Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Sie sind hier: Startseite > Vaybee! Forum > Gesellschaft & Soziales

Hilfe Kalender Heutige Beiträge

Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Alt 06.08.2006, 22:29
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard o.T.

ben de bunları soylemeye calısıyorum.ama bahsini ettigin saldırganlıga karsıda hırcınlasmadan edemiyorum.galvaniylede cok yapıcı konusmalarımız oldu ama.bir yere kadar.insanın bir yerden sonra sabrı gercekten tasıyor.bu yazıyı okuduktan sonra keske biraz daha sakin konussaydım dedim.kusura bakma.
Alt 07.08.2006, 00:17
Benutzerbild von isinsu
isinsu isinsu ist offline
Neuer Benutzer

Standard Du denkst ich mache

eine Wandlung durch und der Weg führt zum gleichen Verständnis von Religion und Miteinander, so wie bei DIR??... Das denke ich nicht! Denn so in groben Zügen, weiss ich in welche Richtung dein Verständnis von Religion und Islam geht... Daher kann ich nur hoffen, dass ich niemals an den Punkt gelange, an dem Du nun bist.. Denn schliesslich hast Du ja überhaupt keinen Glauben, was man mit Islam in Verbindung bringen kann... Du glaubst an eine wie auch immer geartete globale Verständigung bzw. globale Religion... Die es in der Realität nicht gibt und nach der du vergeblich suchst.. Dein Inneres macht wirklich eine noch härtere Suche und Entwicklung durch als es bei mir der Fall ist... Ich hänge da zu sehr an die grossen VORGABEN... die auf keinen Fall angetastet werden dürfen und sollten... Denn dann ist alles nur Menschenwerk und nicht mehr Gotteswerk... Darüber solltest du vielleicht auch mal nachdenken...wenn du Lust hast.. ich lasse schliesslich leben.. jedem das seine ..
Alt 07.08.2006, 00:25
Benutzerbild von isinsu
Neuer Benutzer

Standard tabiki genel olarak seni anladim..

ve haklisinda.. ama son cumlenden dolayi bu yazim sana ...
Alt 07.08.2006, 00:29
Benutzerbild von isinsu
Neuer Benutzer

Standard TR de gelisme tehlikesi evet

her zaman vardi ve belki de hep var olacak... ama TR cumhuriyeti cok saglam kurulduguna inaniyorum.. sarsilmasi cok zor...
Alt 07.08.2006, 00:36
Benutzerbild von isinsu
Neuer Benutzer

Standard himmmm

ne demek istedigini anliyorum simdi...
Savasa her zaman karsi bir insan olarak... ki benim neredeyse butun sulalem askeriyedendir.. bu vatan sagolsun hikayelerine her zaman uzulmusumdur... bu nedenle savasi boyle cok normal birseymis gibi kahramanlikla bagdastirilmasina karsiyim cidden... ama savassiz da hic birseye varilmadigini biliyorum... bu da dunyanin ve insanligin bir celiskisi iste!
Alt 07.08.2006, 00:47
eniskaya

Standard STOP herkes gibi ayni hata

sunu iyi bil... benim üzerime Vekil degilsin ve benim inancim ne durumdadir varmi yokmu bunu sen yorumlayacak durumda degilsin bu bir..

Ikincisi yillardir burada yaziyorum... DIN bireyseldir ve herkesin DIN anlayisi ayri ayridir ve herkes inacinda HÜRDÜR....

Dayatmali DIN DIN degildir SAFSATA VE HURAFEDIR... benu bunu söylüyorum...

Kimse kimsenin üzernien DIN hususunda kesinl ve mutlak HÜKÜMDAR DEGILDIR...

Kimse kimseyi bas örtüsü yada acik bas yada dövmeleri yada hayat tarzi cin DINDAR yada DINSIZ diye YARGILYAMAZ bir sey diyemez...

BU HAKKI KIM VERMISTIR ONA...

KIMSE ALLAH ADINA KONUSAMAZ... CÜNKÜ KIMSE ALLAHIN RESÜLÜ DEGIL.......

Olay bu kadar basittir.
Alt 07.08.2006, 00:55
eniskaya

Standard Daha kisacasi KIMSE DINI INACI ICIN

yargilanamaz....

Tek yargilanabilcegi durum ise: "DIN budur yada ISLAM SUDUR GERCEK DIN budur" gibi dayatmayla geliyorsa.... haaaa iste o zaman o kisi elestirilir.

O yüzden diyorumki insanlik hepimizin ortak DINIDIR:... yada Demokrasi gizli sekilde tüm DINLERIN degerlerini icerdigi icin MECAZ anlaminda ortak DINIMIZDIR......

En aziondan Demokrasi ortak DINLER TEOLOJISINE COK COK YAKIN.....

Laiklik ise, KISISEL DIN anlayisindan insanlari koruyan ve dayatmalara izin vermeyen insanlari HACI HOCA ELINE BIRAKMAYAN bir DEGERDIR.......

Eger Laiklik olmasa Haci Hocalar dünyayi düzerler....

Helal olsun Avrupalilara... Westfälischer Frieden sayesinde KILISE PAPAZLARINI devlet disi biraktilar ve yeni MODERIN cagi baslattilar.....
Alt 07.08.2006, 01:03
eniskaya

Standard Allahin buyrugunu kimse tami tamina

bilemez...... kaldiki DINLE devlet yönetilemez.... DININ görevi bu degil.....

DIN bireyseldir... senin yorumun benimkine uymaz....

Kuran Kuranin cercevesinde zamana göre yorumlanir ve Demokrasi olsun Komonistlik olsun yada baska bir sistem olsun, Sultanlik etc. hepsinde yasam ortami bulur...

