Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 20.05.2014, 10:55
Benutzerbild von 1978salih
1978salih 1978salih ist offline
Erfahrener Benutzer

Beitrag tesekkürler benek hanim , beni sereflendirdiniz!!

Bi ismi allah i rahman i rahiim !

konuya söyle girmek istiyorum : KURAN SADECE MÜSLÜMANLARIN KITABI DEGILDIR !!
MUSA NIN VE ISA NIN DA KITABI KURANDA MEVCUTTUR!!
zebur tevrat ve incil in kanun ve hükümleri kuranda mevcuttur !

bunu lütfen önce göz önünde tutunuz sayin benek hanim !!
Hiristiyanlar da ve Yahudiler de bu hükümler aynidir degismez !!
Ama lütfen rica ediyorum , asagidaki cevabimi okuyunuz ve sorulariniz cevaplandirilmamis olursa lütfen , sorunuzu esirgemeyin.

ben sadece islamin gercek manada anlasilmasini savunmaktayim, hic bir sekilde dünyevi beklentim cikarim olmaksizin !!

ACIKLAMALAR ve Benekalice icin CEVAP !!!!

Kendilerine, alim diyen ve dedirten zalim Müslümanlar; “kuranı siz anlamazsınız, onu ancak peygamber ve onun mirasçıları olan alimler açıklar, siz bunları uygulayın yeter!” diyerek, müslümanın kuranla irtibatını kesince bu sadece dinin yaşanamamasının küçük bir örneği oluyor.

Iste bunun icin Kurani lütfen kendiniz elinize aliniz ve salim bir kafayla gercekten anlayarak okuyunuz !!

Kuran’da bu suç ve cezaları gibi konular ile başka konularda, tek yada birden fazla ayetlerle fakat topluca (BÜTÜN AYETLER BIR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK) değerlendirilerek hüküm konulur. Bir konu hakkında ne yapılması gerektiği ayet yada ayetlerle bildirilir. Uygulama mevcut ayetlere göre sürdürülür.

Bakara (2) 178 - Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uyması, ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsa, artık ona acı veren bir azab vardır.

Bu ayetten sonra da hala içine sindiremeyen, bu uygulamayı hala kabul edemeyenler olmalı ki bu defa sadece iman edenlere değil, temiz, samimi akıl sahiplerine seslenilerek kısas şekline itiraz etmemeleri, kendileri anlamasa da onda hayat olduğunu belirten ayet gelmiştir.

Bakara (2) 179 - Ey temiz akıl sahipleri! Kısasta sizin için bir hayat vardır. Ümit edilir ki, korunursunuz.

Gerçekten de İslami otorite tarafından kısas, suçlunun durumuna bakılmaksızın uygulandığı zaman, başka kimselerin eli kana bulanmadan suçun sahibi yok edileceğinden, ölenin tarafından olabilecek kinleşmeler ve kan davası vb. olaylarda önlenmiş olacaktır.

Dolayısıyla, Kısas hükümleri Muhammed peygamber zamanında da çekirdek hükümlere göre kişinin, mevkisine ve konumuna bakılmaksızın işlediği suçun cezası (af edilmemişse) cana can ile, göze göz ile, buruna burun ile, kulağa kulak ile, dişe diş ile ve yaralamalara karşı kısas olarak veriliyordu. Özetle KISAS kimseye ayrıcalık tanınmadan suçlunun kendisine uygulanıyordu.

Buraya kadar olanı özetlersek, Musadan beri uygulanmakta olan kısas hükümlerinde değişiklik yapılmadan kuranla da devam edilmiş, itiraz, tereddüt yada önemli buldukları asıl suçlu yerine önemsiz buldukları köle,kadın gibi başka insanların kısas edilmesi istemi reddedilmiş ve uygulama bu şekilde devam olunması istenmiştir.

