Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 15.09.2014, 10:59
guelkurusu

Standard

Zitat:
Zitat von Bosphorus_ Beitrag anzeigen
Yanlis anlasilmasin, 30 yil 'once' olanlari konusmuyorum, PKK'nin kurulusundan, daha 1-2 sene oncesine kadar olan PKK teror olaylarini kastetmistim, son 30 yil icinde olan teror. Halen de guneydogu'da polis binalari taslaniyor, Turk bayragi asamiyorsun, indiriliyor. Almanya'da Turkler alman bayragini indiriyor mu?

Almanya'daki Turkler alman hak hukukuna saygili. Oraya Turk sehri, Turk ulkesi demiyorlar, almanya diyorlar. kurtler ise Turkiye'nin bir bolgesine kurdistan diyor. Bu boluculuktur. Yani, almanya'daki Turkler boluculuk yapmiyor, Turkiye'deki kurtler boluculuk yapiyor. Bu net degil mi? E o zaman almanya sartlari ile Turkiye kiyaslaniyor? PKK uzaydan inmedi. Destegini, lojistigini Papua Yeni Ginelilerden gormedi. ROJ Tv'yi Arjantinliler isletmiyor.

Bence kurtler vs. kendi dillerini elbette konusmali, kendi aralarinda konussun, okullarda 2. dil olarak secmeli dersi verilsin kendi kulturlerini yasasinlar. Ama fazlasini istemek, devlet icinde devlet kurmaya benzer. Turkiye almanya gibi bir cografyada degil, kirilgan bir bolgede, atesin ortasinda. Ayricaliklar tanidigin zaman bunlarin suistimal edilme ihtimali, daha fazlasinin istenmesi ihtimali cok yuksek. Ataturk zamaninda isyanlari bastirmayi bilmisti.

Ezilmislikten mazlumluktan bahseden kurtler cumhuriyet tarihinden beri Turkiye'de Turklerin okullarinda okudu, hastanelerinde ayrim gozetilmeksizin tedavi gordu (doktorlari dovmelerinden, kizlarini okutmayip karilarina bayan doktor istemelerinden bahsetmiyorum bile), Turklerin aldigi hizmetlerin hepsini aldi, yani dusmanlik yapacak sebepleri yok. Sebepleri olmayinca da bonus olarak daha fazlasi isteniyor.

Dedigim gibi. Sende haklisin, bütün verdigin argümanlar dogru.
Ama kendin diyorsun, terror 30 yildir sürüyor ve 30 yildir durduralamdi. Belki bu onlari susdurur. Denemeye deger bence.
Sana hak veriyorum, türkiye ve almanya kiyaslanacak ülkeler degil (anliyana). Yalniz burdada bazi sehirlere halk arasi türk sehiri deniliyor, türklerin cogunluk olan yerlerde. Ve almanlar onlarin aralarinda yasamak istemiyor, türkler bile istemiyor.
Kürtler kürdistan kurmak istiyorlar, evet ama burda bana bazi almanlarda diyorlar, sürekli savas edeceginize neden onlara düsen paylarini vermiyorsunuz diye, onlarada diyorum, madem kurdistan kurmak istiyorlar, irakda kursunlar. Cogunluk orda. Neden ille türkiyede olmali?
Bende buna karsiyim. Zamaninda türkler kan dökdüler, bu ülkeyi kurabilmek icin. Öyle havadan sudan, sirf kürtler istedikleri icin veremeyiz. Ama belki onlarin dilinde okul acilirsa onlari susdurabiliriz. Türk okullari türkce oldugu icin gitmiyorlar, gitmedikleri icin vakitler fazla ve örgütler kuruyorlar. Belki böylece mesgul olurlar.