Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 10.10.2013, 16:18
TheToni

Idee CHP 'başörtüsü huzuru bozar' görüşünde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, demokratikleşme paketinde yer alan kamuda türbanın serbest bırakılması ile ilgili, devletin zaptiye olmadığını söyledi. Koç, 'Demokratik, laik bir sistemi tahrip edecek, eğer bu yönde inanç yönünde ya da etnik temelde bir devlet yapılanmasına, hizmet sunmasına gidersen, bu sistem demokrasi ve laik bir sistem olmaktan çıkar. Orada da barış ve huzur olmaz." dedi.

Partisinin Gaziantep İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Koç, hükümetin geçtiğimiz günlerde açıkladığı demokrasi paketine yönelik eleştiriler yöneltti. 'Andımız'ın kaldırılmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Koç, 'İki de bir Türkiye'yi yöneten kişinin, önüne mikrofon konduğunda, grup konuşmasında, kendi saha ve seyircisinin önünde bir gün İsmet Paşa'ya, bir gün Reşit Galip'e, bir gün başka birine küfreder derecede hakaret etmesi ne kadar doğru? Artık kamuoyunun takdirine bırakmak gerekiyor. Bugünlere gelmişiz, biz bir millet olmuşuz. Bir sürü badireden geçmişiz. O insanların hepsi kimliklerini, inançlarını, farklılıklarını bir kenara koymuşlar, bir araya gelmişler bugüne gelebilmek için. Dediğimiz, Türk milleti diye tarif ettiğimiz süreç budur.' ifadelerini kullandı.

Kamuda türbanın serbest bırakılmasıyla ilgili de konuşan Koç, şunları söyledi: 'Devlet zaptiye değildir. Herkes kişisel hak ve özgürlüklerini her alanda olduğu gibi din ve inanç özgürlüğünde de kullanmak hakkına sahiptir. Bunda hiç şüphe yok. Hiç kimsede de bir itiraz yok. Fakat demokratik ve laik bir sistemde devletin egemenliğini kullananlar, kimler bunlar, yasama, yürütme, yargı, eğitim, güvenlik, burada hizmet sunanlar, devlet adına hizmet sunanlar inanç ve etnik köken konusunda kör olmak zorundalar, tarafsız olmak zorundalar. İnançlarını ve etnik kökenlerini belli edecek herhangi bir sembol, işaret giymemeleri, takmamaları gerekir. Bu Türkiye için değil, her demokratik laik rejimde bu böyledir. Bakın baştan söylüyorum. Devlet zaptiyelik yapmaz. Herkes istediği gibi giyinir, kuşanır, yer, içer. Oralarda, tabi az önce söylediğim sistemde, kadınlara şu kadar çocuk yapacaksın diye baskı da yapılmaz. Ama devlet adına egemenliği kullananlar, devlet adına hizmet sunanlar, eğitimde, yargıda, güvenlikte, yasamada, yürütmede tarafsız olmak zorundalar. Bunu ifade ediyorum. 'Efendim CHP türbana karşı.' Lafı tersinden anlama. 'Devlet zaptiye değil' diyorum. Ama demokratik, laik bir sistemi tahrip edecek, eğer bu yönde inanç yönünde, ya da etnik temelde bir devlet yapılanması oluşturması, hizmet sunmasına gidersen, bu sistem demokrasi ve laik bir sistem olmaktan çıkar. Orada da barış ve huzur olmaz."