Thema: Psychologie
Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 19.11.2003, 20:52
Benutzerbild von xxmuskalixx
xxmuskalixx xxmuskalixx ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kollektiver Traum...

Ne günler yaşıyoruz!!! Yazarlarımız neleri yazıyor, gazetelerimiz neleri haber yapıyor....TIKLAYIN, okuyun....

İSTANBUL 04.11.2003
Prof. Dr. Türker Alkan oğlu Özgür"ün saçlarını keserken gördüğü rüyanın dört kişi tarafından görülmesini Radikal Gazetesi"ndeki köşesinde yazdı.Hürriyet gazetesi de bu makaleyi bugün sütunlarına taşıdı, rüya tabircisi ve www.tabirci.com"un genel koordinatörü ile görüşüp rüyayı yorumlattı

RADİKAL"DEKİ MAKALE

Özgür"ün saçları / Prof. Türker Alkan

Oğlum Özgür üniversitenin üçüncü sınıfında öğrencidir. Geçenlerde bir rüya gördü: Bir hayli uzun olan saçlarını kesiyordu rüyasında. Sıradan bir rüyaydı, önemsemedi.

Okula gitti. Öğretmenlerden birisi Özgür"ü görünce heyecanla yanına geldi, "Aman Özgür" dedi, "dün gece seni rüyamda gördüm, saçlarını kesiyordun!" Çok şaşırdı Özgür, "Allah Allah" dedi, "hocam, ben de aynı rüyayı gördüm!"

Biraz olağandışı bir durumdu tabii. Özgür eve gelince eşime bu şaşılası rastlantıyı anlattı, Nermin daha da şaşılacak bir şey söyledi: "10 gün önce ben de aynı rüyayı görmüştüm!"

"Nedir bu, korku filmi gibi bir şey" diye aralarında konuşmaya başladılar. Sonra Özgür"ün kuzenine telefon edip olayı anlattılar. Özgür"ün kuzeni, işi daha da karıştırdı, "Bir hafta önce ben de aynı rüyayı görmüştüm," dedi.
Ve iş burada da bitmedi.

İki gün önce Özgür aynı rüyayı tekrar gördü. Bütün bu olup bitenlere ne demeli, bilmiyorum. Rüya tabirinden hiç anlamam. İşin o yanına girmeyeceğim. Ama sorgulanması gereken başka yönler var sanıyorum.

Birincisi şudur: Bu olayda adı geçen kişilerin yalan uydurup, başkalarını kandırmaya kalkışmaları için hiçbir neden yok. O kişilerin o rüyaları gerçekten gördüğünü varsayabiliriz.

İkincisi: Bu insanların 10 gün içinde aynı rüyayı görmeleri, istatistiksel olarak "normal" sayılabilir mi? Şans eseri, rastlantısal olarak gerçekleşme ihtimali nedir? Sıfıra yakın olmalı. O halde, açıklama olarak "şansın dışında" bir neden aranmalıdır.

Üçüncüsü , gördüğümüz düşleri genel olarak sabaha unuturuz. Bu olaydaki insanların hepsinin düşlerini anımsamasında da dikkati çeken bir yan bulunuyor.

Dördüncüsü , ortada insan psikolojisini ilgilendiren, rastlantılarla açıklanamayan bir olay vardır. Peki, mevcut psikoloji dallarından ve kuramlarından hangisine başvurulabilir?

Hiçbirine. Freud"un "Rüya Tabirleri" adlı kitabı da dahil olmak üzere bu gibi konularda insanlara yardımcı olmak için geleneksel bilim anlayışı tarafından ortaya konmuş ciddi çaba yoktur. (Belki ortodoks olmayan Carl Jung"u bu genellemenin dışında tutabiliriz). Anlattığım olaya benzeyen ve rastlantıyla, yanılsamayla veya sanrıyla açıklanamayacak olaylar aslında günlük yaşamımızda o kadar sıklıkla karşımıza çıkıyor ki. Çoğu zaman, dünyayı algılama biçimimize ve önyargılarımıza aykırı olduğu için bu olayların farkına bile varmıyoruz. Farkına vardığımız zaman da, yüzeysel bir açıklamayla konuyu kapatıyoruz.

Oysa buna benzer "olağandışı" denebilecek olaylar (ki aslında pek de
"olağandışı" sayılmazlar) evrenin gizemlerini anlamamız için gerekli olan anahtarları taşıyor olabilirler. Nasıl bir paradokstur ki, insan en meraklı olması gereken noktada, en duyarsız, hatta olumsuz tavrını takınabilmektedir.

Bilim adamları, aydınlar ve sıradan insanlar, buna benzer olayları araştırmak ve tartışmak bir yana, gündeme getirmeyi ve sözünü etmeyi bile bilime saygısızlık, çağdışılık, hatta bir çeşit yobazlık sayıyorlar.
Sonra da dönüp pozitivizmi eleştiriyorlar. Aslında pozitivizm hepimizin kanına işlemiş, farkında değiliz.

HÜRRİYET"İN HABERİ

Aynı rüyayı 4 kişi gördü

Prof. Dr. Türker Alkan"ın oğlu Özgür"ün saçlarını keserken gördüğü rüyanın dört kişi tarafından görülmesini rüya tabircisi Yusuf İnan, ??Özgür, gıpta edilecek konumlara gelecek?? şeklinde yorumladı. Dört kişinin aynı rüyayı görmesini Türker Alkan önceki gün Radikal Gazetesi"ndeki köşesinde yazdı.
Rüyasında uzun olan saçlarını aynanın karşısında keserken ve kestane rengi saçlarını siyah olarak gören Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü 3"üncü sınıf öğrencisi Özgür Alkan, ertesi gün okula gittiğinde aynı rüyayı öğretmeninin de gördüğünü söylemesi üzerine büyük bir şaşkınlık yaşadı. Okula gittiğinde fazla diyaloğu olmayan öğretmeni, Alkan"ı durdurup ??Özgür seni rüyamda gördüm, Saçlarını kesiyordun?? dedi.

Akşam annesine durumu anlattığını aktaran Alkan, annesinin de aynı rüyayı on gün önce gördüğünü söylemesi üzerine şaşkınlığının daha da büyüdüğünü söyledi. Alkan, rüyasını ve karşılaştığı durumu kuzenine anlatmak için aradığında, kuzeninin de aynı rüyayı gördüğünü söylemesi ise Özgür Alkan"ı şok etti. Özgür Alkan, rüyayı babası Prof. Dr. Türker Alkan"a anlattığı zaman ise Tüker Alkan"ın ??Hayatta neler oluyor, gizemli bir olay?? şeklinde tepki verdiğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz rüya tabircisi ve www.tabirci.com"un genel koordinatörü Yusuf İnan, Özgür"ün rüyasının gıpta edilecek kadar güzel olduğunu belirtirken, ??Bu rüya Özgür"ün yüksek mevkilere geleceğini işaret etmektedir?? şeklinde yorumladı. İnan, ??Özgür, saygın, sözü dinlenir ve makam sahibi bir insan konumuna gelecek ve itibarı artacak?? dedi. Özgür"ün bir seyahate çıkacağını ve o seyahatın manevi yaşantısında önemli izler bırakacağını da aktaran İnan, rüyanın birden fazla kişi tarafından görülmesini ise, ??Bu durum yapılan tabirin mutlaka ve en kısa zamanda gerçekleşeceğini göstermektedir?? diye yorumladı.

Kaynak: <a href="redirect.jsp?url=http://www.netgazete.com
" target="_blank">http://www.netgazete.com
</a>