Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 25.06.2005, 20:15
Benutzerbild von turgayatacan
turgayatacan turgayatacan ist offline
Neuer Benutzer

Standard anlam veremiyorum bu soruna

Sözlük´de yaziyor neden okumuyorsunuzki?

SIRAT KÖPRÜSÜ:

Cennet"e gecilmek üzere, Cehennem üzerine kurulmus, mahiyeti kesin bilinmeyen köprü.

Buna, yalniz sirat da denir.

Herkesten önce ben ve benim ümmetim Sirat köprüsünden geceriz. Sirat üzerinden gecerken peygamberlerden baskasi birsey söyliyemez. Onlar da; "Ya Rabbi! Ümmetlerimize (bize iman edenlere) selamet (kurtulus) ihsan eyle (ver)" derler. (Hadis-i serif-Tezkire)

Büyük kurban aliniz ve kesiniz! Cünkü kurbanlariniz, sirat üzerinde sizin bineklerinizdir. (Hadis-i serif-Riyad-un-Nasihin) Sirat köprüsü, Allahü tealanin emri ile, Cehennem"in üstünde kurulacaktir. Herkese, bu köprüden gecmesi emr olunacaktir. O gün bütün peygamberler; "Yâ Rabbi! Selamet
(kurtulus) ver!" diye yalvaracaklardir. Cennetlik olanlar, köprüden kolayca gecerek, Cennet´e gideceklerdir. Bunlardan bazisi simsek gibi, bazisi rüzgar gibi, bazisi kosan at gibi gececektir. Sirat köprüsü, kildan ince, kilictan keskindir. Dünyada iken İslâaiyet´e uyanlar, nefislerine hakim olanlar, Sirat´ı kolay ve rahat gececektir. Nefislerine düskün olanlar, Cehennemlik olanlar, Sarat´tan gecemeyip, Cehennem´e düseceklerdir. (Mevlana Halid-i Bagdadi)

Ehl-i sünnet alimleri (Resulullah efendimizin ve O´nun sohbetinde yetismis Sahabe´nin
yolunda olan mübarek insanlar), İslami bilgilerden hicbirine, akil ermedigi icin, karsi gelmediler. Böylece, kabir azabina, kabirde Münker ve Nekir denilen iki melegin sual soracaklarina, sirat köprüsüne, kiyametteki teraziye hemen inandilar. Akil ermedigi icin olmaz demediler. Cünkü bu büyükler, Kur`an-i kerime ve hadis-i seriflere uydular. Akli bu iki temel kaynaga bagladilar. Anliyabildiklerini anlattilar.Anliyamadiklarina öylece inandilar.
Anlayamadiklarina, aklimiz ermedigi icin anliyamadik dediler. (Ahmed Faruki)