Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 18.05.2014, 13:07
penalti

Standard Sakin olalım

Lütfen arkadaşlar, sözcüklerinizi kullanırken biraz kendinize gelin. Burada birbirinize küfretmekle bir yere varamazsınız. Nefret nefreti doğurur, unutulmasın. İnsan diliyle vardır, sorunlarını da konuşarak çözer ama karşılıklı kin tutarak kimse gerçekleri göremez.

Türkoglutürk arkadaşım, bir önceki mesajında, "...bu millet, din ve vatanından...." diyerek vurgu yaptın. Orada bir şey sormayı unuttum. Vatan diyorsun da hangi vatan?

Dış borçları bugün 400 milyar doları aşmış ve o kadar vergiye rağmen arttıkça artan; borsasında işlem gören parasının %70-80'inin yabancı yatırımcıya ait olan, bankalardan birkaçı dışında tamamı yabancıların (sen buna emperyalist güçlerin de) olduğu bir vatan mı? Devlet ekonomisini döndüren büyük işletmeleri özelleştirme adı altında yabancıların eline geçirildiği vatan mı senin bahsettiğin vatan?

Önceden Özal hükümeti vardı, o da dinciydi ve sağcıydı. Şov yapmayı çok severdi, hacca giderken bunun da haber yapılmasını çok isterdi. Kuzey Irak'ta Çekiç Güç'ü Ortadoğu'nun başına bela etti. "Bir koyup üç alacağız." dedi Körfez Savaşı'nda ve ABD güçlerine destek verdi. Üçün birini bile alamadık. Irak işgal edildiğinde de AKP iktidardaydı ve bir milyon müslüman (ben insan demek istiyorum) öldürüldü bu savaşta. Peki AKP burada İslam adına ne yaptı? Ben söyleyeyim: ABD ordusuna başarılar diledi. Başbakan bunu inkar edemedi. Bu mu müslümanlık?

Şimdi Maraş'ta da NATO birlikleri var, bunların da tıpkı Çekiç Güç gibi yarın bir gün ülkemize nasıl bir bela getireceğini hiç düşünüyor musunuz? Sizin desteklediğiniz AKP getirdi bunu ülkemize. Nerede kaldı vatanseverliğiniz? diye sormak düşer bana.

Libya'ya da Kaddafi'yi devirmek bahanesiyle çanta içinde 300 milyon dolar gönderen sizin başbakan değil mi? Orada bir sürü müslüman öldürüldü NATO güçlerince. Sesiniz neden çıkmıyordu? Bu mu sizin müslümanlığınız? diye sorarlar adama.

Müslümanlık, oraya buraya çıkıp birkaç ayet, dua okumakla, cenaze namazı kılmakla, okullarda din derslerini zorunlu yapıp, ders saatlerini artırmakla, imam hatip liseleri açıp övünmekle olmuyor. "Geziciler camiye ayakkabıyla girdiler, içki içtiler camilerde, elimizde görüntüler var" diyerek yalan söylemekle, sonra da cami imamını yalan söyletmeye zorlamakla, tehdit edip, sürgün etmekle hiç olmuyor.

Asıl tepkiler bu ikiyüzlülüklere, yoksa Anadolu insanı İslamı kendince bir şekilde yaşıyor ve aslında sünnisi de alevisi de birbirine saygılı. Yeter ki, yukarıdan birileri o insanların yaşayışına burnuna sokmasın, insanların yaşayışını kendince dizayn etmeye çalışmasın.