Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 23.05.2007, 00:22
Benutzerbild von roman
roman roman ist offline
Neuer Benutzer

Standard Okuduklarına ben de inanmıyorum.

En azından Kuran İslami elitlerin elinde bulunmakta. Bir M. Luther girişimi İslami kesimden bir türlü çıkamamasının bana göre nedeni Anadolu İslamının zorla bitirilmesidir.

Kuranı okuyan kesim İslami denetleyeci kesimdir. İnançlıların korkmadan, eleştirel ve sorgulayıcı olarak okuma şansları ne eğitim olarak, ne sosyal olarak, ne psikolojik olarak bulunmamakta.

Bir an için şu sayfalarda oluşan din tartışmalarına bakalım. Tek kelime ile SAVAŞ.

Bu tür bir ortamın bile doğması ve bu tür ortamların zümreler bulması başlı başına o dinin muhtavasına ait bir çok belirtiler bırakır.

Ben bir Budist, Hıristiyan ve Hıristiyan kökenli, yada doğa dinlerine ait sitelerde, yada başka dinlerin forumlarında bu tür ortamlar oluşabileceğine asla inanmıyorum.

Yukarıda ısrar ile değindiğim Arap egemen erkek kültürünün tüm yansımasının kökenini Kuranda bulmak mümkündür.

Ben sunni bir ailenin ferdiyim ve oldukça büyük bir sülaleye aitim ve o kadarda dinine bağlı bir topluluktur. İslami kültür ile yetiştik, ama sorgulayıcıydık. Ne zaman ki kuranı okudum tüylerim diken, diken oldu, hem çok büyük bir öfkeye kapıldım, hem irkildim ve ürktüm. Ama neden İslam aleminin böylesine yoksul, cahil, ilkel ve paralel topluluklar oluşturduklarınıda anlamış oldum.

Kadının özgür olmadığı hiç bir sistem gelişemez, mutlu olamaz. İslam buna istenildiği ölçüde izin vermiyor, haliyle bu dünyaya canlı veren ana, yada kadın, ne eğitimini, ne kişiliğini tamamlayabiliyor, nede sivil bir hukuksal güvenceye sahip.

Bu tür bir kadın nasıl bir çocuk yetiştirebilir, hangi eğitimi ve sevgiyi ve kişiliği verebilir çocuğuna???

İslami topluluk Maço topluluğudur. erkek topluluğudur. İslami bu ilkel çevre asla ellerinde bulunan bu egemenliği ne kadınlarına, ne kızlarına vermek istemezler.

Bir toplumun yarısı, bir diğer yarı tarafından baskı ve zorbalık altına alınırsa o toplum tehlikelidir, çünkü kökten ŞİDDET toplumudur.

Anadolu İslamı kendi ölçülerinde, Bektaşilik, Mevlevilik, Yesevilik, Bedrettenlik ile İslamın Reformunu yaratabilmişlerdiler.

Artık o İslam bulunmamakta.

İslam politize olmuş, şiddete tapmış ve tapan bir din muhtevasındadır.

Kurana bire bir uyan durumunu uyguladığını savunmaktadırlar tüm şiddet yanlısı İslami örgütler.

Bir din kitabı bu kadar çok şiddet yazarsa içinde elbet bu yüzyılda bile kafa kesen ulemaları bulunacaktır.

İslamı yer yüzünden yok edemiyeceğimize göre, en azından İslami aydın konumuna gelenlere yardımcı olmak gerekir.

Selamlar.