Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 11.04.2004, 00:58
Benutzerbild von tugra27
tugra27 tugra27 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Sübhane Rabbiye”l-azim.

Sübhane Rabbiye”l-azim. Benim Rabbim, eksikliklerden münezzehdir, büyktür.

Sübhane Rabbiye”l-ala. Benim Rabbim, pek yücedir. Bütün eksiklerden tenzih ederim.

Ey iman edenler! rükû edin, secdeye varın,Rabbinize kulluk edin, iyilik yapın ki kurtulabilesiniz.22:77

Her sey, ama her sey, canli-cansiz, büyük-kücük her sey sana egiliyor. Hürmetle egiliyor, yerlere kapaniyor. Nereye baksam, hangi tarafa yönelsem böyle, bütün varliklar senin hükmüne boyun egmis, rüku-secde ediyor.

Adeta her sey dile gelmis haykiriyor “Gel sen de bize katil! Egil, senin ve bütün varliklarin sahibine! Yoktan var edene egil. Egil ki, O senin basini egdirmesin, seni kimseye zelil etmesin.”

Ne muhtesem bir nizam kurmussun Rabbim! Her zerreye damgani vurmussun. Görmek isteyenlere görünen, duymak isteyenlere haykiran damgalar ve isaretler. Görmek istemeyenlere silinen, duymak istemeyenlere dilsiz kesilen izler.

Kim demis sadece insanoglu ruku-secde eder, bas eger diye! iste zerreler, kürreler, insanlar, melekler, daglar, taslar... Bütün varliklar rüku ve secde ediyor. Bir an durmaksizin rüku-secde ediyor, senin yüceligin karsisinda egiliyor.

Görmedin mi, göklerdeki kimseler, yerdeki kimseler, güneş, ay ve yıldızlar, dağlar, ağaçlar, bütün hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep Allah"a secde ediyor...(22:18) Bitkiler ve ağaçlar secde etmektedirler. (55:6) Göklerde ve yer yüzünde bulunan canlılar ve bütün melekler, kibirlenmeden Allah"a secde ederler.(16:49)

Görmez misin ki, göklerde ve yerde bulunanlarla dizi dizi kanat çırpıp uçan kuşların Allah"ı tesbih ettiklerini? Her biri kendi tesbihini ve duâsını bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilir.(24:41) Oysa göklerde ve yerde kim varsa ister istemez kendileri de gölgeleri de sabah akşam Allah"a secde ederler.(13:15)

Hey Rabbim! Bütün kainat senin huzurunda egilirken, bu ahenge benim de bilerek, isteyerek katilmami istedin.

Ey iman edenler! rükû edin, secdeye varın, Rabbinize kulluk edin, iyilik yapın ki kurtulabilesiniz.22:77 Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.2:43 dedin.

Buyrugun basim üstüne Rabbim! isitiyor, itaat ediyor, huzurunda egiliyorum Rabbim! Beni baskalarina egdirme! Sana rüku ve secde etmenin hazzini bana tattir! Rüku edenlerle secdeye varanlarla birlikte, huzuruna rüku-secde ederek girmemi nasip eyle!(amin)

Doğru yolu göstermek Allah"a aittir. Onun eğrisi de vardır. Allah dileseydi, sizin hepinizi hidayete erdirirdi.16:9

Artık namaz kılın, zekat verin, Allah"a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır! 22:78