Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 27.01.2007, 01:29
unknown

Standard edebiyat denemelerin

cok hos, fakat nitekim elde fikir ve düsünceden oldugu kadar hakikatten de uzak olan bir yigin zirva kaliyor. tek gercek: "kendin icin istemedigini baskasi icin isteme!" bu aileler, toplumlar ve devletler icin de gecerlidir; felsefe de, din de bunu baz alir ve bu esasa uymayan hic kimse insanlik, kardeslik adina edebiyat yapamaz!

her insanin kendine göre mukaddesatlari varsa, ayni sekilde her insanin bir ülküsü, esas durusla ve kesin tavirla "herseye eyvallah, ama burada dur!" diyebilecegi haddi var demektir. ben türküm ve beni diger insanlardan ayiran mukaddesatlarim vardir, ayni almanin, fransizin veya ingilizin de kendilerine göre degerleri olacagi gibi. devletler bu kaide ile kurulur, sinirlar buna dayandirilarak cizilir.

bunu mutlaka idrak etmek gerekiyor!

gerisi, 60"li yillarin "flower power" dönemine ait, arka plan"da insan kaniyla güncel dünyanin anatomisi cizilirken, ön tarafta eslerini dahi paylasan hippi"lere, lümpen"lere "all you need is love" esliginde anlatilan 1001 gece masali. adini "tecrübe" koydugun, kafanda kaliplasan bir avuc slogan ne kadar yalansa, sosyalizmin sonsuz kardesligi, "american way of life"in dipsiz hürriyeti de bir o kadar yalandir. dünya yeniden sekilliyor, herkes bir bir yerini aliyor, ilk piyon araplar, kürtler ve ermeniler katlanilir zaiyat olarak öne sürülüyor, sen ise kendini avutuyorsun. cok soguk günler bizi bekliyor dostum; sadece mevsim kis oldugu icin degil.

tükenmek bilmeyen nice tatli rüyalara!