Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 12.11.2005, 18:16
eniskaya

Standard JETZT KOMMEN WIR DER SACHE NÄHERR

mit großer Bewunderung erkenne ich, das in der letzten Zeit auch einige wircklich großartige denker hier im Forum Teilnehmen....

Und die zeiten für Christentum oder Islam oder den anderen Religionen in dieser Form wie sie EXISTIEREN ist einfach Geschichte...

Eine neu Form der Religuonsverständniss ist ein MUSSSSSS...

Yeni Yorum ve zamansal cözümler kacinilmaz....
Eski haliyle DINLER insanlari KÖLELESTIRIYOR ve insanlari SALAKLASTIRIYOR...

Cagdas ve zamansal insan olmaz zoyrumludur... ancak beyindir evrensel olan... ama yasam zamansal ve cagdas olmali...

O yüzden varligimiz söyle siralanmali..
YANI BANA GÖRE... benim kapasite ve varligimin anlyisi böyle

Ben ilk önce

1.) INSANIM... yani varim ich existiere

2.) TÜRKÜM.... yani bir gruba bagliyim ve o grup benim varligimi garanti altina aliyor

3.) ZAMANSAL INSANLIK HUKUGUNA BAGLIYIM... yani mevcudu Anayasa herkesin ORTAK yükümlülüklerine saygiliyim

4.) DEMOKRATIM... yani yeniliklere anders düsüncelilere acigim ve kültürel zenginligi sevenim

5.) DINDARIM... yani INSANÜSTÜ olaylari mistik ve evrensellik yaratilis anlayisi cercevesinde.. TÜM DINLERIN TEOLOJISINE BAGLIYIM... YANI MÜSLÜMANIM...

-----------------------------

DIN DEDIGIN BIR YORUMDUR.... insanlarin yorumudur... kaldiki hic bir DININ garantisi yoktur.. yani evet HZ. Muhammed yasadi.. HZ. Isa ve digerleride... evet öyle birileri Tarih önünda yasadilar.. inkar edilmezzzz

Ama onlarda insan olduklari icin.. onlarin ZAMANSAL yorumlarini BAS TACI yapamyiz... bu zamana cevap vermez ve veremezdeeelerr...

O yüzden evrensellik cercevesinde zamansal yorumlar gerekkiiii... DIN KISISEL YORUM oldugu icin.. ancak BIR KISININ Yorumunu 5 inci sirada yasariz ve yasamaliz..

Yünkü HZ. Muhammedin DIN yorumu bu zaman BAS TACIMIZ olamazzzzzz
O yorumu evrensel degil.. zamansal yapmistir..

Evrensel olan ancak ILAHI MESAJLARDIR.... Kuranin bir cok Ayeti bile sadece zamansal tavsiyeler iserir...

Vallhi anlayan anlar....
Ben sahsen kavriyorum.. neyin calisir neyin insani kölelestirdigini biliyorum... ve bu düsüncede olan coook insan var...

Takdir sizlerindir... iste bunun adina görüs belirtebilmektir.... ich kanns zu mindest das ausdrücken was ich denke...