Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 27.09.2007, 23:18
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kutlarım oldukça güzel ve değerli,

bir yazı.

Benim de istemim ve uzun bir süredir verdiğim uğraş senin savunmaya çalıştıkların.

Medeni, insani, uygar bir dili olan her insan ile her konu konuşula bilin meli, tartışılana bilin melidir.

Ancak insanlar konuşabilirlerse medeniyet, demokrasi oluşabilir. Ölçü, seviye, saygı ve sevgi temel olabilmelidir.

Ben burada hiç bir zaman cepheleşmeleri asla savunmadım, sevmem de bu tür soyutlamaları.

Bahsettiğim değerler oluşabilseydi, baskı kimden, kimlerden gelirse gelsin ortak bir tepki yaratılırdı.

Lakin bu sayfaların denetimi mümkün değil, aşağılarda Hacının bir tesbiti çok doğrudur, ipini koparan burada, aynı şahıs yada şahıslar birilerini aşağılayabilmek için binbir değişik rumuzlar ile (nick.) girip istediklerine ulaşabiliyorlar. Vaybee ye sorulunca bu şahısları el birliği ile deşifre yapalım açıklayın bu şahısları denilince çıt çıkmıyor, nedeni basit para davası, para göz olmanın aşağılık komplexi. Bir zamanlar birisi açıklamıştı buraya girrebilmek için her tıklamada bilmem kaç sent para kazanıldığını açıklamıştı. Sorun bu olunca bizler dipsiz kuyularda boğuşuyoruz.

Bir başka sorun beni denetliyebilecek görevli benim yazı ruhumu kavrayabilecek çapta ve eğitimde olabilmeli, olamıyorsa beni veya başkalarını denetleyebilmesi zaten abes ve absurttur.

Burada yapılabilecek tek bir şey var insanların sosyal eğ,limlerinden öte insani değerleri ön planda olabilmeli, bu başarılınca hangi kesimden olursa olsun o şahıslar soyutlanırlar. Ortak nokta bu forum sayfalarının bir cephe, bir arena olmasından öte karşılıklı görüş alış verişinin alanı olarak düşünülmeli. Buda haliyle seviye meselesi.

İnsanlar konuşamadan, tartışamadan nasıl birbirlerine tahammül edebilirler ki, nasıl kaynaşabilirler ki.

Türkiye toplumları daha birbirleri arasında mülakatın ne olduğunu bile tam olarak bilmiyorlar, acı ama gerçek bu.

Selamlar...