Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 14.01.2004, 02:11
unknown

Standard o.T.

ben ilahi adaletin her zaman ve her yerde tecelli ettigine veya edecegine inaniyorum. ancak senin anlattiklarindan degisik bir sanaryo ortaya cikiyor... iblisin isyan ettigi icin lanetlendigi kendin yaziyorsun ama hemen akabinde onun aslinda ilahi gerceginin bir kutbunu temsil ettigini de kaydetmeyi ihmal etmiyorsun... yine insanlarin secimlerinde hür oldugunu, ama bütün gelismelerin peygamber ve seytan arasinda aksettigini belirtiyorsun. bu nasil hürriyet ki, eli ayagi bagli olsun? tahminime göre yazdiklarina ya kendin inanmiyorsun, veya konuyu tam olarak, en azindan ikna edebilecek kadar ihata edebilmis degilsin. iki ihtimalde de saglikli sonuc beklenmez degil mi?

ayrica cercevesinden koparilmis, bir basina daha farkli manalandirilabilecek ifadelerin dikkatle ele alinmasi gerektigini zannediyorum... (imam-i gazali)nin (TEVHID i IBLIS den Ögrenmeyen ZINDIK tir) dedigini yaziyorsun. sayet gercekten ona ait ise ne anlamda ve baglamda söylenmis hicbir bilgi aktarmiyorsun... mesela: (terbiyesizligi en iyi terbiyesizden ögrenirsiniz) deyimine müsavi bir ifade olabilir, veya: izahi pek mümkün olmayan konulari bazen tersine ele almak kolaylik saglayabilir ve mesela (ask nedir?) sorusu (nefret degildir) gibisinden yanitlanabilir, ki (imam-i gazali) konuyu böyle ele almis olabilir. senin getirdigin anlamsa tamamen farkli; adeta (siz gelin de gercek tevhidi, islam davasini iblis de görün) der gibisin. bu ifadenin (islam davasi)na göre hicbir tutarli yönü olmadigini vurgulamama gerek var mi?

referans olarak gösterdigin eserleri tanimiyorum. iyi, güzel, faydali olduklarina inanirim. yalniz onlar cok kücük, hatta eliter bir kitleye hitap ettigi icin titizlikle incelenmesini tavsiye ediyorum. bu konularda fikir yürütmek birazda kil yarmaya benzer. sen, ben veya baskalari bir kili diyelim ki ikiye, hadi cok zekiyiz ya, dörde, bese bölerken, (imam-i gazali) ve (ibn-i arabi) gibileri bunu kirk, elli bine kadar cikarabiliyor. yani diyecegim su ki, onlarin gibi kas yapalim derken hem gözümüzden, hemde imanimizdan olmayalim.

aklima gelmisken, bir anektot aktarayim... adamin biri kalabaligin icine dalmis ve söyle haykirmaya baslamis: (mümin kardeslerim, beni dinleyin! hepinizin tanidigi filanca mübarek zat su ölcüyü koymustur: namaz kilmayiniz!). tabi hemen ortalik (nasil olur?) gibisinden karismis, tartismalar, kavgalar falan filan. ama daha sonra ortaya cikarki, o zat gercektende (namaz kilmayiniz) demis ama sunu ilave ederek: (eger sarhos iseniz).

saygilarla, vesselam.