Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 07.10.2005, 11:00
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ramazana saygının mükafatı

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı ile ilgili bir menkıbeyi ibret alma açısından akrtarmak istiyorum.

İlk önce şunu belirtmekte fayda var.Bir Müslüman inançlarının gereğini tam yapamıyorsa en azından bundan üzüntü duyması ve başkalarının ibadetlerine saygı göstermesi gerekir. Ramazan ayına saygılı olmak, hürmet göstermek, şartlarına uygun olarak oruç tutmakla, namaz kılmakla ve dinin diğer emir ve yasaklarına uymakla olur. Herhangi bir özür ile oruç tutamayanların, bu aya hürmet için, oruç tutamadıkları günlerde, gizli yemeleri ile olur. Çünkü, bu aya, oruç tutana hürmetsizlik imanı tehlikeye sokar.

ORUCA ÖNEM VERİNCE...
Geçmiş zamanlarda yine böyle bir ramazanda, Müslüman olmayan bir kimse, evine geldiğinde, çocuğunu, evin önünde açıktan yemek yerken görür. Hemen oğlunu azarlar:
- Evladım, bilmiyor musun, bugün Müslümanların oruç tutma günü. Nasıl böyle onların gözü önünde karnını doyuruyorsun? Çabuk gir içeri! Bir daha böyle, açıktan yediğini görmeyeyim!

Bir müddet sonra bu kimse vefat eder. Bu kimseyi, Müslüman komşusu rüyada görür. Kendisini çok güzel yerlerde, rahat bir şekilde görünce, merak edip kendisine, "Senin bulunduğun bu yer neresidir?" diye sorar. "Cennettir" cevabı üzerine; "Peki dünyada iken, İslâm dinine sen inanmazdın. Nasıl oldu da cennete girdin?" sorusunu sorar: "Doğru, son zamanlarıma kadar Müslüman değildim. Fakat, vefatıma yakın, iman edip, Müslüman oldum" der. Nasıl Müslüman olduğunu da şöyle anlatır.
Bu büyük nimete kavuşmama sebep şu: Bir gün ramazanda, çocuğumu açıktan yemek yediği için azarlayıp, ondan, oruca hürmet etmesini istemiştim. Cenab-ı Hak, beni bu hürmetim sebebiyle âhir ömrümde, iman ile şereflendirdi. Gördüğün gibi cennette rahat içindeyim...

Özetlersek; Oruca hürmet çok önemlidir. Eskiden, bugünkü gibi değildi. Bırakın Müslümanları, gayri müslimler bile Müslümanların orucuna hürmet ederler, açıktan yemezlerdi...