Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 02.09.2004, 16:24
Benutzerbild von xpancaro
xpancaro xpancaro ist offline
Neuer Benutzer

Standard Bu makalede Atatürk?ün

It"s My Secret Prayer, Too," He Confessed
By Hillel Halkin

Bu makalede Atatürk?ün babasının SABETAYCI olduğu belirtiliyor. Bu sonuca da Atatürk?ün 1911 yılında, Kudüs?te, Itamar Ben Avi?ye yaptığı itiraflardan yola çıkarak ulaşılıyor.

Itamar Ben Avi, (1882-1943), Osmanlı tebaasından olan ve Filistin vilayetinde ikamet eden ünlü bir Yahudi gazeteciydi. Ölmeden önce, hayli maceralı geçen hayatını ve tanıştığı kişilerle ilgili anılarını kaleme almıştır. Atatürk?le ilgili olan anıları da, 1940 yılında İbrani dilinde yazılmış bu otobiyografide yer almaktadır.

Buna göre Kudüs?teki Kamenitz Oteli?nde gerçekleşen ilk görüşmelerinde, Atatürk, Ben Avi?ye, ?SABETAY SEVİ?NİN soyundan geliyorum. Tabii ki artık YAHUDİ sayılmam, ama bu peygamberinizin bir hayranıyım. Keşke bu ülkedeki bütün YAHUDİLER onun safında yer alabilse? demiştir.

Bir sonraki görüşmesinde ise ?evimde Venedik?te basılmış eski bir TEVRAT var. BABAM onu okumam için bana KARAİM YAHUDİSİ bir öğretmen tutmuştu. Öğrendiğim ayetlerden bazılarını hala hatırlıyabiliyorum? dedikten sonra biraz düşünüp ;
"SHEMA YISRA"EL, ADONAI ELOHENU, ADONAI EHAD!" demiştir.
(anlamı : ?Dinle ey İsrail, Rabbin olan Tanrı tektir?)

Itamar Ben Avi?nin ?efendim, bu YAHUDİLERİN en önemli duasıdır? demesi üzerine Atatürk de (o zamanki adıyla Mustafa Kemal) şöyle cevap vermiştir : ?Benim de GİZLİ DUAMDIR bayım, benim de? ve sonra da sohbetlerine kaldıkları yerden devam etmişlerdir.
Şimdi soruyorum;
Ali Rıza Efendi?nin ailesi :