Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 14.01.2004, 02:39
Benutzerbild von tugra27
tugra27 tugra27 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Seytan bu yaziya cok kizacak(6)

Diyorum ki; Insanlarin fitratina uygun ser ameller pazarlama ticaretiyle mesgul olan seytanin göndermis oldugu zarfi acan herken, ticaretinde zarar etmistir…

T:Kovulduktan sonra ne yaptin?

S:Önce Adem ile Allah”in konusmalarina kulak verdim. Allah ademe söyle sesledi; "Ey Âdem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."7:19 dedi.

T:Senin kovulmus olaman Adem“in cennete kalmasi sende nasil bir duygu olusturdu ve neler düsündün?

S:Kinimze kin katti ve Adem“in cennete olmasini gururumuza yediremedik. Onun bir sekilde cezalandirilmasi lazimdi… Biz tam tuzak kurmusken, Allah Ademi uyararak tuzagimizi bosa cikarmak istedi ve ademe söyle sesledi; "Ey Âdem! Şüphesiz bu (İblis) sana ve eşine düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın, sonra bedbaht olursun (sıkıntı çeker, perişan olursun)."20:117

T:Ne mutlu Ademe ki Rabbi tarafinda uyariliyor. Önce düsmaninin adi veriliyor sonrada düsmaninin saldiracagi cepenin adini (cennet)... Kisi sevdigin uyarmaz mi? Buna ramen Ademi nasil kandirdin ?

S:Biraz zorlanir gibi oldum ama sonunda emelime ulastim. Allah”in Ademe olan uyarisini dikkate aldim ve ona göre tuzak menüsü hazirladim. Allah Ademe yasak agactan yememesini emretti… Yedigi an oradan kovulacak ve bizim seviyemize düsecekti…

Cenneteki nimetleri tek tek tatmaya baslasa bile yinede siranin o yasak agaca gelmesine imkan yoktu… Ve bende hemen harekte gecerek usulca yaklasip; "Ey Âdem! Sana sonsuzluk ağacını ve çökmesi olmayan bir saltanatı göstereyim mi?" 20:120 dedim.

T:Allah tarafindan kendisine düsman oldugun bildirildigi halde nasil olduda seni dinlemek icin vakit ayirdi? Ben olsam seni muhatap bile olamzdim?

S:Bu adem”in (haliyle insanoglunun) unutkan özeligindendir… Ademin yerinde degil sen, baban bile olsa kandirirdim…

T:Sonsuzluk ve saltanat… Bu iki hayat seklinin mi oltanin ucuna taktin?

S:Ebedi ve en güzel bir sekilde yasamak insanin fitratindandir… Biz bir kisiyi kandirmak istedigimizde muhatabimizin deger yargilarini, ideallerini, özel zevklerini ve yasam bicimini hesaplayarak tuzak kurariz.

T:Tamam da Ademi nasil kandirdin?

S:Ademe “sonsuzluk ve saltanat“ zarfini attigimizda zarfi acmak icin bir anlik tereddüt edince tuzagin ikinci asamasina gecerek; "Rabbiniz, başka bir sebepten dolayı değil, sırf ikiniz de birer melek ya da ebedî kalıcılardan olursunuz diye sizi şu ağaçtan men etti." 7:20 dedim

T:Yani avimizi hic bos birakmayiz mi demek istiyorsun?

S:Avimizin kendisiyle bas basa kalmasini, kalbinin sesini ve yapacagi eylemin hayir mi ser mi oldugunu düsünmesini bile istemeyiz… Onun icin her yolu deneriz… Zaten bize azicik kulak veren %80 kandirilmis demektir.

T:Bu vesveselerinize Ademin karsiligi ne oldu?

S:Bir defa kurdugumuz tuzagin manyetik alanina girmisti… Kurtulmasi cok zordu… Daha sonrada sicagi sicagina tuzagin ücüncü asamasina gectik; "Elbette ben size öğüt verenlerdenim." 7:20 diye de yemin ettim.

T:Yalan yer yemin ha? Yeminden sonar Adem ne yapti?

S:Gerekirse evet!.. Bana güvendi ve o agactan yedi…

T:Ademi kandirmakla eline ne gecti?

S:Hem Adem”den daha güclü oldugumu kanitladim, hem Adem yüzünden kovuldugum icin ondan intikamimi almis oldum, hem de Rabbine karsi mahcup düsmesini sagladim…

T:Halt etmisisin!..