Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 18.05.2007, 01:06
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Kısa bir ek.

"Ne Hıristiyan, ne Musevi ne de Müslüma-nım, ne Hindu, ne Budist, ne Sufi veya ne de Zen. Ne bir din ne de bir kültürel sistem. Ne Doğu"danım ne Batı"dan, ne de denizden veya topraktan, ne et kemik ne de ruhum, ne hava, ne su, ne ateş ne de toprağım.

Yokum, ne bu ne de öteki dünyada, ne Âdem ve Havva"dan geldim ne de herhangi bir yaratılış hikâyesinden. Yerim yersizdir, izsizli-ğin iziyim. Ne vücut ne de ruh!

Ben sevgiliye aidim iki dünyayı bir gören ve o bir çağın ve bilgi, ilk, son, dış, iç, sadece nefes alan bir insan."(*) Mevlânâ.

Din politize edilince Mistizmin huşu duygularından kopar, katı, batıl, keskin, düşmanlaşabilen bir görüntüye ve muhtevaya girer.

Parelel toplulukları yaratır radikalleşmiş, politize olmuş İslam yada böyle bir görevi kendisine üstlenmiş dinler, ama şu an dünyada ki görüntü İslamda. Almanya da bulunan Türkiyeden getirilmiş yüzlerce imamın iş yerinde neler yaptıklarının ne denetimi yapılabilir, nede buna sivil yasaların güvencesinde yapılmasının bile İmamlar tarafından kabulü görür, ama mutlaka denetlenmelidirler İmamlar. Din gizli, kapalı kapılar ardında oluşturulmamalıdır. Hele, hele küçücük, gencecik çocuklarda çok daha dikkatli olunmalıdır. Boşuna değildir hep çocuklardan ve gençlerden seçilmesi intihar bombacılarının.

Anadolu İslamı ne zaman ki Bektaşi kültürünü ve geleneğini zedeledi, sürgüne gönderdi, yok etmeye çalıştı, o güzel İslami değerler ve insani ilişkiler ortadan kayboldular.

Ne demişler ne ekersen onu biçersin.

Tekrar selamlar, kendine iyi bak enis dost.