Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 24.06.2014, 20:15
Ask_Sehidi

Standard

önerme:artık birçok şeyden ödün verip ımf ‘den borç almıyoruz.

cevap: buna uzun uzun yazardım. alıntıyala cevap vereceğim ki bilenlerin kıçıyla güldüğü böylesi bir çarpıtma kimsenin aklında yanlış kalmasın.

“çarpıtan çarpıtana. borç vermek-almak deyince, sadece ımf diye bir kurum varmış gibi, bir zamanlar borç alırdık, şimdi veriyoruz, türü gerçeklikle hiç ilgisi olmayan süfli şişinmeler, türkiye’nin gerçek borç kamburunu kamuflaja çabalayan devekuşu zavallılıkları var ortada…

türkiye’nin ımf’ye kalan borcu, 4 milyar dolar küsur ama tc devleti, ımf’ye değilse de dünya bankası’na, başka uluslararası kuruluşlara 30 milyar dolar borçlu. bunun üstüne özel bankalara olan kamu borçlarını koyun, eder 40 milyar dolar. bunun üstüne tahville yapılmış 50 milyar dolarlık devlet borcunu koyun, eder 90 milyar dolar. bunun üstüne 10 milyar dolara yakın kısa vadeli kamu borcunu ekleyin, tc devletinin 100 milyar dolar dış borçlu olması gibi bir gerçeklik var karşımızda. bu borcun çok azı ımf’ye diye, borcu olmayan bir devlet görüntüsü vermenin neresi ahlaki? gelelim özel borçlara; özel sektörün dışarıdan borçlanmaları ise 200 milyar doların üstünde. yani toplam borçların üçte ikisi. üstelik dörtte biri kısa vadeli borç. yani ortada 310 milyar dolar dış borcu olan bir ülke gerçeği varken, ımf’nin kriz havuzuna yüzde 1 katkı sözüne vıcık vıcık methiyeler düzme zavallılığı var”

önerme oyum hala akp’ye çünkü internet üzerinden, medya üzerinden servis edilen haberleri kafamın içine yerleştirip burada kristalleştirmiyorum.

cevap buna cevabım yok, neticede bilgi orada. ben habere falan bakmam, parti sözcüsü ne derse benim için makuldur partizanlığına diyeceğim bir şey yok.

basın oyu. hadi afiyet olsun.

düzeltme: inanılmaz sayıda mesaj aldım. nasıl aldığımı bilmiyorum. hızlıca detaysızca yazdığım bir mesajdı. yine de çok teşekkür ederim. elbik, drejj, serkan k ve like spinning plates’in bazı eklemeleri oldu. onları da yansıttım.

bir de bir arkadaş çok şey yaptılar derken kanalistanbulu yazmış. kanalistanbulun ironi olduğunu düşünüyorum.

bu arada daha önce akp’ye hadi akpartiye oy vermiş arkadaşlarım. gelin bir düşünün. uzun ve karizmatikse oy verme sebebiniz veya sadece dinse boşverin. yoksa bir düşünün. ama savunma üretmeden düşünün.