Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 27.04.2008, 21:28
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Bir tuhaflık örneği daha.

‘Peygamberimiz 1915’te Çanakkale’de savaşmıştı’

Burdur Müftüsü Halil Arık eleştiriler üzerine bu sözleri sarf etmediğini iddia etti

BURDUR’da düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılan Burdur Müftüsü Halil Arık, Hz. Muhammed’in Çanakkale Savaşı’nda Türk ordusunun yanında savaştığını, askere zafere ulaşmada yardımcı olduğunu söyledi. Büyük ekranlardan da vatandaşların konuşmasını dinlediği Müftü Arık, ağlayarak şöyle konuştu: “1915’te kabrini ziyaret eden bir Hindistanlı hacı, Peygamberimizi makamında göremiyor. Olayı yanındakilere anlatıyor. Hindistanlı’ya inanmayan bir görevli o gece rüyasında Peygamberizi görüyor. Hz. Muhammed rüyada, ‘Gördüğü doğrudur, ben makamımda değildim, ben kabrimde değildim. Ben Çanakkale’de var olma, yok olma savaşı veren, yedi düvele aslanlar gibi karşı koyan Türk evlatlarımın yanındaydım, onlara yardım ettim’ diyor.”

Ancak daha sonra Mütfü Arık, önce “Bunlar hiçbir şekilde doğru değil” dedi. Arık, konuşmalarının kaydedildiğinin hatırlatılması üzerine ise, “Uzun bir konuşmadan birkaç cümleyi böyle cımbızla çekmişler. Lütfen böyle şeylerle uğraşmayın” diye konuştu.

Diriliş’te Özakman şöyle demişti

Tarihçi ve yazar Turgut Özakman, Çanakkale Şavaşı’nı anlattığı Diriliş adlı kitabının önsözünde, Çanakkale Zaferi’nde Atatürk’ün başarısını küçültmeye çalışanların Allah, Hz. Muhammet ve erenleri alet etmeye çalıştıklarını yazmıştı. Önsözün bir bölümü şöyle: “Hurafecilik Allah’la yetinmiyor, Çanakkale Savaşı’na Hz. Peygamber’i de katıyor. Hz. Peygamber 1915 yılında, Çanakkale savaşı sırasında türbedarının rüyasına girerek demiş ki ‘Ben şimdi Medine’mde değilim. Çanakkale’deyim. Çok zor durumda olan asker evlatlarımı yalnız bırakmaya gönlüm razı olmadı. İnsanın sorası geliyor: Yüce Allah, Hz. Peygamber, erenler ve veliler, iki yüzyıldan beri yenilip duran Osmanlı Devleti’ne ve ordularına neden böyle yardım etmediler?”