Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 22.01.2004, 16:54
unknown

Standard Reddetmeyi bilenlerin hikayesi

Mephisto Yayınları"ndan çıkan kitapta, kapitalist sisteme karşı duruş sergileyenlerin öyküleri anlatıldı.

Volkan Yaraşır, Mephisto’dan çıkan “Reddin Gücü” adlı çalışmasıyla özgürlük mücadelesinde reddenlerin öyküsünü anlatıyor. Kitapta Che, Mandela, Boby Sands, Allende, Martin Luther King, Gandi, Rosenbergler, Sacco ve Vanzetti, Victor Jara... gibi kimliklerin yanında Tupamarolar, Fransız Direniş Hareketi, MRTA gibi devrimci ve muhalif hareketler inceleniyor.

20. yüzyıl tarihi insanoğlunun en karanlık dönemlerinden biri olması yanında, özgürlük ateşinin en güçlü tutuştuğu dönemlerden biridir. 20. yüzyıl I. ve II. Dünya savaşları, Avrupa’yı saran faşizmi gördü. Aynı zamanda Ekim Devrimi, Çin, Vietnam, Afrika, Latin Amerika ulusal kurtuluş mücadelelerine tanıklık etti.

İnsanlığın yüz akı
20. yüzyıl Hitler, Mussolini, Salazar, Franco gibi birçok diktatörü ve zalimi ortaya çıkardığı gibi insanlığın yüz akı olan kişileri de bize gösterdi.

Volkan Yaraşır çalışmasında, 20. yüzyılın özgürlük ateşini tutuşturan kişi ve olayları romantik bir tarzla ele alıyor.

Che’nin kıta devrimi için Bolivya dağlarına çıkışını, Mandela’nın Güney Afrika’da ırkçı rejime karşı siyah öfkeyi harekete geçirişini, Gandi’nin sivil itaatsizlik eylemleriyle İngiliz sömürgeciliğini Hindistan’dan söküp atmasını, Boby Sands’ta simgelenen İrlanda Ulusal Kurtuluş mücadelesini, Martin Luther King’in Amerika’daki siyah halkı ayağa kaldırışını epik ve romantik bir tarzda inceliyor. Bunun yanında Uruguay’da Tupacamaroları, Danimarka halkının nazizme direnişini, Peru’da MRTA’nın mücadelesini, ekolojist hareketleri, Yunan iç savaşını öyküleştirerek anlatıyor.

En büyük silah

Kitap, direniş sanatlarının en mükemmel örneklerini kişi, olay ve hareketleri inceleyerek ele alıyor. Reddin, rıza göstermenin, itaat etmemenin o ister bir sistem, ister bir zulüm makinesi olsun muazzam bir gücü nasıl çözdüğünü, nasıl iktidarsızlaştığını belgelerle gösteriyor. Özgürlük mücadelesinin özünün reddetmek ve rıza göstermemek olduğunu belirten yazar “düşlerimiz ve ehlileşmeyen ruhlarımız en büyük silahımızdır” diyor.

Her şeyin bir hayırla başlayabileceğini, her insanın özgürlük içgüdüsüne sahip olduğunu ileri sürüyor. İnsan ya itaat ederek ruhunu kötürümleştirecek ya da redderek ruhunu ayağa kaldırarak kendini özgürleştirecektir. Bir solukta heyecan, hüzün ve coşkuyla okunacak bir kitap...
Alt 22.01.2004, 16:56
unknown

Standard danke an interhaber.com o.T.

ohne Text
Alt 22.01.2004, 16:56
unknown

Standard sorry internethaber.com o.T.

ohne Text
Alt 22.01.2004, 16:59
unknown

Standard SOLIDARITÄT mit STAR

mich kotzt die ganze doganmedya gruppe an..immer diese einseitige berichtigungen....

durch die aktionen der regierung kriegen die starmitarbeiter seit 7 monaten kein geld mehr weil die regierung die gelder der Uzan gruppe beschlagnahmt hat

DIESE MENSCHEN SIND GERADE BEI DER VERHUNGERUNGSPROTEST ALSO ACLIK GREVI

und heute ist es der vierte tag

für unterstützung:

email an destek@star.com.tr
Alt 22.01.2004, 16:59
unknown

Standard hey leute zeigt unterstützung

bunlar bizim insanlarimiz
Alt 22.01.2004, 17:02
unknown

Standard DEVLET IMARBANKASIZADELERININ

parasini 3 yilda verecekmis vede en fazla 10 milya on milyar.. bu ne demek in 3 jahren ist das geld nichts mehr wert....Die Regierung verarscht das Volk...Das beste ist, die Menschen bekommen das Geld auch nur dann, wenn sie einen Blatt unterschreiben, wodrin es steht, dass diese Menschen ihre Klage gegen die Regierung zurückziehen werden-.--

was heisst das ja, was soll dieser Person machen, unterschreibt er nicht, bekommt er kein geld, wenn er es tut ist das geld nichts mehr wert

echt super
Alt 22.01.2004, 19:53
Benutzerbild von hera7
hera7 hera7 ist offline
Neuer Benutzer

Standard deneme

Eski yazilari bulmaya calisiyorum,,revolte bu yazina yanit degil,,arsiv icin ararken senin bu yazina rastladim,,,buraya yanit verirsem güncellesirmi diye merak ettim,,,eger düsündügüm olursa o zaman diger yazilara da ulsabilirim,,,deniyorum
Alt 22.01.2004, 19:53
Benutzerbild von hera7
hera7 hera7 ist offline
Neuer Benutzer

Standard deneme

Eski yazilari bulmaya calisiyorum,,revolte bu yazina yanit degil,,arsiv icin ararken senin bu yazina rastladim,,,buraya yanit verirsem güncellesirmi diye merak ettim,,,eger düsündügüm olursa o zaman diger yazilara da ulsabilirim,,,deniyorum
Alt 22.01.2004, 19:55
Benutzerbild von hera7
hera7 hera7 ist offline
Neuer Benutzer

Standard deneme

Alt 22.01.2004, 20:30
freakie

Standard :)

Sowas nenn ich DEMOKRATIE!!

Man darf seine Meinung nicht äußern - Star Gazetesi, UGUR MUMCU (und andere SEHR gute Journalisten)

Man darf das eigene Unternehmen nicht so führen wie man selber will, sondern man muss es so führen wie es die tolle türk. REGIERUNG will!

Ich mag weder Uzan noch seine Machenschaften, aber man darf einfach einige Rechte NIEMANDEM entziehen! Jetzt werden wieder haufenweise Menschen arbeitslos - wer soll das Brot kaufen - mit welchem Geld wird deren Hunger gestillt?!
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche