Vaybee!
  |   Mitglied werden   |   Hilfe   |   Login

Alt 15.12.2003, 03:09
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard KIBIR!

Bu satirlari yazan sahis, kibirin ne büyük günah oldugunu biliyor mu(ydu) acaba....
Alt 15.12.2003, 03:22
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard ALLAH degil TANRI

Arapca`yi "ululastiranlari" gördükce, kendi dilime sarilasim geliyor. Ayirt etmek o kadar mi zor? Kur`an tüm insanlara indirildi, sadece Araplara degil. Hal böyleyken de, Islam`i, kendi ana dilinde yasamaktan, daha dogal bir sey olamaz. Dini yasayabilmek icin, anlamak lazim önce!

Günlük hayatta Tanri ifadesini pek fazla kullanmam. Agiz aliskanligi iste, Allah derim cogu zaman. Ama bu forumda zaman zaman boy gösteren "örümcek kafalilari" gördükce, Allah yerine, Tanri yazmaya gayret gösteriyorum. Cünkü tek fark, kabullenmek istemeyenler olsa da, birisi TÜRKCE, digeri ARAPCA.

ALLAH = AL LAH = AL ILAH &gt AL= tanim edati, der/die/das/the misali Ilah= Tanri

Türkce`de tanim edati yok belki, ama tek bir Tanri`ya inanan herkes, Tanri denildiginde, yaradandan bahsedildigini anlayaktir/anlamalidir!
Alt 15.12.2003, 03:23
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ich glaube sogar....

im Grunde wissen die Meiste, dass das nichts mit Religion zu tun hat. Es ist vermutlich eher ein bewusstes Umdrehen von Tatsachen....
Alt 15.12.2003, 03:41
Benutzerbild von aliconda
aliconda aliconda ist offline
Neuer Benutzer

Standard Türkçe güzel ve kutsal bir dildir!

&gt&gtBu soru bana degildi ama ben de nacizane fikirlerimi belirtmek istiyorum. &lt&lt

Ben o "kolaygelsin" arkadasin düsüncelerini vs. sordum, ama sen baska bir yönden cevap veriyorsunuz!?!

Tamam, ok..

&gt&gtKur"an-i Kerim Türkçe okunamaz.&lt&lt

Türkcemiz asagilik bir dil mi?
Niye okunmasin?
Ben türk"üm arkadas!
Nasil Martin Luther Incili Latincadan Almancaya cevirdikden sonra, Almanlarin cogu kilise enstütüsyonun söyledigi dogru olup olmadigi imkanina sahip olmussa, niye türk halkina ayni imkan verilmesin?

Arapcayi elitär bir dil olarak kullanmak isteyen var! Tabiiki olur! Cünkü hocalar hacilar saf insanimiza istediklerini anlatabiliyorlar ve islamin onlara verdigi görevi kötüye kullanabiliyorlar.

&gt&gtBen sadece fiziki tönüne deginmek istiyorum. Arapçadaki birçok harf dilimizde yani Türkçe"de yok.&lt&lt
Almancada, Ingilizcedede mi yok ?!?

Kuranin kac dile cevirildigini biliyormusunuz ?

&gt&gtSonra Mekkede hacta ne olacak, orda sureler hangi dilde okunacak ??? Herkes kendi dilinde okunmasini isteyecektir. Zaten müslümanlar arasinda yeteri kadar kamplasmalar var böyle birseye hiç gerek yok.&lt&lt

Kamplasma malesef zaten var! Git bir bak Mekke"ye ... Misir dan gelenler bir kampta, türkiyeden gelenler bir kampta, hatta diyanet organizasyonu ilen gelmiyenler bir baska kampta.

Okunmaya gelince, katoliklerin en yüksek öncüsü Papa J. Paul 2. dualari/sureleri latinca okuyor? Simdi kimler orada bölünmüs halde duruyor?
Televizyondan gördügüm kadar hiristiyanlar yine yan yana ic ice durabiliyor...
... müsülmanlarimizda niye aynisi olmasin!?!

