Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 25.06.2005, 21:23
Benutzerbild von xbaburx
xbaburx xbaburx ist offline
Neuer Benutzer

Standard galvaniye

yazdıgım yazıları ustun körü peh yine aynı seyleri gevelemiş diyecegine nedenlerini sıralamaya calsıtıgım batı ilerlemeciliğinin ve aslında islam ulkelerinin neden ilelrlemek istemediğinin madde madde eleştirisini yap..özelleştirelim konuyu.sen bana nerede haksız ve yanlıs bilgiler verdiğimi söy6le ben de sana nerde ytanıldıgını söyeleyeyim..word sayfasyıla 10 sayfayı askın yazı yazı var orda.ve batının tum gelişim evrelerine dokunan ifadeler var..mesela batının bilim asıgı cevrelerinin nasıl aynı zamanda para asıgı oldugu gercegi sanayi devrimini nasıl atesliyor..icad yapan köse oluyor..ama islam ulkelerinde bir para duskunlugu yoktu(R)mesela yani bir zamanlar yoktu..ve bu para duskunluguyle gelistirilen sanayi modeli yani sanayinin kendisi toplumu nasıl deiştirdi..turgay ve don kardes cok iyi ornekler vermişler..matbaa mesela..uc bes zengin gelişme ve ilerleme yaygarasıyla toplumun kökünü deiştiremez islam ulkesinde..yani tum toprakları bosaltıp sanayiyle tarım yapıp geri kalan halkı sehre surup fabrikalarda curutmeyi akledemez.akledenlere de izin vermez.. matbaa ornegi bunu gösteriyor..

buyur bakalım istiyosan sanayi devrimini sitiyosan cografi kesifleri istiyosan aydınlanma ya da ilerlemeciligi reformu ronesansı irdeleyelim..hepsinin nasıl cıkıp geliştigine ve nasıl bunların sonucunun islam ulkelerinin basına bela kesildigini az çok anlattım yazılar da ama..istiyosan detaylandıralım..

batıyı deli eden isalma ulkelerini amerikanın yuzde 99 unu yok ettikleri gibi talan edememeleri..300 yıldır direneme gucunu hic yitirmemiş bir medeniyeti bu denli asagılayabikmek ve geri kaldıgını idda edebilmek için salaktan öte olmak gerek..

avrupa islam ulkelerindeki ilim ve fenni gelişmeyi 400 yılda algılayıp 300 yılda sindirebilmişken muslumanların bunca gelismeyi ne sekilde ve ne kadar cabuk sindirip karsıt görüs geliştirebildigini de göz ardı etme bence..

hade buyur..