Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 13.01.2004, 10:24
unknown

Standard o.T.

katiliyorum, yaratmak ancak allaha mahsustur. ama bundan nasil (madem o yaratti o halde ondan veya onun yankilarindan razidir) gibi bir ölcü cikariyorsun dogrusu anlayamiyorum. diger anlayamadigim meseleyse: (Yani o da Iblis de Allah in verdigi görevi yapmaktadir,.) acaba seytan neden mahser gününe dek lanetlendi? görevini yerine getirdi diye mi, yoksa aksine beceriksizliginden mi? mesela:

a1) sayet o ancak bir emir kuluysa, yerine getirdigi görevden dolayi neden cezalandirilsin? bu iki sekilde ilahi adalete uymaz:
- ne yapsin yani, emri yerine getirmesin mi?
- mahserde cehennemlikler, tövbe hasa, (rabbimiz, hem bizi peygamber vesilesiyle hidayete cagirdin, hemde seytana emrederek bizi senden uzaklastirdin. kaderimize razi degiliz, bize vaad edilen adalet istiyoruz!) diye haykirsalar ne konuma düserler?

a2) veya, görevini basarisizlikla yürütüyor. bu da....
- onun, senin deyiminle: (celal ve kahr)i temsil etmedigini, ki bu da senin tezinin kendi kendini cürüttügünü gösterir.
- allahin koydugu (hicbir nefse takatinin kaldiramiyacagindan fazla yük bindirmedik) ölcüsüyle örtüsmez. gecelim...

insanlar secme hürriyetine, bazilarida üstelik secebilme kabiliyetine sahiptirler; ama iki görevli varlik olarak gösterdiklerinden birisi -alemlerin efendisi- nitekim bir insandi, yani zaten senin degiminle: (dogasiyla özgürdü), digeriyse insan olmamasina ragmen aynen secme hürriyetine sahipti... bu nasil görev üstleme anlayisiysa?.. hadi bunu da gecelim... daha öncede belirtmistim ama belli ki (müsaade) ile (riza) arasinda pek bir fark görmüyorsun. benim anlayisimda allahin müsaadesi olmadan hicbir sey olmaz, mesela rüzgar esmez, yaprak düsmez; sevap veya günah islenmez vesaire. eger bütün bunlar direk veya indirek allahin emriyle olmus olsaydi isledigim günahtan benim payima ne düserdi? hani yazmistinya: (IRADEN karsisinda kim durabilir ?)... yani kastettigimde allahin rizasindan cok müsaadesi var. ancak bu sekilde hukuk modeli isleyebilir... rakam hokkabazligina tenezzül etmiyorum.

seni bilmem ama iblis bana hic gerekli olmadigi gibi, varligidan da pek memnun oldugum söylenemez. konuyu biraz daha genis ele alabilirdim ama buna gerek kalmiyor. bence sen bu hazineyi yine buldugun yere aynen defnet... saygilarla, vesselam.

(not: ayrica cok merak ettim, bu fikirleri aldigin kaynakta kurani kerimden de mahluk olarak bahsediliyor mu?)