Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 04.10.2005, 11:18
Benutzerbild von kolaygelsin
kolaygelsin kolaygelsin ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ramazan ayı ve üstünlüğü

Efendim, malum olduğu üzere, Ramazan ayı yarın başlıyor. Bu akşam teravih namazını kılıp, sahura kalkacağız. İnşaallah yarın da oruçlu olacağız.
Peygamber efendimizin, Ramazan ayının faziletini bildiren hadisi şeriflerinden bazılarını faydalı olur düşüncesiyle arz ediyorum.

"Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin [Kadir gecesinin] hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır." [Nesai]

"Ramazan ayı gelince, "Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek" denir.) [Nesai]

"Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder." [Taberani]
"Ramazan gelince, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder." [Deylemi]
"Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur." [Taberani]

"Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir." [İ. Mansur]

"Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennemden kurtuluştur." [İ. Ebiddünya]

"İslam, kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir." [Müslim]

"Allahü teâlânın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrası, ancak oruçlular içindir." [Taberani]

Günahların affedildiği, rahmetlerin bol olduğu bu ayın bütün müslümanlara bereketler getirmesini Cenab-ı Haktan diliyorum.