Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 15.09.2013, 17:12
Cakabeyy

Standard

Daha önce bununla ilgili düsüncelerimi belirtmisim..

tartismanin tamamini burada görebilirsin

http://www.vaybee.de/forum/showthread.php?t=8927&page=5

The last time kardesimle bu konuyu daha önce bir kac kez saygili bir sekilde tartismistik;

Cakabeyy,

seninle sekil itibariyle saygi bazinda, ve icerigi sert bir fikir alis verisidinde bulunalim mi? Bastan belirtiyim, benim basörtüsüne karsi diyecek bir seyim yok. Benim karsi ciktigim o millitanca kökeni 1970'e dayanan tessettürdür. Hani su bir kil bile görünmeyecek anlayisi. Hem Kur'an'nin icergine ters hemde kadinlara bir zülümdür..

Oraya varmadan önce bir soru sormak istiyorum. Tessettürün serbest oldugu o yüksek medeni ülkelerde, kadinlarin basörtü hakkindan baska haklari daha varmidir? Örnegin, araba sürmek, esini kendi secmek, tahsil yapmak vs. vs.
Bazilari diyor ki, sen ne diyorsun o ülkelerin önde gelenlerinden birisi olan Sudan'da "esitlik" o kadar ilerlediki ki, sünnet sirf erkek cocuklarina mahsus bir sey olmaktan cikti ve kizlara bile uygulaniyor diyorlar. Bazen gülmek aciyi cekmenin en kolay yoludur...

Bu da benim yazim;

Türkiye disinda bir cok Müslüman ülkelere ingilizler ve fransizlar iceri girebildigi icin orada dini yanlis anlattilar ki, insanlar birbirlerine zarar versin ve Avrupanin medeniyetine siginsin...Türkiye'ye giremediler ama ne tesadüftür ki ayni zamanda bizdede degisiklikler oldu....Yani öncelikle, Türkiyenin o ülkelerde olanlar gibi bir Islam anlayisi yok , cünkü Türkler Islamiyet konusunda suan en dogru adres...

O ülkelerdeki kadin haklari, kadinlarla ilgili durumu bizimle karsilastirirsak Cok büyük farklar oldugunu görürüz...Bu sadece Atatürk'ün Türkiyeyi Modernlestirmesiyle alakali degil, bunun, Türkiyenin Islamiyeti onlardan daha iyi bilmesiyle alakasi var...Özellikle Said Nursi'nin '' Risale-i Nur '' Kitaplarini satan '' Nesil Yayinlari '' yayinevindeki yazarlarin Islamiyet anlayisi, kadinlar ile ilgili yazdiklari harika, mükemmel....

Bazi insanlarimiz '' Kadinlar hür olmali, özgür olmali '' diye kadinlari tepelerine cikariyorlar. bir kere sunu iyi bilmemiz lazim, Kadinlari tepemize cikarmak yerine, kadinlarin huzurunu zirveye cikarmaliyiz...
Senin saydiklarin Mutlu, keyif alinan, huzur verici bir yasam icin yeterli mi? araba sürmek, kariyer yapmak, esini kendinin secmesi?
Bu haklara sahip olan ama yinede o söyledigim '' Nesil Yayinlari ''nin anlattigi kadinlar'daki huzur'u arayan kadinlar görünmekte genellikle..Yani, kadinlara özgürlük demeden önce, kadin psikolojisini ögrenmek gerekiyor demek istiyorum...

Allah nasil bize cahillik büyük tehlike oldugu icin '' Oku '' emri verdiyse, Kadinlar konusunda da en iyisini Allah bilir, O yaratti en iyisini O bilir.

Tanimadigimiz birilerinin '' kadinlara hak ve özgürlük '' Projesinin pesine takilip 70,80 senedir kosmanin ne ise yaradigini Zaman git gide gösteriyor...

Saygilar ve Hürmetlerimi sunarim, the last time