Einzelnen Beitrag anzeigen
Alt 05.07.2009, 01:49
biblo

Standard

@gelincik
Benim gicik kaptigim sorun, dinin entstrümentalize edilmesi. Bunun dinle alakasi yok aslinda, ama artik öyle bir haller aliyor ki bu kullanim, insanlarim cagdaslasmasini ve kisilklerinin gelismesini engelliyor.
En basit örnek Türkiye; dogunun ve batinin arasindaki farki nasil izah edebiliriz? Tabii ki cesitli karisimlardan olan kültürler, örf ve adetler cok degisiyor Türkiye sinirlarin icinde bile. Dogudaki insanlar dinlerini kültürleyriyle kaynaklastirmislar, ayrit edilmeyecek sekile hatta. Zaten Türkiye´nin bile basi dertte bu insanlarin din ve kültür anlayisiyla, tabii ki Almanya´ya göc eden kisimla - biliyoruz ki cogu Anadolu´dan göcetmis - basi dertte olacak, cünki alistiklari kültürü en ufak bir ilerleme, degisiklik ya da adapsyon gelisiminden uzak bir sekilde devam ediyorlar yasamaya. Ve bu olmaz.
Buna cözüm lazim, cünki bunlar asiri insanlar. Cevrelerini, yani tüm yasadiklari ülkenin insanlarini, en ufak sekilde takmak istemeyen insanlar bunlar.
Ve "benim kültürüm" dedikleri sey din üzerinde kurulmus.
Dünya globalizme dalmisken, bunlar "benim dinim, benim kültürüm" diye kendilerini izole etmisler ve cocuklarini da öyle yetirtiriyorlar.
Bunu kisitlamak icin din anlayislarinin degismesi lazim ki kültürleride desigebilsin - yani ilerlesinler biraz.
Bunu basarmak cok zor ve aslinda burada denildigi gibi, dini inancin resmi yerlerle alakasi olmamasi lazim laik bir ülkede, fakat benim düsüncem suydu iste:
Hristiyanlar´da Gymnasium´da bile din dersi görüyor. Onlarin aileleri genelde abartili sagci degil, fark bu biraz. Islamiyet dersinide okullarda ögretseler, belki anne baba sIkIliklarindan biraz daha vaz gecerler diye düsünmüstüm. "Geisteskrank" oldum burada, ama en azindan asiri düsünmeye baslamadan daha anlayisli metodlar denenmesinden yanaydim.
Madem geldikleri yere dönmüyorlar, zorla yollayamazsin ki.

DIni inancim fazla degil, cok az, cünki böyle de cok iyi bir insan olduguma inaniyorum. Dogup büyüdügüm cevreme uyumlu bir sekilde yasiyorum.
Bunu bazi insanlarin taklit etmesini tavsiye ederim, yoksa baslari dertten cikmaz hale gelirler, aynen su an oldugu gibi Almanya´da.
Gittikce dinlerine daliyorlar, dünya dönmeye devam ederken.