Thema: sanal dunya
Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 22.04.2010, 16:40
Benutzerbild von NadirKacan
NadirKacan NadirKacan ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard sanal dunya

SANAL DÜNYA
SANAL DÜNYA “Slm”… Aman Allah’ım ‘e’ ve ‘a’ ya ne oldu?! Şimdi ben yukarıda ‘salam’ mı yazdım yoksa ‘selim’ mi?Ama yok,siz selam verdiğimi anladınız,eminim..Çünkü artık hepimiz ekmekten çok,ünlü harf yutar olduk gün içinde.Zamanımızın büyük bir bölümü bilgisayar karşısında geçiyor.İki hayat yaşıyoruz adeta ;sanal ve gerçek hayat.”Çevrimdışı” olduğumuz anlarda dönüyoruz birkaç saniyeliğine gerçek hayatımıza.Ve yine internet üzerinden gelen bir ‘titreşim’le irkilip sanal hayatımıza devam ediyoruz kaldığımız yerden.En çok şu zavallı alete acıyorum.Off düğmesine basıp kapatmamız için saatlerdir ‘offf’layıp duruyor. Kim bilir,belki de icat edildiği güne lanet okuyordur içinden.Hele de adını ‘bilgisayar’ koyana…Öyle ya,o artık ‘bilgi’ saymıyor,düpedüz bize sayıyor:”Tembel şey,bütün gün başımda otura otura göbek yaptın.Üstelik hem kendi gözlerini hem benim sinirlerimi bozdun…!”diye… Gitgide kopuyoruz gündelik hayattan.Artık gazete hışırtıları duyamıyoruz evin içinde.Onu da internetten okuyoruz çünkü.Zar sesine,istakanın topa vurduğunda çıkardığı sese hasret kaldık;onlar da sanal kafelerde artık.Bir arkadaşımızla buluşacağımızda eskiden olduğu gibi “Saat beşte Taksim’de.” demiyoruz şimdilerde.Yeni buluşma noktamız msn!Giderek hayatımızı klavye üzerinden yaşamaya başlıyoruz.Çok yakında kaybolan eşyalarımızı evde değil ‘Google’da aramaya kalkarsak inanın şaşırmayacağım. Sorulara verdiğimiz cevaplar bile değişiyor,dünyayla birlikte.Adımızı soranlara ‘nick’imizi söyleyerek cevap veriyoruz,adres isteyenlere ‘msn adresimizi’ söylüyoruz.’Issız bir adaya düşsen yanına alacağın üç şey ne olur?’ sorusuna önceleri “kitap,kıyafet,yiyecek.” Derken şimdi “kasa,klavye,monitör.” diyoruz. Farkında değil misiniz,giderek yalnızlaşıyoruz;sevdiklerimizle aramızdaki bağlar yerini kablolara bırakıyor.Sizi bilmem ama ben fatura yatırmak için sıra beklemeyi özledim,kalemimi,kağıdımı özledim,Taksim’i özledim. Var mısınız siz de bugün benim gibi tüm gün ‘çevrimdışı’ olmaya?Korkmayın canım sadece bir gün…Peki,tamam,en azından durumunuzu ‘dışarda’ olarak ayarlayın ve tüm gün dolaşıp,dostlarımızla buluşup uzun uzun konuşmaya,şu sıcak yaz günlerinin tadını çıkarmaya programlayın kendinizi.Baksanıza,karpuz kabuğu çoktan denize düştü,siz hala hattan düşmediniz mi?...