesinde bu insan sözü olamaz diyerek müslümanlikla $ereflenirken, bizdeki yari aydinlar genelde bu ayetlere salya akittiklarini sanarlar.

Ya modern denilen demollarda durum nasil?Birakin caydiriciligi, bir nevi insan öldürmeye te$vik var sanki..Öldür bes on yil yat magdurun vergisiyle devlet seni beslesin...Hele birde delilige verip bir rapor uydurursan gel keyfim gel disarda görmedigin muameleyi görürsün..bir kac yil tedavi edilir hadi yolun acik olsun..Bu kanunlar halkin vicdanini rahatlatmadigi icin kan davalari alip basini gitmektedir.Caydiricilik icermedikleri icin binlerce masum insanin ölümüne sebep olmaktadirlar...Bu kanunlari kimler savunabilir, Insan kani icmeyi vazife bilen vampir vicdanli birey veya idareciler.

Cürümüs sistemlerini savunmak icin birde Islamin aile hukukuna saldirirlar..Yok efendim Islam cok evliligi emr ediyormus...Halbuki Islamin böyle bir emri yoktur. Islam bu müesseseyi kapamamis, emirda etmemistir.Bazi istisnai $artlar olusursa bireylerin mesuliyetlerine birakmistir.Hastalik, Savaslardan dolayi, Erkeklerin azalma durumlarinda, Neslin korunmasi icin,Adaleti saglama sartiyla bir istisna olarak kapiyi acik birakmistir.
Bu kapiya saldiranlarin hal ve hareketlerine kanun ve sistemlerine baktigimiz zaman, Kadini alinir satilir meta ettiklerini, kadini pazarlayip vergi aldiklarini,bir aksamda 10 tane kadin degismekte bir beis görmediklerini,hanimlarini, beylerini aldatmayi marifet gördüklerine 4ahit olmaktayiz.

Yine bu sömürgeciler kadini her yönden sömürenler, derlerki :Islam miras hukukunda, kadina bir erkege iki pay verilir bu haksizliktir.Hukuk sistemi iki iki dört eder degildir detaylarini inceleyecek güc ve akli selim olmayan bu önyargili zevatlar, Islam aile hukukunu inceleseler kadinin hakkinin erkekten fazla oldugunu görürlerde, masallara inanmak onlar icin daha elzemdir.

Efendim dogrudur.Islam hukukunda mirasda erkek kardese iki, kiz kardese bir verilir.Fakat Kizin aldigi pay kendi özel malidir.Babasina ,Annesine, kocasina, Cocuklarina bakma gibil bir mükelelefiyeti yoktur.Ya erkek kardes öylemi? Babaya, Anneye, cocuklara karisina bakmakla mükellefdir.
Kiz ayni zamanda evlenirse Kocadanda miras alma hakkina sahipdir.

Islam bir bütündür, tüm detaylari bütünün icinde ele alinir..Bu yegane bir Hayat sistemidir.Ne eskir, ne pörsür.

Rahman ve Rahim olan Allah cc adiyla

NAHL
(97) erkek veya kadın, kim mü’min olarak iyi iş işlerse, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükafatlarını yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz.

TEVBE
(72) Allah mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara, ebedi olarak kalacakları, içinden ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde çok güzel köşkler vadetti. Allah’ın rızası ise, bunların hepsinden daha büyüktür. İşte bu büyük başarıdır.
Antwort