Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 01.01.2004, 13:26
Benutzerbild von kardelencilesi
kardelencilesi kardelencilesi ist offline
Neuer Benutzer

Standard Almanya ile ilgili

Aynen senin dedigin gibi Amerikalilar Nazi olmayan Almanlarla beraber "Entnazifisierung" adi altinda Almanlara Nazilerin yaptiklari vahseti somut ve net olarak göstererek ögrettiler, ne kadar vahsice yapildigini. Fakat bu konuun, Islam"in tedrici (stufenweise)olarak Köleligi nasil kaldirdigi ve bu baglamda nasilbir egitim metodu kullandigi ile pek ilgisi yok zannimca.
Alt 01.01.2004, 13:29
Benutzerbild von dilekcik
dilekcik dilekcik ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

evet haklisin, ama benim sorum "Insan sirf AKIL ile Allahi bulabilirmi?"
Alt 01.01.2004, 13:35
Neuer Benutzer

Standard o.T.

o halde neden bircok AKILLI insan Allahi inkar ediyor, onun emirlerine uymuyor?
wo ist da die logik???
demekki sirf akil yetmiyormus
Alt 01.01.2004, 13:42
Neuer Benutzer

Standard o.T.

yazdiklariniz her ne kadar dogru olsada benim sorum yanlis anlasilmis.

selamtele kalin
Alt 01.01.2004, 15:04
Neuer Benutzer

Standard 19. Locacilarin kendileriyle zitliklari

Ne idügü belirsiz 19. Loca mensublarinin Ehl-i Sünnet’in güya Kuran-i Kerim’e uymadiklarini iddia ederken kendi kazdiklari kuyuya nasil düstüklerini asagidaki sadece birkac ayeti bile okudugunuzda göreceksiniz. Hasa Peygamber Efendimiz (sas)’i kastederek “ölü adama nasil itaat edeceksin” gibi cok cirkin ve tekfir kokan iftiralara maruz kalirken ne söylediklerinin farkinda degillerdi galiba, aksi takdirde mazallah tepe taklak cehennemin yolunu boylarlar Hz. Allah (c.c.) magfiret etmezse, sirkvari sözlerinden dolayi.
Her Müslüman bildigi gibi Islam’i ögrenmek isteyen Kuran-i Kerim ve Sünneti Seniyye’ye müracaat eder. Bunu böyle oldugunu aslinda Sünnet-i Seniyye ve Peygamber düsmanlarida acikca biliyorlar, fakat akillarinca kendilerini dahi zannetmeleri hasebiyle ve ayni anda Müslümanlari aptal konumuna koyarak onlari aldatacaklarini sanirlarki, Yanildiklarini cümle alem-i Islam ve cogu sarkiyatcilar da bilirler. Onlarin yüzüne tokat gibi inecek sadece su bir kac Kuran Ayetlerine bakmalari kafiidir.
Resule itaat eden, Allaha itaat etmiş olur. [Nisa 80]
Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir. [Ahzab 71]
Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının! [Haşr 7]
Resulüm de ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!” [A. İmran 31]
O, kendisine vahyedilenden başkasını söylemez. [Necm 4]
Ona uyun ki, doğru yolu bulasınız! [Araf 158]
De ki, “Allaha ve Peygambere itaat edin! Eğer [uymayıp] yüz çevirirlerse, [kâfir olurlar] Elbette Allah kâfirleri sevmez. [A. İmran 32]
Allahın yolu ile, peygamberlerin yolunu birbirinden ayırmak isteyenler kâfirdir. [Nisa 150,151]
O ümmi Peygamber, temiz şeyleri helâl, pis, çirkin şeyleri haram kılar. [Araf 157]

Tabiiki burada bu ne idügü belirsiz 19. Loca mensublarinin birakin Peygamberlerin yaninda Alimleri de karalamalari karakterlerine uyuyor uymasina, fakat kesinlikle Kuran-i Kerim’e aykiri bir davranistir. Asagida sadece bir kac ayet zikredecegim. Zaten Müslümanlar kimin Alim kimin Cahil oldugunu biliyorlar. Bilmeseler bile Halka kapali olan Allah’a kesinlikle ayandir:
Eğer onun hükmünü peygambere veya ülül-emre [yetkililere, âlimlere] sorsalardı, öğrenmiş olurlardı. [Nisa 83],
Verdiğimiz bu misalleri ancak âlim olanlar anlar. [Ankebut 43],
Bilmiyorsanız âlimlere sorun. [Nahl 43],
Allahtan en çok korkan âlimlerdir. [Fatır 28]

Bir insan Peygambere bile düsmanlik yapabiliyorsa, daha nelere düsmanlik yapabilir, varin orasini da siz düsünün!

Not: Kuran Ayetleri www.dinibilgiler.com’dn alinmistir!
Alt 01.01.2004, 15:09
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Köle ve mantık

Ne diyebilir ki; insanın basireti bağlanır, mantığı da dumura uğramışsa Allah şifa versin. söylenecek fazla birşey kalmıyor.

