Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 26.09.2003, 19:03
Benutzerbild von kardelencilesi
kardelencilesi kardelencilesi ist offline
Neuer Benutzer

Standard Islam"in ilme bakisi

Posh arkadasim uzunca yazmana ragmen yazini okuma liyakatinde bulundum, cünkü mürekkeb yalamisa benziyorsun, en azindan yazindan bu kanaate vardim, fakat Islam üzerine yazmana ragmen Islam’in ana kaynaklari olan Kuran ve Hadislere niye bakmadigini sormak isterdim, cünkü insan birsey hakkinda bir bilgi edinmek istiyorsa o seyin veya sahisin bu konu hakkinda ne dedigine bakar, bu da Islam dini olgusunda Kuran ve Hadisdir. Kurani acttiginda nice yerlerde Tabiatdaki olaylara isaret edilerek „düsünmüyormusunuz, der almiyormusunuz“ ikazlar veya motivasyonlarinin yapildigiyla karsilasiriz,bunun haricinde Islam, Kainat yaratilmis bir kitaptir ve Kuran’da vahy edilmis bir kainattir demekle Kainat ile Kuran’in birbirine tercüme olduklarini ve birbirlerinin ayinesi olduklarini söylüyor. Bu gercegi söyleyen ve isaret eden nice Hadisler ve Ayetler vardir. Inanan insanlar herseyin yaraticisi olarak Allah’i görüyor ve O’nun yarattigi herseyde onun Esmasinin (Isimleri) mevcudiyetine sahid oluyorlar. Simdi derin teolojik anlatimlara girmeden söyle bir örnek vermekle yetinecegim bir resim ressama isaret ettigi gibi yaratilmis olan hersey kainatda mevcut olan ve zaman mekan kanunlari gecerli olan kainatin disindaki varliklar bile Allah’in El-Halik ismine (Yaratici sifatinin) isaret etmektedir. Bundan dolayida ilim/bilim insani Allah’tan uzaklastirir düsüncesi pek dogru degildir, hatta bu baglamda Albert Einstein bile „dinsiz ilim kör, ilimsiz din ise topaldir“ demistir!
Simdi tabii bugünlerde ilim diye yutturulmak istenen cok sey var ki bunlar faraziyelerden (Hypothese) baska bir sey degildir. Bu faraziyelerin ispati hic bir sekilde mümkün degildir,olsaydi sayet kanun olurdu, faraziye degil. Bir de bazi ilim dallarinda bazi ana kabuller var yani felsefi düsünceler var, ve bu felsefei altyapiya sahib olan ilimlerde maalesef gercek bir ilmi hürriyetden bahsetmemiz mümkün degildir, aynen Evrim faraziyesinde oldugu gibi. Tabiiki koca koca ilim/bilim adamlari „minareyi calan kilifini uydurur” atasözümüz misali güya ilmi ispatlarla ve –kabuller (Pseudeowissenschaftliche Annahmen) bunlari bir gercekmis gibi göstermeye calismaktalar maalesef.