Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 13.04.2014, 16:48
Ask_Sehidi

Standard

Zitat:
Zitat von Bosphorus_ Beitrag anzeigen
Magreb ornegin bayagi dar olmus. Onun alevilikle filan alakasi yok.

Alevilik laikligin teminati olarak gorulemez, aleviler modernligin temsilcisi degildir. Hangi ilimi bilimi getirmisler? Tam tersine aleviler genelde sadece kendi mezheplerine daha sicak ve yakin davranirlar. Kapali toplumdurlar. Aleviligin mezhep oldugu da mechul, zira Islam'dan cok cok daha sonra cikmistir (14. yuzyilda). Islam'in temel ogretilerinin %80'ini uygulamazlar, Hz. Ali namaz kilarken aleviler kilmaz, aleviligin kokeni Şiilik'tir, şii'ler cem evi diye bir sey bilmez, camiiye giderler namaz kilarlar, aleviler gitmez. Siiler Islam'a uygun oruc tutar, aleviler tutmaz. Siiler Kuran okur, aleviler okumaz. Dolayisiyla alevilik felsefesi Turkiye'ye ozgu bir kavramdir. Buradan alevilik karsiti oldugumu cikarmamani umuyorum zira neye inaniyor olduklari benim isim ve alakam degil ama ilim ve bilimle bagdastirman mesnetsiz olmus. Aleviligin ilimle bilimle alakasini anlatir misin?

Alevilikten bahsedip Ataturk'u arac olarak kullanmak da sıkıcı olmaya basladi. Ataturk'u kendi felsefenize alet etmeyin.
Merhaba Bosphorus, seninle yazismayi severim. Kimi zaman senin fikirlerine katiliyorum ve kimi zaman da siddetle karsi ciksam bile.
Alevilik genis bir konu. Maghrep'te Alevilik yok diyorsun, alakasi yok diyorsun. Var! Fas kralliginin hanedan ailesi kendisini Alevi hanedani olarak tanitiyor dünya aleme ve kendilerinin 2. Imam Hasan ibn Ali ibn Ebu Talip'ten geldigini belirtiyorlar (Imam Hüseyin'nin büyük abisi)

Gelelim Alevilk ve siyasette. Aleviler kendinlerini her zaman sol camianin icinde ya da kenarinda görmüstürler. Her türlü yenilige aciktirlar. Alevilik Islam'nin ekölüdür ama kesinlikle, kattiyen ve altini bir daha cizerek belirtiyorum Sünnilik degilidir ve sünniligin kurallarini uyma geregini de duymaz yoksa Alevik olamazdi.

Sen diyorsun ki Aleviler Kur'an'nin %80'nine uymuyorlar. Bu konuda bir arastima var mi yoksa kulaktan duyma söylemeri mi buraya aktariyorsun? Alevik sirf Türkiye'ye mahsus bir olay degil. Aleviler Osmanli cografyasinin her bölgesinde görülen bir gercektir. Balkanlar'da Mostar kentinde Sari Saltuk'un türbesi var. Arnavutluk'un yüzde 30'u alevidir. Bulgaristan nüfüsunun yüzde 10 ile 30 arasinda alevi vardir. Tabi bu bölgelere göre degisir.

Alevinin günümüzde Kürdü vardir, Zaza'si vardir, Arnavutu vardir tabi ki Türkü de vardir. Hatta Osmanli 17. yila kadar Bektasi idi. Viyenna seferine iki büyük Bektasi katilmistir. Birisi Kanuni Sultan Süleyman ve digeri de Gül Baba'dir. Ikisinin de kabri Macaristan'dadir.

Osmanli, nam-i diger devlet-ül Aliye, Anadolu'dan örnegin Cerkezlerden, Gürcülerden, Ermenilerden, Rumlardan ve aklima gelmeyen bu topraklarda yasamis diger halklardan tut Balkanlar'da Sirplardan, Bulgarlardan, Rumenlerden vs. Yeniceri ocagina mensup askerleri "secme süzgecinden" sonra Anadolu'ya getirirlerdi ve orda Alevi-Bektasi ailelerine "Türkle$sin" diye 7 sene teslim ederlerdi. Onlarin evlerinde kalirdi, tarla taban gibi islerini görürlerdi.

Inaniyorum ki Alevilerin en büyük düsmani basbakan Erdogan'nin dedeleri bile Alevilerle ayni sofrada yemis icmislerdir. Köpek bile beslendigi eli isiramaz, ama bizim basbakan bir ayri cinsi.. Neyse

Konumza dönelim.Türkiye'de patent yapmis genclerinin aslini neslini bir arastir o zaman rakamlarla Alevilerin modernlige katkisini görürsün.
Benim meselem Alevilik Sünnilik meselesi degil. Benim meselem Türkiye'nin meczuplarin dervislerin, seyhlerin ülkesi olmamasi. Olan ülkleri görüyoruz hepsi "be$" para etmez ülkeler

Neyse, sana da biraz cevap hakki dogsunda monolog modundan diyalog moduna geceriz...

Geändert von Ask_Sehidi (13.04.2014 um 16:57 Uhr).