Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 30.03.2010, 14:37
Eda07

Standard

Zitat:
Zitat von NadirKacan Beitrag anzeigen
basbakan erdogan almanyada türk liselerinin acilmasini istiyor.
almanyanin basbakani merkel buna karsiydi, simdi ama sartli bir uygulamaya sicak bakiyormus. sartli derken, almanca dilinin sart olmasi yani.

bugüne kadar türkiye hükümeti almanyada yasayan vatandaslara nekadar ve nezaman sahip cikmistir?
türk okullarinin acilmasi burda yasayan vatandasa ne getirir?
vatandasa soran olmusmudur?

kendimden yola cikiyorum.

almanyada dogmus ve büyümüs olan ilk nesilin cocugu olarak, cocuklugumda ve gencligimde hemen hemen hic bir türk etkisi altinda büyümedim. yani, ne türk televizyonu vardi, ne de türk okullari, ne de imam hatipler.
herkes gibi alman okuluna gittim ve almancayi almanlar gibi konusuyorum, türkceyi ailemden ögrendim ve ilersinde kendimi gelistirmeye calistim. kendi nesilime bir bakarsam hemen hemen ayni durumdalar. ilk nesilin cocuklari süper almanca konusuyorlar ve türk dilini ve kültürünü de az bucuk ayni sekilde devam ettirmeye devam ettiler.

sonra...
sonra türk televizyonu, türk dersleri, türk mekanlari...kisaca türk etkisi almanyada covaldi.
sonucunu hepimiz görebiliriz. dejenere bir genclik, ne almanca ne de türkceyi dogru düzgün konusabilen, türk olmayi televizyondan görerek kopyalayan, kompleksli beyni yikanmis bir nesil. ve gittikce betere gidiyor bu durum.

tekrar soruyorum...almanyada türk liselerinin acilmasi...kime ne getirir?
kim gidecek o okullara? alman vatandasligini almis genc türkler de gidebilecek mi?
bence gidemesinler. madem alman vatandasligini secmisler, alman okuluna gitsinler?
türk vatandasi olan genclerin sayisi okadar cok mu ki, bu tür okullari doldurabilecek kadar?

almanyada türk liselerin acilmasini istemek, bence sadecei bir provokasyon, kendi cikarlarini düsünerek ortaya atilmis bir lafdan baska birsey degil. secim öncesi saf vatandaslardan oy toplamak icin yapilmis birsey. gövde gösterisi.

ayrica sunu da belirtmek lazim.
diyeceksiniz ki...ama türkiyede de fransiz koleji, alman lisesi, ingiliz okulu var.
evet var, ama bunlari o ülkeler kendileri finanse ediyor. türk hükümeti böyle birseyi düsünmüyor ama. almanyaya gelip bu türk okullarin yapilmasinda bir maddi destek, hatta bunlarin yürümelerini saglayan bir organizasyona katkida bulunmayacaktir.
ben cocugumu böyle bir okula yazdirdim ve memnunumda.bu okullari biz aileler finansa ediyoruz.hic de az degil ödededigimiz ayda