Islamin yada diger DINLERIN rejim sorunu yokkii...

Sorun kisisel DIN anlayisini insanlara dayatmnak icin DEVLETIN ASKERI GÜCÜNÜ KULLANIP INSANLARI KÖLELESTIRMEKTIR....

MEsela IRAN bunu yapanlarin basinda geliyor.... Araplarda yaklasir sekilde ilerliyor....

DIN ayridir DEVLETI ISE insanlarin ortak anlayisidir.... YANI YAHUDISININ HIRISTIYANIN MÜSLÜMANIN VE HATTA KAFIRIN BILE......

Laiklik ise kisisel DIN anlayisini DEVLETE sokmaz... yasaklar kiiii kimse ALLAHIN JANDARMALIGINA BÜRÜNMESIN......

Kuran evrenseldir.... her cesit anlayis TEOLOJIYE uymasi halinde yeri varidir....

Ben su anda DINE uymayan hic bir devlet kanunu göremiyorummmm... tüm kanunlar ortak karfarlarla yapilmistir yani Meclis kararlariyla....

TR de tek bir kanun var özgürlüklere ve inanc dünyasina sigmayan oda Bas örtüsü olayi.... Bas örtüsü SERBESTLESMELI.... isteyen istedigi sekilde DINI vecibelerini yerine getirebilmeli.... iste esas evrensellik ve özgürlük budur.... ama kimse bunu yasarken DIN budur esasi budur dememeli...

BENIM GÖRÜSÜM VE BANA GÖRE DEMELI......

ISTE DINDE CÖZÜMDE BUD OLSA GEREK
Alt 07.08.2006, 10:10
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard ZULMÜ ALKIŞLAYAMAM ZALİMİ ASLA SEVEMEM!

Zulmü Alkışlayamam

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Biri ecdadıma saldırdımı,hatta boğarım!...
-Boğamazsın ki!
-Hiçolmazsa yanımdan kovarım.
Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!
Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
Kanayan bir yara gördümmü yanar ta ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırmada geç git, diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu...
İrticanın şu sizin lehçede ma"nası bu mu?

Mehmet Akif Ersoy
Alt 07.08.2006, 10:14
unknown

Standard o.T.

komünizm de iki sosyal tabaka vardir: yönetip calistiran ve calisarak sömürülen. kapitalizm de yine iki tabaka: para icin calisan ve parayla calisan. ilginc olan, ikisinin temeli materyalist olmasina ragmen metotlari ideolojiktir. bu, merkebi sürekli yürümeye motive etmek icin, basinin dibine yukaridan ipe bagli havunc sallamaya benziyor.

gecen yüzyilda sadece islamiyet degil, bütün dinler komünizm ile tanisma serefine nail oldular. ucan milyonlarca kafalari gözardi edersek aslinda cokda basarili bir bulusmaydi diyebiliriz. suanda da islamiyetin kapitalizm ile yakin ve sicak temaslarini izliyoruz; ve ne hikmetse yine kafalar yuvarlaniyor. kömünizm ve kapitalizmin maksadi tek tip insan yaratmak. bu komünizmde cocuklari toplumun mali ilan edip velilerinin etkisinden uzak sovyetin okullarinda ve sovyetin kontrölünde yetistirmeye kadar ilerledi. küresellesme zaten bu ideolocyalarin ürünü. buna uymayan kafalarin ucurulmasiyla otomatikman problem cözülmüs oluyor. öyleyse islamiyet komünizme ne kadarsa, kapitalizme de okadar yakindir diyebilirz... yani ikisinede alabildigin kadar uzak.

komünizm ve kapitalizmdeki dogrular ve yanlislar digerine nazaran esittir; yani geneliyle birinin yanlisi ötekinin dogrusu ve tersine birinin dogrusu ötekinin yanlisi. örneklerle biraz acayim: bireyin topluma ve toplumun bireye karsi sorumlu tutulmasi dogru, fakat bireyin toplumun icinde eritilmeye kalkisilmasi bir okadar yanlis; veya bireye kendini gelistirmeye ihtiyaci oldugu kadar haklarin taninmasi dogru, fakat bunu egosentrik hale getirip bireyi tanrilastirmak bir o kadar yanlis; herkesin herkes icin calismasi dogru, fakat caliskanin hakkini gaspedip tembele aktarmaksa bir okadar yanlis... islamiyet emek gaspina karsidir; herkes islamiyete göre emeginin karsiligini almalidir. fakat islamiyet, bu "karsiligin" -kapitalizm veya sosyalizmdeki gibi- urlasmaya gitmemesi icin fitre ve zekat gibi ince bir balans ayari icerir. fakir olan buna tabi degildir, varlikli öder, cok varlikli cok öder. yine islamiyet sermayenin mal veya mülk seklinde bir yere yigilmasina ve piyasanin, dolaysiyla toplumun disinda tutulmasina opsiyonlu karsidir. opsiyonlu, cünkü birey malini veya mülkünü illa toplumun disinda tutmak istiyorsa bunun icin topluma karsi fazla hizmette bulunmasi gerekiyor. aksi takdirde zekat ödemeleri uzun vaadede bunlari yok etmeyle tehdit ediyor.

örnekler fazlasiyla siraliyabiliriz. nitekim komünizm ve kapitalizm de dogrularin bulunduguna sasmamak lazim. bu izafiyet ve konum meselesi. gökten zembille inme degilde hayatin icinden ve insanlarin ihtiyacindan dogdugu icin bu gayet normal. norm disi olan, dogrularin ve bilhassa yanlislarin kanser gibi urlasacak kadar asiriya cikarilmasidir. bundaysa hem topluma hemde bireye adalet ve dolaysiyla huzurdan baska hersey mevcuttur.
Antwort