Bir realite var ortada.. "Esirlere iyi davranın" demek esareti kabullenmek midir. Veya "Hizmetçinize iyi davranın" demek hizmetçiliği yaymak demek midir?

Bilindiği gibi, harpte esir alınan savaşçı düşmanlar, harp bitince ya öldürülürler, ya fidye karşılığı serbest bırakılırlar, ya da köle yapılırlar. İslamiyet bu hakkı devlet başkanına vermiştir. İslam tarihinde genellikle üçüncü yol tercih edilmiştir. Böylece hem düşmanlar kuvvetçe zayıflatılmış, hem müslüman dünyası için işgücü temin edilmiş, hem de müslümanlığın yayılması hedeflenmiş.
Bu savaşanlar esir edilmeden müslüman olup teslim olurlarsa öldürülmekten ve kölelikten kurtulurlar. Esir edildikten sonra müslüman olurlarsa sadece ölümden kurtulurlar.
Görülüyor ki kölelik savaş hukukunun tabii bir neticesidir.
Ayeti kerimeler, İslamiyetin köleliği teşvik etmediğine delil tutulabilir. Öyle ki bir suçun, kabahatin affedilmesi, kölenin hürriyetine kavuşturulmasına bağlanmış.

İslamiyet ile kölelerin statüsü düzenlendi ve iyileştirildi. Kölelik sebebi (diğer hukuk sistemlerinden farklı olarak) sadece harp esirliğine indirgendi. Kölelerin statüsü, hakları hükme bağlandı.
Köle türkçe bir kelimedir. Abd karşılığıdır. Kul da türkçedir. aynı manaadır. Esir ise münhasıran harpte elde edilenlere verilir.

HER ESİR KÖLE DEĞİLDİR
Fakat netice itibariyle esir ile köle arasnda fark yoktur. Köleler, esirlerden olur. Ama her esir köle değildir, serbest bırakılabilir,

YAŞAMASI İÇİN SATARLARDI
Dünya tarihindeki kölelerle, İslam tarihindekileri mukayese edenler, kölelerin haline imrenirler. hatta vaktiyle pekçok millet çocuklarını, İslam memleketlerinde yaşasın diye köle tacirlerine satarlardı.

Ayrıca bugün pekçok halkın hayatından, kölelerin durmu daha iyiydi. Bu bir hak ve adalet meselesidir. Adam hür ama perişan. Adam köle ama rahat.
Konu uzun ama şimdilik KOLAY GELSİN
Alt 01.01.2004, 18:14
unknown

Standard o.T.

iki capulcuya uyup islam davasina böyle atifta bulunman seni de cok daha iyi bir durumda göstermiyor. biraz bilincli olsaydin bu palyacolarin islam davasiyla uzaktan yakindan alakasi olmadigi görürdün.
Alt 01.01.2004, 20:22
Neuer Benutzer

Standard Islam’da kölelik müessesi varmidir

Özetle sunlari belirtmek istiyorum. Galiba yazilarin uzun ve agir olmasi hasebiyle bazilari okuma liyakatinde bulunmadan hakarete gectiklerinden bu olaya tekrar kisaca deginmek istiyorum.

Islam öncelikle bir dindir. Bu din ise Hz. Allah (c.c.) varligini insanlara tanitmadan gecer. Islam dinin en önemli mesajlarindan biri kelme-i tevhid dedigimiz Allah’in varligi ve birligidir. Bu MESAJIi Hz. Allah (c.c.) Elcisi Kuran-i Kerim’i vasitasiyla Hz. Muhammed (sas) ile insanlara tanitmistir. Bu zamana kadar zikrettigimiz konulardan Allah, Peygamber, ve Kitaplarin yaninda Ahiret gününe, Meleklerin ve Kaderin varligina iman ile Islam akaid, yani inanc yönünü özetleyebiliriz. Kisaca Müslümanlar kelime-i tevhid diye ifade ettikleri „La Ilahe Illallah Muhammedürrasulullah“’tir Islam’in özü.

Islam’in ilk kaynagi Allah’in (c.c.) Kelami Kuran-i Kerim ve ikinci kaynagi ise Peygamber Efendimizin (sas) Sünnet-i Seniyyesidir. Islam’i konular islendiginde bu iki kaynaga müracat edilir. Islam’da da asil (primär) meseleler ve fikih acisindan degerlendirdigimizde füru (sekundär) meseleler vardir. Bazi insanlar asil ile füru birakin fürunun fürusunu bile asil mesele ile karistiriyorlar. Misal olarak Islam’i gercek mahiyetiyle anlamadan, kulaktan dolma bilgilerden yola cikarak Islam’da su varmis bu varmis, niye bu böyleymis gibi konular etrafinda tartismaya basliyorlar maalesef. Oysa Islam insanlarin ahlaklarini olgunlastirmak icin gelmistir. Bu baglamda Insanligin Iftihar Tablosu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sas) söyle buyurmaktadir:
"Ben muallim olarak gönderildim."”Ben güzel ahlaki tamamlamak üzere gönderildim.””Beni Rabbim te’dip etti ve te’dibimi en güzel bir sekilde gerçeklestirdi."

