Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 27.08.2016, 13:05
___EZEL___

Standard Felsefe

ÇİÇERO VE İDEAL İNSAN
Roma için ideal insan, konuşmasını bilen, aynı zamanda ahlaki erdemlere sahip olan dürüst bir insandır.
Böyle bir insan da ancak retorik ve felsefe ağırlıklı bir eğitim alındığında ve diğer bilim dallarından da bu iki bilimi destekleyecek şekilde bilgi sahibi olunduğunda ortaya çıkacaktır. Çünkü hümanist eğitim anlayışına göre bütün insani bilimler arasında doğal bir bağ vardır.
Bunu VİTRUVİUS şöyle açıklar:
"Evrensel bilgi, tıpkı insan bedeninin değişik azalardan oluşması gibi özel bilgi dallarının bir araya gelmesinden oluşur. İlk gençlik yıllarından başlayarak farklı bilgi dallarıyla eğitilen kişi, bunların hepsinde aynı temel taşların olduğunu ve bilgi dallarının karşılıklı olarak birbirini tamamladığını anlar, bu yüzden her şeyi daha rahat kavrar."
Hümanist eğitim anlayışının içeriği retorik ve felsefe başta olmak üzere, bunu destekleyici olarakta tarih ve hukuktur.
Neden Retorik?
Çünkü insan olmanın koşulu her şeyden önce konuşma yeteneği ile donanımlı olmaktır.
Stoa felsefesine göre insan diğer canlılardan konuşma yetisiyle ayrılır ve bunun sonucu olarakta uygar ve sosyo kültürel bir varlık haline gelmiştir.
Neden Felsefe?
Çünkü konuşma yetisine sahip bir insanın her şeyden önce doğru konuşması, bunun için de doğru bilgiyle yani bilgelikle donanması gerekir.
Bu yüzden bir hatibin aynı zamanda filozof olması gerekir. Bu ikisi birbirinden ayrı düşünülemez.
Bir filozof, filozof adını ancak düşüncelerini ifade edecek bir konuşma yetisine sahip oluşuyla hak eder.
Bu konuya devam edeceğim.
Selamlar iyi akşamlar.

Facebookta arkadaşlarım arasında yer alan,Emekli öğretmen Hüseyin hocanın yazılarını paylaşmak istiyorum.Felsefe konusunda bilmediğim şeyleri Hüseyin hoca sayasinde öğrendim.../

Geändert von ___EZEL___ (27.08.2016 um 21:54 Uhr). Grund: Böyle daha iyi