Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 07.02.2007, 16:36
unknown

Standard o.T.

KADRİYE
Kadriye benim kuzenlerimle aynı yaştaydı. Kuzenlerim yaz tatiline girdiği gün Kadriye de kara
toprağa girdi. Kuzenlerden birinin karne hediyesi cep telefonu, birinin paten, diğerinin bisiklet.
Kadriye"ye karne hediyesi yok. Okula da gitmiyor zaten. Ailesinin O"na layık gördüğü armağan ise,
bir "koca". Hem de 70 yaşında bir koca. Benim kuzenlerden biri, alınan cep telefonunun markasını
beğenmedi, küstü. Diğeri, pateni neden kırmızı değil diye ortalığı ayağa kaldırdı, küstü. Sonuncusu
da bisikletinin selesi olduğunu, yani bunun bir kız bisikleti sayıldığını iddia etti, küstü.
Kadriye"ye gelince, berdel verildiği 70"lik sübyancı kocasıyla geçirdiği ilk geceden sonra, ne
cılız bedeni, ne de henüz çocuk aklı, bu ağır yükü kaldıramadı, küstü. Tüfeği ağzına dayadı. Öldü!

AZİZE
Şanlıurfa"da 14 yaşındaki Azize, "gönlünü", yani törenin anlayışıyla "namusunu", komşu oğlana
kaptırdı. Genç adam, törenin kurşunlarıyla can verirken, Azize de boğulsun diye Fırat"ın azgın
sularına atıldı. Tıpkı iki yıl önce, istemediği adamla evlendirildiği için evinden kaçan Gönül"ün
töreler gereği ailesi tarafından atıldığı gibi. Ancak Azize ve Gönül ya şanslıydı ya vadeleri
dolmamıştı, ya da öldürmeyen Allah öldürmezdi. Artık ne derseniz. Sonuçta ikisi de azgın sulardan
sağ kurtulmayı başardılar. Aileleri bunu öğrenince "perişan" oldu. Töreyi yerine getirememenin,
kendi evlatlarını öldürmeyi becerememiş olmanın utancıyla aşiretlerinden "özür" dilediler. Artık
yüzleri hep eğik kalacaktı.

MEHTAP
Mehtap 22 yaşında. Evli. Bir çocuk annesi. Evladı hasta. Kocasının geliri yetmiyor. Mehtap da
çalışmaya karar veriyor. Bir evde, yardımcı olarak işe başlıyor. Çok mutlu. Çalışmayı çok seviyor.
Yaptığı iş hiç de zor gelmiyor. Hayatında ilk kez kendi kazandığı alın terinin karşılığıyla
çocuğunun boğazına lokma giriyor. Ama Mehtap"ın da töre saplantılı bir babası var. Hemen devreye
giriyor: "Benim kızım el kapılarında çalışamaz" diyor. "Eğer", diye de ekliyor; "Eğer evden
dışarı çıkarsan seni vuracağım. Bunun için de gece gündüz, kapınızın önünde nöbet tutuyor
olacağım". Kocası da ağzını açıp tek kelime edemiyor. Çünkü törelere kimse karşı gelemiyor.

Bu rezaletin Cikisi nedir ?..
Din mi ?..
Din ise hangi din ?.
Gelenek mi ?..
Gelenek ise kimin gelenegi ?..

Insanlik sözcüleri !..
Kendi öz Kardesine Kursun Sikan ,kendi öz evladina diger evladi ile kiyan benimle nasil kardes
olacak ?..

Bu Bir Ahlak Meselesi midir ?..
Yoksa Ahlaki bir ENKAZ MIDIR ?..

Bu enkazin altinda kalmis ve "Bana ne " felsefesi güden "Isli Mumlara ","Kalorisiz aydinliklara"
sesleniyorum..

Orda kimse var mi ?..