Sair ilim dallarinda bile önce bir ilimin abc sini (1x1) ögrenirsin, sonra mantigini (Logik, Quellen) ve maksadini (Absicht, Sinn), ancak bunlari ögrendikten teferrüat dedigimiz belirli sartlarda vuku bulan olaylari daha iyi anlar ve degerlendirebiliriz. Bu üc alt yapi olmadan hic bir ilim dalinin mantik cevresine vakif olamayiz.

Bu baglamda sunlari kesinlikle söyleyebiliriz. Islam köleligi icad etmedigi gibi, kesinlik de onu desteklemedi! Savaslar esnasinda alinan esirler Islam öncesinde vahsice katledilirdi. Islam ise savas esirlerine iyi davranilmasi dogrultusunda onlari koruyucu kanunlar vaz etti. Artik esirler kesinlikle katledilmeyeceklerdi. Fakat esirleri hemen saliverdiginizde, onlara hadi gidin dediginizde onlar tekrar birlesip sizlere saldiracaklarindan onlarin bir süreligine hizmetlerinden yararlanmak vardir. Fakat bu onlari hizmetci durumuna düsürmüyordu. Efendisi ne yiyorsa onunda o seyleri yeme HAKKI vardir. Ne giyiyorsa onunda o seyleri giyme HAKKI vardir, vesairler. Islam tarihinde yapilan esirlere bir antlasma sunuluyordu. Örnek olarak „sizden biri Müslümanin birine okuma yazma ögretirse o hür olacaktir“ türünden. Ve bu zaman zarfinda Müslümanlarin önceden vehmettikleri gibi cani olmadiklarini ögreniyorlardi ve onlara karsi sempati besliyorlardi ve icabinda onlar da Müslüman oluyorlardi. Asil olan (de facto) kölelik degil, asil olan esirlik meselesidir.
Islam bu baglamda esirlerin hukukunu koruyan ilk din ve sistemdir dünya tarihinde. Islam’dan önce hicbir dünyevi sistem bu kadar net koruyucu hukuk vaz etmemistir. Bati medeniyetinde bile uluslarasi taninan “Genfer Konventionen“ antlasmasi ancak 1864’de yapilabilmistir. Gel gör ki kendilerinin imzaladiklari bu antlasmayi kuvvetli olduklari zaman herseferinde ihlal etmislerdir. Oysa Islam’da hukuka ve antlasmaya riayet etmek imanin bir tezahürü,yansimasidir. Bir Mümin kesinlikle Islam’in ortaya koymus oldugu hukuku cigneyemez, zira ahiret baglaminda Allah’in hosnutsuzlugu vardir bu isin sonunda ve dünya baglaminda da ayniyla cezalandirilma vardir önceki yazilarda belirtildigine göre.
Simdi Islam’i elestirme hakkini kendilerinde görenler degerlendirsin bakalim. Esir düstüklerinde Islam’in esir hukukuna göre mi muamele edilmek isterler, yoksa hakki kuvvetde ve gücte görenelerin vaz ettikleri hukuka göre mi? En bariz örnegini 1. ve 2. dünya savaslarinda, Vietnam savasinda, Balkan savasinda vesair savaslarda görebiliriz Imana dayali olmayan esir hukukunun ne kadar gecerli oldugunu.

Umarim pek uzatmamisimdir.
Alt 02.01.2004, 09:47
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hodri Meydan

Adamlar kendilerini ISLAMCI olarak gösteriyor, ondan sonra verdikleri aciklari kapatamiyorlar ve hala cirpiniyorlar!
Gördügün gibi kendilerinin bahsetikleri "gercekleri" bile hala kabullenemiyorlar!
Ben hangi "durumda" görünüyorum?
O kadar bilincli isen sen niye tepki göstermedin o zaman?
Söyle bakayim Bilgi sahibi otorite ;-) ... bu "capulcularin" dogrusu ne, hatasi ne ?
Acikca söylüyorum ben cogunu bilmiyorum, yoksa sorarmiydim?
Hem kendini tanitsan da iyi olur, sen hangi bilgiye sahipsin?

Al"
Alt 02.01.2004, 09:58
Benutzerbild von haydut007
haydut007 haydut007 ist offline
Neuer Benutzer

Standard BIR SÖZ VARDIR ...

Benim bildiklerim, karsimdakinin anlaya bildigi kadar!!!

Malesef sende de okadar.

Madem Dinine bagli degilsin, dinden birsey anlarmis gibi yapma arkadas. Islamda kölelik yokdur, cünkü Allahin karsisinda her Kul aynidir. Islam bir takim kendini bilmez Insanlarin dini degildir, bunu bir yere yaz. ISLAM Allahin Dinidir!!!

Ve her zaman ki gibi konuyu evirip cevirme oldu mu, sagol.

Selamla

Fatih
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche