Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 23.08.2010, 18:29
Benutzerbild von cinayet83
cinayet83 cinayet83 ist offline
Erfahrener Benutzer

Standard

Inanin cok komiksiniz. Gercekten okuyup anladiniz mi yeni anayasayi?
Bence okusaniz bile anlamamissiniz.
Öncelikle anayasa tarzi bu kanun kitaplarinda diger önceki maddelere de ve Türkiye kanunlarini da göz önünde bulundurarak, bu anayasayi okumalisiniz. Kisaca, orada su madde degistirildi, bu böyle olacak anlamina gelmiyor. Jura okuyanlar gayet iyi bilirler ki, her zaman kanun kitaplarinda kelimeler özellikle secilir, özellikle cümle icinde kullanilirlar ki; tam anlam ifade etsin ve kanunen tam yerinde olsun, baska türlü anlasilmasin diye.
Peki ne okudunuz? Ne anladiniz?
Komikler sizi, yiyismeye devam edin bakim.

Simdi gelelim benim fikrime. Tabiki herkesin fikri acik, herkesin kendine göre iyi taraflari ve kötü taraflari olan bir degisiklik olabilir. Öncelikle sunu söyleyebilirim ki; maddeler arasinda bi kac hosuma giden degisiklikler var, fakat hosuma gitmeyen maddeler oldukca fazla. Ben HAYIR´ciyim.
Sebebini de söyle acikliyorum size, buyurun:

Bir ülke bagimsizligini ancak yargi, sinir güvenigi ve toprak bütünlügü ile koruyabilir. Bunun örnekleri yillar öncesinden yasanmistir.
1- Fransiz revolusyonu.
a) Ekmek fiyatlari arttigi icin... halk pasta yapmak zorunda kalmis ve bu da isyan sebeplerinden birisi olmustur.
b) Yargi kralin elinde oldugu icin, istedigini asmis, istedigi haksizlik yapani serbes birakmis, böylelikle de haksizliga sebep olmustur.
c) Din yarginin ve yönetimin üstünde gelmistir ki; din sadece kisinin individuelidir, sadece bireysel olarak algilanmalidir. Dinle toplumsal bir amac güdülemez.
d) Asker kralin dedigini yapmak zorunda kalmis ve ingiltere tarafinda saf tutmustur, kaybedecegi bir savas icin bosu bosuna yatirimlarla halkin ic savas cikarmasina sebep olmustur.

Bunu okuyan ve fransiz devrimi konusunu bilen herkes bu maddeleri bilir.
Su anda AKP hükümeti yargi ve askeriyeyi ele gecirirse, bunun kralliktan, monarsiden ve diktator yönetiminden farki kalmaz.

Bir diger örnek;
2-) Ikinci dünya savasi ve Hitler.
a) Din her ne kadar cok büyük bir rol oynamamis gibi gözükse de ilk siralarda yer alir. bkz. yahudi katliami. Su anda Almanya bu katliam sebebiyle Israil´e milyonlarca euro ödemek zorunda.
b) Asker tamamen hitler´in elinde oldugundan önüne gelene savas acmistir. Kazanirken kaybetmistir ve su anda Almanya bununla utanc duymaktadir. Sirf bu sebepten dolayi Almanya´nin bir Anayasa´si (Verfassunggesetz) yok, bunun yerine Temelyasa (Grundgesetz) ismini verdikleri temel yasalar var. Söyle diyebiliriz. Adam akilli bir kullanma klavuzu olmayan bir icat.
c) Hitler yargiyi eline aldiginda ona engel olacak herkesi öldürttü. Böylece kendi yolunu acmis oldu.

Su anda AKP hükümetinde bunu yapmiyacagi ne mechul? Ilk basta bagimsiz bir devletin toprak bütünlügünü neredeyse kaybettirmek üzere olan bir hükümet benim güvenimi sarsmisken, asker ve yargiyi da ele gecirdiginde diktatörden farkli olamaz.
Askerin görevi toprak bütünlügünü ve sinirlari korumak.
Yargi ise bagimsiz kisinin hakkini korumak ile hükümlü.
Benim hakkimi baskasi aldiginda ve haksiz kisi saliverildiginde yarginin etkisi nerede kalir?
Peki asker kalkip ona buna savas actiginda veya poliscilik oynamaya kalktiginda onu da gecelim sirf hükümet istiyor diye Amerika´nin savasacagi ülkelere asker gönderdiginde ve buna yatirimlar yaptiginda benim bagimsizligim nerede kalir?

Iyi düsünmekte fayda var. Size söyledigim gibi diger degistirilecek olan maddeler arasinda gayet hosuma giden kanunlar da var; fakat bagimsizligimi kaybetmek yerine o hosuma giden diger maddelerden de vazgecer, eskisi gibi kalmayi yeylerim.
Kisaca; padiSAH, MAT olmali.
Iran, Suriye, Irak, Afganistan vs vs gibi devletler bu monarsilikten kurtulup adam akilli demokrasi arayisindayken, bizim ampülü patlamis düsüncesiz birneler onlar gibi monarsinin kucagina kendileri kosuyor. Nasil bir düsünceniz var anlamis degilim.
Bilip bilmeden ne evet diyin, ne de hayir. Özellikle oradan buradan duydugunuz fikirlerle ise hic yola cikmayin, kalkip baskalari tekerinizin önüne bi zicar, tepe taklak gidersiniz.
Kendiniz arastirin ve bilen kisilere sorup sorusturun.
Hem 12 Eylül´de MHPliler olsun CHP´liler olsun veya diger sollar olsun, bunlara yapilan eziyetleri sorusturacagini söyleyen Recep T. E. bunu gercekten yapacak mi?
Ya siz herseyi cok toz pembe görmektesiniz, yada bunlar bazi seyleri sizden saklamasini cok iyi biliyorlar.
Devlet, hükümet demek degildir. Devlet hepimizin, hükümet ise bu devleti yönetmek isteyen.