Maide (5) 45 - Onun içinde (Tevrat'ta) onlara, cana can ile, göze göz ile, buruna burun ile, kulağa kulak ile, dişe diş ile ve yaralamalara karşı kısas olduğunu yazıp farz kıldık. Kim onu bağışlar da (kısas hakkından vazgeçerse) artık o kendisi için (günahlarına) kefâret olur. Ve kim, Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, o taktirde işte onlar, onlar zalimlerdir. (iniş_112)

SONUÇ: işte bütün bu ayetlerle yukarda anlattığım gibi, tevrattan bu tarafa uygulandığı gibi bu gün de kısas kim suçlu ise ona uygulanır. Af edilirse affeden için daha iyi olur. Ama affetmez ise kısas ille de suçlu kimse (özel durumuna bakılmaksızın)ona uygulanır.

Bir Allah düsün! özgürlügü emreden !cahilligi red eden !
Bir Allah düsün! bazi seyleri senin suanki aldigin nefesin oranina göre atmosferi ölcen bicen !
Bir Allah düsün! Hayatta olan her seyin tekrar kendisine gelmesini isteyen !!

Ve bir Allah düsün ! Bagislayan Esirgeyen Affeden !!

Insanlara Serefin en güzeli olan akli veren.

ve her defasinda akil ile hareket edilmesini öneren !!

Selam ve Selametle -- Insaallah akil sahipleri konuyu anlamistir !!

Dip not: hala aciklik getirmedin diyenler olursa : BAGISLAMAK AFFETMEK DAHA HAYIRLIDIR !!

ÖLDÜRMEYIN KI SUCLU DURUMA DÜSMEYIN !!

AFFEDIN KI SIZDE AFFOLASINIZ !!

daha ne diyebilirim ki !! Akil sahipleri gercekten anlar !

AYETLERIN DISINA CIKMADAN ACIKLAMALAR BENCE DAHA HAYIRLIDIR ; GERCEKLERIN KURANDA YAZIYOR OLMASI , BENIM BU GIBI SORULARA KESINLIKLE TEREDDÜTSÜZ CEVAP VERMEMI SAGLAR!!

MÜSLÜMAN BAKAR KÖR OLMAK TAN VAZGECMELIDIR !!

KARDESLIK VARKEN DÜSMANLIK YAPMAK BIR INSANA YAKISMAZ !!

ALLAH KATINDA HER INSAN AYNI DEGERDEDIR !!
SADECE IMAN VE IFALARI INSANLARI DAHA YÜCELTIR !!

IMAN SAHIBI BIR HIRISTIYAN DA OLSA YAHUDI DE OLSA MÜSLÜMAN DA OLSA ; ONUN DEGERINI ANCAK VE SADECE ALLAH DEGERLENDIRIR !!!

MÜSLÜMANI DA ASAN KONU : DIGER BIR INSANI YARGILAMAKTIR !!

BENIM ICIM TEK HÜKÜM VERICI ALLAH TIR !! EN HAYIRLI OLAN ISE ZALIMI ALLAH A SIKAYET ETMEKTIR !!

IMAN SAHIBI SABREDER !! ALLAH EN IYISINI BILIR !!

Zitat:
Zitat von benekalice Beitrag anzeigen
Kuran'in seriat kanunu bu durumda o kisiyi öldürmeyi emrediyor.

Zamanimizdaki bireysel düsünce ve din özgürlügüyle bagdasmasi nasil ozaman?
(bu arada altini cizeyim: Ben bireysel düsünce ve din özgürlügünü cok önemli bir insan hakki olarak görüyorum.)

Burada, bana saldirmadan önce, Müslümanligi iyi bilen arkadaslarin buna bir aciklama getirmesine sevinirim. Ben cünki kimseyi öldürmeyi emretmedim, ayrica bu haberi kendim yazmadim.

Burada örnegin en basta SALIH nickli user, seriat'in, yani seriat kanunlarinin, Müslümanligin ayrilmaz parcasi oldugunu söylüyor. Onun düsüncesini, aciklamasini bu konuda almak isterdim.

Geändert von 1978salih (20.05.2014 um 11:03 Uhr).