Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 29.08.2006, 14:18
Benutzerbild von peren
peren peren ist offline
Neuer Benutzer

Standard Hic Yasanmamis Özgürlüge Ait

79 Subatinda İran"da gerceklesen ve adına "islami devrim" denen o felakete dogru hızla sürüklenen 2500 yıllık bir uygarlıgın cöküsüne tanık olmak, bir ulusun daha yeni yeni filizlenen özgürlük umudunun ve onurunun ayaklar altına alınması, son derece acı bir deneyimler dizisini yasatmistir insana.
Peki, söyle gönlünüzce istediginiz müzigi, istediginiz yerde ve zamanda dinleme hakkından yoksun kaldınız mı?
Ya, esinizle (sevgilinizle, flörtünüzle demiyorum) elele sonbaharda bir orman yolunda yürümenize kimse engel oldu mu?
Güzelim yaz aylarının sıcagında denize mayo ile girdiginiz icin tekme - tokat bir araca bindirilip, günlerce hakarete ugrayacagınız gözalti hücresine atıldınız mı?
Kısa pantolonunuzla evinizin bahcesindeki cimleri bicerken, kendilerini sizin namus bekciniz olarak görenlerin saldırgan söz ve davranıslarına hedef oldunuz mu?
Kırk yılın bası canınız cektiginde iceceginiz bir yudum biradan yoksun kaldıgınız icin, evde bira yapmasını, votka damıtmasını ögrenmek zorunda kaldınız mı?
Evinizde ara sira oynadiginiz tavlanizi sömineye atip, müzik kasetlerinizi tavan dösemelerini söküp gizlediniz mi?
Peki ya bir gün acıik renk takım giysilerinizi giymenin, kravat takmanin yasak olabilecegini, kravatınızdan tutulup yerlerde sürükleneceginizi, düsünüzde görseniz inanır mısınız?
Ya da, kısa kollu gömlek ile (bayanlardan söz etmiyorum) dolastıgınız icin, güvenlik güclerince gözaltina alınacagınız aklınıza gelir miydi?
Ya siz bayanlar, yazın gölgede 40 - 45 derece sıcaklıkların olagan oldugu bir kentte dısarı gezmeye, alısverise cıkarken kalın corap, ayak bileklerine kadar uzun bir manto, sacınızın bir tek teli bir görünmeyecek sekilde basörtüsü takmak zorunda kalabileceginiz, hic aklınıza geldi mi?
Peki, ya miras hukukunda payınızın oglan kardesinizin payının yarısı kadar olabilecegi?
Esinizin cok eslilik hakkını kullanmayı aklından gecirebilecegi?
Tabii, bu sizi o kadar korkutmasin. İkinci ya da ücüncü kadını kendisine hak gören esiniz, yine de sizin "rızanızı" yani olurunuzu alma zorunda. Yalnız unutulmaması gereken bir kücük nokta var. Eger rıza göstermezseniz, evinizin reisi ailenizin karar vermede en yetkilisidir ve siz kocanızın sözüne (kararina) karsı gelirseniz, sizin olurunuzu isteyen etiniz, sizi yatakta yalnız bırakmaktan dövmeye, belki de bosanmaya kadar uzanabilecek bir dizi yaptırım ile düsüncelerinizin degismesine neden olabilir.
İste, Türkiye"de de bazılarının istedigi "İslamiyete dayalı düzen" esittir "Seriat"tan kücük bir kesit okudunuz...

Burada erkek olmalarina ragmen kadinin özgürlügü, carsafi ve kuma durumunu kadindan daha iyi anladigini sananlar var. Makaleler arkada kaldigi icin buraya yeni topic olarak aciyorum.
Buyrun beyefendiler kanitlarinizi bekliyorum islamda kadin erkek esitligini göz önüne seren.
Bende kendi kanitlarimi gösterecegim, en az 100 kez buraya yazdigim kanitlari.
Saygilar
Peren