Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 21.11.2012, 15:38
Benutzerbild von Der_Levantiner
Der_Levantiner Der_Levantiner ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Aslinda dizi bakmak yerine spor yapmak, kitap okumak, esle dostla bir yemek yemeye ya da tiyatroya, belkide sinemeya gitmek bende daha akil karidir.
Ancak itiraf ediyim ki su siralar bende vaktim oldugunda baktigim diziler var.

Annemle beraber seyretmenin "adet" haline geldigi bir dizi var o da "Kuzey ve Güney"

Annem bu kardeslerin annesi olan Handan Tekinoglu'nu hep hakli görüyor..
Ben kimi zaman Kuzey'e kimi zaman da Güney'e hak veririm. Kuzey'e baglama caldigi ve "sanatsal" tarafini da gösterdigi icin biraz Güney'e ve akilli, kararlari, disiplinli, prensipleri ugruna hemen hemen herseyi yapan calisip cabalayan Güney karakterini de güzel buluyorum.
Baris Hakmen karakterini de güzel buluyorum. Caliskan, zeki bir isadami ve "otoriter" bir anneye iyi bir evlat ve gerektigi zamanda iyi bir es..

Haa begenmedigim karakterler hangisi? Dogrusu Zeynep'i hic begenmiyorum ve onun bu dizide ve dünyada ki rölünü her zaman sorguluyorum. Bir kadin kendini sirf cinsellige indirgerse beyni yerine sirf bacaklarini calistirirsa, ki bunlardan coook var, tonlarca var nefret ediyorum. Böyle bir kadinla ömür mi gecer Allah askina?

Bir de su Cemre'ye gicik oluyorum. Ya kizim sen aptal misin nesin? Baris Hakmen gibi yakisikli, seni seven, müthis varklikli birisi senin kismet kapini caliyor sende Kuzey'de Kuzey diye tuturuyorsun. Buna cidden gicik oldum. Kuzey'in yerinde yeller essin. Sev seni seveni Hak İle Yeksan ise sevme seni sevmeyeni Mısır'a Sultan ise. Bu kadar basit...

Zeynep'i Türk toplumdaki bayanlarin büyük bir kismini malesef temsil ettigi icin ve Cemre'yi de malesef hayal ve gerceklerle hic bir alakasi olmayan bir karakter oldugu icin sevmiyorum.
Ben yapimcilarin yerinde olsam, Kuzey'e hala baglama caldirtirdim, ama güzel türküleri, ve Cemre'yi de Baris Hakmen ile mutlu bir evlilik sürdürtürdüm.. Bundan dogacak bunalimlar da zaten diziye yeni malzeme olur...

Ikinci sevdigim dizi ise "Sefkat Tepe" Aslinda Samanyolu TV ilk görünüste benim "ideallerime" aykiri geliyor gibi görünsede, yine de yigidi öldür hakkini yeme derim...

Bu diziyi niye seviyorum. Serdar Mert karakterini begeniyle izliyorum.. Adi gibi Mert birisini canlandiriyor ancak CCK diye adlandirilan PKK'yla mücadele de cok ilkel bir propanda yürütüyorlar dizide. PKK'lilerin irkciliga gecislerine en cok karsiyim ama itiraf etmem gerekir ki, bütün meclis disi siyasi yapilanmalar icinde "dev-sol"culardan sonra en akademisyen grup PKK'lilardir... Benim tanidigim ülkücüler akademisyen olsa da malsef genel anlamda ülkücülerin kültür seviyesi biraz düsük. Hizbullah'cilar Ibda-C'liler kültür seviyesinde en az bilgi sahibi olan kesim..

Heeeyt Aaaaallllahhh be, gene nasil bir yorum yapmisim. Sanki dizi elestirmenligi degil de toplumsalsal elestiri yapiyorum

Sonra hangi diziyi izliyorum? Simdi yeni bir dizi cikti Ekip1 adinda, o da Samanyolu TV'de yayinlaniyor... Su siralar onu izliyorum, dünkü bölümü de güzeldi.. Suriye'yi sadece böyle öcü gibi göstermeseler daha da inandirici olurdu.. Ve Samanyolu'nda taktir etmem gereken bir husus daha var.
Tabanini Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarina küstürmek degil baristirmak istiyorlar. Atatürk'ün resimlerini ve sözlerini cogu kez söylüyorlar ve gösteriyorlar...

Baska da bir dizi izlemiyorum. Zaten bunlari izlerken, icimin derinliklerinde kirintilari hala var olan o solcu dünya görüsüm isyan ediyor ve bu burjuvazi pisliginden uzak durmami tembih ediyor..

Kendilerini "modern ve cagdas" olarak lanse eden TV'lerden yapimlarinda malesef bu cagdasligi göremiyorum. Cagdaslik dövme yaptirmak degil, pieppieep tonla konusmakta degil, sacini sariya boyamak mini etek giyinmek hic degil. Cagdaslik reytinglere degil de milletin cikarina bakarak harekete gecmektir. Insanlari sirf tüketime ve özentiye yönlendirmek cagdaslik degil... Cagdaslik onurlu ve dürüst bir durustur.. Aklin yolu birdir. bu yol tasli da olsa aklin yolu oldugu icin gidene cagdas derler. Bu yolda "bir" basina bile kalsa, ve reytinlerde "sifiri" bile harcasa...

Ama Türk medyasi ne ki prodüksüyonlari "o" olacak?

Basimiza simdi de Acun Ilicali'yi cikardirlar. Hülya Avsar'in erkek yansimasi.. Tiksiniyorum, igreniyorum bunlardan. Haaa bir de Abdullah Bazencir'den ve onun "her konusu" töre olan bu sahistan.. Abdullah Bazencir'de nam-i diger Mahsun Kirmizgül....

Geändert von Der_Levantiner (21.11.2012 um 15:59 Uhr).