Kurani türkcemize cevirip ve ögrenilse günah mi olacak yani?

&gt&gtKaldiki Arapça çok kolay bir dildir 7-8 yasindaki çocuk bile birkaç haftada kolayca ögrenebiliyor&lt&lt

Fransizca ve Almancada o zaman acaip kolay bir dil, veya suaheli!
Bir bak oraya 3 yasindaki ve daha düsük yasli insanlar o dilleri konus biliyor!
Sen niye ögrenmiyorsun o zaman ?

&gt&gt(5 yasinda hafizlar var ve Kur"an-i Kerim"in tamamini ezbere biliyorlar)&lt&lt

Bravo, iyi ezber gücü varmis!
Bazi cocuklar var bütün cografya alanini ezberre biliyor, bazilari kimya ...
Demek ki benim salakligimdan ibaret benim kimyayi hic bir zaman sökememisligim, kafam tek fizik"e yatti ..

&gt&gtVe Peygamber Efendimizin(sav) su sözünü asla unutmayin (hatirladigim kadari ile) Arabi ve Arapça"yi 3 seyden dolayi seviniz: Ben Arabim, Kur"an-i Kerim"in lisani Arapça"dir ve Cennet Ehlinin lisani Arapça olacaktir.&lt&lt

Eyhvah, simdi ya arapca ögrenecegim, yoksa cenneti hak etmis olursam ... sinavlar zor zaten ... cennete kapidan beni almayacaklar ... cünkü Cenneteki dil arapcaymis!
Türklere yer yok demek!
Bendemi simdi arapca ögrenip arap olsam? Yanlis düsünmüsüm demek, insan olup müsülman olmak yetmiyormus, yine bu dil sorunu ortaya cikiyormus ...

Yaziklar olsun bana, bir arapcayi ögrenmeye baslamamisim!

&gt&gtKiyamet günü insanlara soracaklar dünyada ne kadar kaldiniz diye:"sadece bir AN"diyecek.&lt&lt

Türkcemi arapcami?
Arapcaysa ben zaten anlamam ... ozaman bir tekme atarlardi bana ... taaa asagi cehenemme düserdim!

&gt&gtNetice olarak tarih hocamizin dedigi gibi "Ag koyun ag bacagindan, karakoyun kara bacagindan asilir." Hepimiz ilk etapta kendi hesabimizi verecegiz sonra cevremizdeki insanlarin.....&lt&lt

Benim hesabimi sakin kimse vermesin!
Ben kendi kendimden sorumluyum ve insan olmak insanca davranmasini bilmiyorsam ondan ben sorumluyum!
Hak ettiysem, bazi din adamlari dilerse seve seve cehenemdeki yerimi alirim ;-)

"Ne mutlu TÜRKüm diyene." Mustafa Kemal Atatürk
(Evet benim Türkiye Cumhuriyetinin Milleti: Türkmen, Tatar, Musevi, Cerkez, Laz, Ermeni, Yunan/"Rum", Azeri, Kürt, Bosnak, Bulgar, ... ve daha kimler varsa!)

&gt&gt(Bunlari ilk önce kendime yani kendi nefsime söylüyorum sonra okuyan degerli arkadaslarima lütfen kimse incinmesi,kirilmasin)&lt&lt

Senin kendi duygularina ve düsüncelerine saygi duyuyorum!
Onlari hic bir zaman sorgu altinda tutmak istemem zaten!

Hoscakal!

Ali

Son bir soru, türkce allahin bir dili degilmi?
Allaha inan bir insan allahin türklere ve simdi türk kökenli olmayanlar bile verdigi dili nasil kutsal sayamazsiniz?
Alt 15.12.2003, 04:07
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Güzeldir, ama kutsal degildir....

