Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 19.04.2008, 13:36
Benutzerbild von 1insanol
1insanol 1insanol ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard 600 bin Amerikan askeri kafayı yedi

ABD’de yapılan bir araştırmada, Irak ve Afganistan’da görev yapan Amerikan askerlerinden 300 bininin ruhsal sorunları, 320 bininin ise kafa travması yaşadığı belirlendi.
Araştırmanın yöneticilerinden Terri Tanielian, “Irak ve Afganistan’da ulusumuz için görev yapan bu kadın ve erkeklerin karşı karşıya olduğu büyük bir sağlık krizi var” dedi.
ABD’de yapılan bir araştırmada, Irak ve Afganistan’da görev yapan Amerikan askerlerinden 300 bininin ruhsal sorunları, 320 bininin ise kafa travması yaşadığı belirlendi. Amerikan düşünce kuruluşlarından RAND Corporation’ın yayımladığı “Savaşın Görünmeyen Yaraları” başlıklı araştırmaya göre, söz konusu Amerikan askerlerinden yalnızca yaklaşık yarısı tedavi gördü. Araştırmada, yüzde 18,5’inde ya da yaklaşık 300 bininde travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon görüldüğü, yaklaşık yüzde 19’una tekabül eden 320 bin askerin de olası kafa travması yaşadığı belirtildi.
Hem kafa travması geçiren, hem de travma sonrası stres bozukluğu ve depresyona yakalananlardan yalnızca yüzde 7’sinin bu durumu bildirdiği ve kafa yaralanmalarında yüzde 43’ünün bir doktor tarafından bakıldığı kaydedilen raporda, geçen yıl ruhsal sorunları olan askerlerden ise yalnızca yüzde 53’ünün yardım istediği kaydedildi.
Raporda, askerlerin yardım istememesinin, bu tür sorunları olduğunun ortaya çıkmasının kariyerlerini zedeleyeceği ya da aile ve arkadaş çevrelerinin kendilerine yardım edeceği inancı gibi çeşitli nedenleri bulunduğu ifade edildi. AND’ın araştırmasında, travma sonrası stres bozukluğu ve depresyonun daha çok kadınlarda ve yedek askerlerde görüldüğü kaydedildi. Araştırmanın yöneticilerinden Terri Tanielian, “Irak ve Afganistan’da ulusumuz için görev yapan bu kadın ve erkeklerin karşı karşıya olduğu büyük bir sağlık krizi var” dedi. Tanielian, buna karşın askerlerin ruhsal sağlık sorunları için uygun ve etkili tedavi görmemelerinin, gerek kendileri, gerekse ülke için uzun dönemde sonuçları olabileceğine dikkati çekti. (a.a)
---------------------------------------
Baskan Busch sendromuna dücar oldular:-) darisi digerlerinin basina...