Thema: Kopftuch
Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 26.07.2004, 19:01
Benutzerbild von rastgele72
rastgele72 rastgele72 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Alimler ve yöntemleri

Alimler bir soruna yaklasirken nasil hareket etmisler ve ediyorlar diye düsündünüzmü hic?
Bir Misal:
Albert Einstein:
´´Bir problemi cözmek icin bir saat zamanim olsa, 45 dakikasinda soruyu anlamaya calisirim, 10 dakika cözüm yolunu düsünürüm, 5 dakikadada cözerim``...
Buradan cikaramamiz gereken özet cok net. Önce iyice düsün ve verecegin cevabinin neticesinden emin ol.
Bir islam alimi:
´´Bir Alime bir anne geliyor cocugu ile. Cocugunun hasta oldugunu ifade ediyor ve yardim talep ediyor. Alim cocugu inceledikten sonra, simdi gidip 40 gün sonra gelmelerini rica ediyor. 40 gün sonra Anne cocugu ile geldiginde Alim kendisine, cocugun probleminin sütten kaynakladigini, bundan itibaren süt icmemesi gerektigini vurguluyor. Anne hafiften sinirlenip Alime:
-Yahu Alim efendi madem sorun sadece süt idi, niye 40 gündür eziyet ettiriyorsun evladima?
diye sorunca , Alim:
-40 gün önce benim agzim süt kokuyordu, benim agzim süt kokarken, ben nasil inandirici olabilirdim?``
Buradan aldigimiz ders ne? Kendimiz tatbik etmedigimiz nasihatlari vermeye ve sadece laf gevezeligi yapmaya calismamaliyiz.

Sevgili gencler, bir hususu tartisirken yikici olmayalim, yapici olalim! Hakaret etmeyelim, saygili olalim. Sesi yükselterek degil, bilgi ile ikna edelim. Din herkesin dini ama tatbikte ve yorumda herkesin dini. Kuralda ve yasada ise Allah ve peygamberinin dini!
Dogruyu olusturmaya degil, bulmaya calismaliyiz. Daha acikcasi, herseyi kendimize uydurmaya degil, dogruyla hayatimizi özdeslestirmeye calismaliyiz.
Lütfen bilgisi olmayanlar din hakkinda yorum yapmasin, zaten dinimizi kötülemek icin firsat kollayanlar oldukca fazla...
Saygilar