Arapca, kutsal bir dil olmadigi gibi, Türkce de kutsal degildir. Dil asla kutsal (mecaz anlam haric) olamaz.

Türkce`yi daha cok sevebiliriz, ama ana dilimizi savunalim derken, "Arapcaperverlerin" düstügü hataya düsmeyelim....
Alt 15.12.2003, 11:38
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Allah yerine tanrı demek

Allahü teâlânın isimleri Tevkifidir. Yani, İslamiyet?te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir.
Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir.
İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur.
Mesela, "Hindlilerin tanrıları inektir", "Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur", "Bizim tanrımız Allah?tır" demek caizdir. Fakat "Bizim Allah?ımız tanrıdır" demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir.

Allahü teâlânın isimleri sonsuzdur. Binbir ismi var diye meşhurdur. Yani, isimlerden binbir tanesini insanlara bildirmiştir. Muhammed aleyhisselamın dininde bunlardan doksandokuzu bildirilmiştir. Bunlara "Esma-ül hüsna" denir.

Allah adı yerine, tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı, ilah, mabud-put demektir.
Asuriler, Türkleri, güneşe, yıldızlara tapınmaya alıştırdıkları için tanyeri ağarınca, güneşe tapınırlardı. Bu sebepten, Güneşin ismi, tanyeri ve nihayet tanrı oldu

Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Allah kelimesinde müzekkerlik, müenneslik yoktur. İlah kelimesinin ise her dilde karşılığı, bazı dillerde de müzekker ve müennes şekli vardır. Mesela Mabud-Mabude, Tanrı-Tanrıça, İngilizce God-Goddess, Fransızca Dieu-Deesse gibi. Bu kelimelerin hiçbirisi Allah ismi yerine kullanılmaz.
Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir. Çünkü Allahü teâlâ, "Benim ismim Allah?tır. Bana, Allah diye ibadet edin" buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır.
Alt 15.12.2003, 12:49
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kıyamet alametleri

Ne hikmetse, ilgili-ilgisiz önüne gelen din konusunda ahkam kesiyor. Merak ediyordum. Bunların kıyamet alametlerinden olduğunu öğrenince normal karşıladım. Demek ki bu tipler piyasada dolaşacaklarmış.

Hadis-i şerifle bildirilen alametlerden bazıları da şöyle:
- Âlimler ilmi, para karşılığı öğretir.
- Menfaat için din alet edilir.
- Bilgin veya âlim denilenlerde, zerre kadar iman olmaz.
- İslama uymak ayıp sayılır.
- Emanete riayet kalkar.
- Daha önce yaşamış âlimler cahillikle suçlanır.
- Kötüler, aşağı kimseler, iş başına geçer, söz sahibi olur.
- İçki çok içilir.
- Zekat verilmez.
- Hanıma uyup, anneye isyan edilir.
- Erkekler ipek giyer.
- Zararından korunmak için insanlara müdara (ikram)edilir.
- Gençler fasık olur.
- Tefecilik, faiz aşikare olur.
- Herkese iyilik eden müslüman ahmak sayılır.
- İslama uymak, ateşi elde tutmak gibi zor olur.
- Mescidlerde, toplantılarda fasıkların sesi yükselir.
- Bid"atler yayılır.
- Günaha teşvik artar
- İyiliğe mani olunur.
- Emr-i bil maruf ve nehy-i anil münker (dinin emir ve yasakları) kalkar.(21- Cansızlar da konuşur.
- Komşuluk kötüleşir.
- Cimrilik artar.
- Akrabalık ilişkileri kopar.
- Ana-babaya isyan edilir.
- Kerem sahipleri azalır.
- Binalar yükselip heva-i nefse uyulur. kötülükler baş gösterir.
- İltimas, rüşvet çoğalır.
(Kıyamet ve Ahiret- İmamı Gazali)
Alt 15.12.2003, 17:51
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Islam, arabizm degildir!

Islami, arabizmle karistiranlar/ es tutanlar....

