Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 06.02.2004, 18:17
Benutzerbild von tugra27
tugra27 tugra27 ist offline
Neuer Benutzer

Standard Ölüyle röportaj!

Gece bütün karanligi ile bastirmis, sehirler yer yer aydinlik… Lambalar, ah bu lambalar, yolsuz insalara yol gösteren lambalar, "Zulmetle ayrilik bestesi yapan"lara isik tutan labalar… Ölülerin isiga degil, nura ihtiyaclari var. Bu yüzden mezarliklar karanlik mi karanlik… Karanligin yorganini basima cektim, ölüyle sirdas oldum.

T. Selamün aleyküm ya ehl-i kabur.

Ö. Aleykümselam ya ehl-i dünya!

T. Ahiretten bakinca dünyayi nasil görüyorsun? Ölü dalgin dalgin düsündü, parnagiyla cenesini hafifce kasidi. Disinin bir tanesi düstü.

Ö. Dünya bir okulmus, orada tahsil yapip, Allah"i sifatlariyla ögrenmeliymisiz... Allah“in sifatlarini anlamaliymisiz, cennete layik bir hal almaliymisiz…

T. Bunu yapanlar da var, yapmiyanlar da. Ölü elini saladi, parnaginin biri cikti ve düstü.

Ö. Yapmiyanlari bir yana birak. Yapanlar da, ya anlar, ya anlamaz…

T. Anlamadim?..

Ö. Okula yeni baslayan bile elektirikten haberdardir fakat elektirigi anlamis midir? Bunu anlamaya lise bile yetmez fakülte gereklidir.

T. Yani sizce iman etmek, müslüman olmak yetmez mi?

Ö. Iman etmek agaclarin cicek acmasina benzer. Akasyalar, Hatmiler, Zakumlar da cicek acar ama meyva vermez. Meyva mermeyen agaclari odun diye yakarlar, kereste diye kulanirlar. Müslümanlar insanlik bahcesinin meyvali agaclaridirlar;

Müslümanin meyvasi ise ibadetleridir, ibadet etmeyen müslüman meyva vermeyen agaca benzer. Onu da kereste gibi keser bicerler veya odun diye yakarlar. Meyva verenler de ikiye ayrilir, kimisi ahlat gibi olup yenmez, kimsi armut gibidir yenir. Yenen armut, bitki makamindan insanlik makamina ulasir. Insan tekamül etmek, ibadet yapmak icin dünyaya gönderilmistir, bu da Islamiyeti yasamakla olur.

T. Demek ibadet etmeyen müslümanlari da yakacaklar… Sizce dünya nedir? Ölü kafasini yana cevirirken gicir gicir sesler cikti, uzaklar bakarak;

Ö. Insan uzun bir yolculuga cikmis bir yaratik. Yolun bir yerinde mola veriyor, iste burasi dünyadir.

T. Peki, siz ölümü bizzat yasadiniz, nedir bu ölüm?

Ö. Mola yerinden kalkip. Yola devam etmek…

T. Ölü bir insan yola nasil devam eder? Yüzüme manali manali bakti, aci aci güldü, disinin biri daha düstü.

Ö. Dedim ya; Biz uzun bir yolculiga cikmisiz. Yüzlerce sene ewel bir baska alemdeymisiz, orda ölüp annemizin vücudunda dirilmisiz. Annemizin vücudunda ölüp, dünyada dirilmisiz…

Bakiniz: Baska alemlerde de insaniz, annemizin vücudunda yine insaniz, ama baska… Dünya da daha baska. Demek ölmek yok olmak degil, sekil, yer degistirmek, hayatin bir seklinden digerine gecmektir.

T. Ama mezar? Bana acir gibi bakti. Eliyle basimi oksamak, teselli etmek istedi. Geri cekilip korktugumu anlayinca vaz gecti.

Ö. Fizikte okudunuz; Madde, enerjinin pekistirilmis (yogunlasmis) seklidir. Enerji ise Allah”in hayat sifatinin bir nevi tecellisi… Mezarin maddesine bakma,ondaki enerjiyi yani sizin tabirinizle atomlari, elekttonlari gör, o kapindan gir ve hayat sifatinin cesitli tecellileri üzerinde seyret…

T. Peki. Öldün ne oldu?

Ö. Bir anlik bir karanlik, sonra kapilar acildi, bambaska bir aleme ciktim. Bir baktim yanimdaki dövünüyor; “Neden inanmadim?”diye. Meger bu adam ahirete inanmazmis, görünce pismanligi bini bir para… Diyer tarafimda ki yumruklarini kafasina vurarak; ” Neden ibadetlerimi yapmadim” diye agliyordu … Beni de büyük bir pismanlik basti, cünkü ahirette hersey cok acik görünüyor.

T. Kabir azabi, cehennem falan?

Ö. O pismanlik atesi hepsini bastiriyor. Allah”in ihsan ettigi nimetler, insanlarin nankörlügü… Bu mahcubuyet, en büyük ates.

T. Bana ve bu mekaleyi okuyanlar bir tavsiyen var mi? Yüzüme ters ters bakti, azarlarcasina.

Ö. Böyle bir soruyu sordugun icin tövbe istigfar et. Allah”in Kuran da anlattiklari, Peygamberin sünneti size yetmiyor mu ki, bir de benden tavsiye veya ögüt istiyorsunuz?

T. O zaman anladim ki gaflet yorgani karanlikta daha kalinmis. Ölüden izin istiyerek yanindan ayrildim.