"ALLAH, al + ilahtan türetilmistir" ifadesine neden bu kadar kizarsiniz, anlamam.
Hep yazdigim gibi, biraz aklinizi kullanin. Allah nedir, bir düsünün.
Kendi aklini kullanmagi basaramayanlara da bir ip ucu:

Eshedü en la ilahe
illallah ve eshedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu

Islam`in ilk sarti kabul edilen, sahadette ne der Müslüman?

Tanri`dan baska bir tanri yoktur....

Biraz mantiginizi kullanmaya calisin! Yoksa buna da mi, itiraz edeceksiniz? Yalan yanlis bir aciklama getirip, caiz degildir mi diyeceksiniz :-)

Hele sunu cok komik buldum:

&gt Çünkü Allahü teâlâ, "Benim ismim Allah’tır. Bana, Allah diye ibadet edin" buyuruyor.

Nerede buyuruyormus? Daha bir kac baslik asagida, Kur`an`in Türkce cevirisi yapilamaz, yapilmaya kalkilsa da, sonuc ancak meal veya izah olabilir, diyen sen (daha dogrusu, baskalarinin yazilarini buraya kopyalayan sen), isine gelince, nasil da kati buyruklardan bahsedebiliyorsun (kopyalayabiliyorsun) ama.

Yine tekrarlayacagim: Sadece belli belirsiz sitelerden yazilar kopyalayacagina, biraz da kendin düsün. Kendi fikirlerini gelistir, kendi düsüncelerini üret, papagan gibi, baskalarin dediklerini tekrarlamakla/kopyalamakla kalma. Ve en önemlisi arada bir de olsa, Kur`an`in kendisini kaynak al! Kaynak al da, Tanri demek caiz degildir, demek ne kadar sacma oldugunu gör! Kur`an`da ILAHINNAS diye bir ifade yer alir, bu da insanlarin tanrisi demektir! Tek bir Tanri`nin varligina inanan herkes, Tanri denildiginde kimden söz edildigini anlar. Mana ve maksattir önemli olan!

Cevabini SENDEN alamayacagimdan emin (gibi) olsam da, son olarak bir soru:
Fuzuli ve Yunus Emre gibi üstadlar eserlerinde Tanri’dan bahsediyor. Simdi bu bilgeler de mi, Islam`a aykiri davranmislar?
Alt 15.12.2003, 17:57
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ahkam kesmek bir tek sana mi mahsustu :)

Bu yazinla buranin islevini anlamadigini göstermis oldun yine.
Bir forum, tartisma platformudur. Bilen de, bilmeyen de yazar, kullanicilar, fikir alisverisinde bulunurlar.
Ama bunun gerceklesebilmesi icin de, kullanicilar kendi düsüncelerini aktarmalilar, yazilarin %99,9`u kopyalama ürünü olmamali!

Forumun islevini de birak, baskasinin yazisini kendininkiymis gibi piyasaya sürmek (kaynak verilmeyen tüm yazilar), eser sahibine karsi yapilan bir ayiptir. Eser sahibi sacmalamis olsa dahi....
Alt 15.12.2003, 18:05
Benutzerbild von cidam
cidam cidam ist offline
Neuer Benutzer

Standard Inanc

Dinini, kendi sözleriyle savunamayan, izah edemeyen bir kisinin inanci ne denli saglam olabilir?

Inaniyorum diyen herkes, tartismaya acik olmali. Kendi mantigini kullanarak, karsisindakine inandigi seyleri izah edebilme (ya de etmeye calismali).

Tartismaya girmekten korkmak ve sadece (baskalarinin) mevcut yazilarini kopyalamak, korku belirtisi olabilir mi? Inancini savunamamaktan/celiskiye düsmekten korkuyor olabilir mi böyle kisiler?
Antwort

Themen-Optionen Thema durchsuchen
Thema durchsuchen:

Erweiterte Suche